1513 (1213) 2022-10-21 - 2022-10-27

Życz jeżowi słodkich snów

na grafice jeż i jesienne liście

Pomóż jeżowi przetrwać zimę// grafika kampanii społeczno-edukacyjnej

Jesień to dla nas czas zachwytu nad metamorfozą przyrody. Jednak dla zwierząt to okres wytężonej pracy, gromadzenia zapasów i szukania zacisznego miejsca, by przetrwać zimę. Pod górkę mają zwłaszcza małe zwierzęta, których w naszym mieście bytuje całkiem sporo. Pomyślmy o nich ciepło i sprawmy, by miały szansę przetrwać zimę. Szkolna społeczność z Chwarzna-Wiczlina już działa.


Leśne Klasy Szkoły Podstawowej nr 48 zapraszają gdynian do aktywnego włączenia się w trzecią edycję kampanii edukacyjno-społecznej „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk”.
Wraz z nadejściem jesieni miłośnicy ogrodów i działkowcy chwytają za grabie i rozpoczynają walkę z opadającymi liśćmi. Ale trzeba pamiętać, że liście, które opadły na ziemię, odgrywają bardzo ważną rolę w całym ekosystemie. To idealne środowisko do życia dla wielu małych zwierząt, takich jak dżdżownice, prosionki i innych organizmów, np. grzybów, które rozkładają martwą materię na kompost. Pozostawienie odrobiny liści i chrustu w ogrodzie pomoże też jeżom. Jesień to czas, kiedy te pożyteczne stworzenia poszukują schronienia, aby przetrwać zimę. Ogrody zadbane do granic i wyczyszczone z liści trawniki uniemożliwiają im znalezienie schronienia. Inicjatorzy kampanii „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk” zachęcają do usypania kopczyków na swoich prywatnych posesjach, ogrodach, działkach i osiedlowych skwerach lub parkach. Dzika przestrzeń ze stertą chrustu lub kopcem liści to szansa dla jeża i innych małych zwierząt.
Warto mieć jeża za kompana, bo po zimowym śnie będzie wytrwale szukać szkodników takich, jak ślimaki, pędraki i gąsienice.

Jak jeszcze wspieramy w mieście te pożyteczne stworzenia?

Wiosną 2020 r. na ulicy Miętowej pojawił się nietypowy znak drogowy. Ostrzega on kierowców, że w tej lokalizacji można napotkać wędrujące jeże, które często giną pod kołami rozpędzonych samochodów. Los populacji tych ssaków wzięła w swoje ręce mieszkanka Dąbrowy, Gabriela Czapiewska, która zgłosiła do Budżetu Obywatelskiego 2019 wniosek o ustawienie znaku ostrzegawczego „Uwaga jeże”. Był to kolejny znak, który dawał priorytet małym zwierzętom. Wcześniej na Chwarznie-Wiczlinie stanął znak, który uczulał kierowców na to, że na drodze mogą spotkać żaby.
 
W pomoc jeżom zaangażowali się też mieszkańcy Działek Leśnych i Karwin. W ramach Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku w głosowaniu wybrali oni projekt warsztatów z budowania specjalnych domków dla jeży pn. „Dokąd zimą tupta jeż?” W archiwalnym artykule znajdziecie informacje, jak skonstruować taką jeżową chatkę i co jeszcze będzie Wam potrzebne.

Jeż w opałach – działaj!

Może się zdarzyć, że nasze domowe czworonogi zwęszą kryjówkę jeża. Dlatego miejcie je na oku, bo mogą przestraszyć lub ciężko zranić zwierzę. Jeśli znajdziecie chorego lub rannego jeża, nie ruszajcie go (zwierzę może być zakaźnie chore, a w jego sierści bytują liczne pasożyty) i skontaktujcie się z Eko Patrolem Straży Miejskiej pod nr. tel. 986, 58 660 11 83 lub 661 600 571. W oczekiwaniu na przyjazd strażników możecie osłonić miejsce, gdzie spotkaliście zwierzątko, kartonem lub skrzynką. Miasto podpisało umowę z lekarzem weterynarii i do jego gabinetu zawozi chore i ranne jeże.
Do zdrowia wracają w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”, który prowadzi też działalność edukacyjną.

Niech się wszyscy dowiedzą

Inicjatorami kampanii jest społeczność Leśnych Klas Szkoły Podstawowej nr 48 (ul. Jowisza 60) z Chwarzna-Wiczlina. W ramach akcji zapraszają też do zrobienia zdjęcia usypanego kopczyka i wysłania na maila: jezwwielkimmiescie@gmail.com lub publikacji na fb z oznaczeniem fanpage’a Jeż w Wielkim Mieście. Akcja potrwa do końca listopada.
na plakacie jeż i liście oraz zachęta do wzięcia udziału w kampanii
Plakat informacyjny kampanii// mat. pras. SP nr 48

ikona

Zobacz także