Co nowego

Jak jesienią pomagać jeżom?

fot. unsplash.com

fot. unsplash.com

Gdy drzewa zrzucają liście, jeże szykują sobie schronienie, w którym będą mogły bezpiecznie przezimować. Często pomagają im w tym ludzie, np. stawiając specjalne domki. Tego, jak przygotować taką konstrukcję, nauczą się mieszkańcy Karwin i Działek Leśnych. Wszystko w ramach projektu sfinansowanego z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Cenne informacje, które zostaną zaprezentowane na szkoleniu, będą później zamieszczone na stronie Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.


Kolorowa jesień to dla nas piękny czas zachwytu nad przyrodą. Jednak dla jeży to niezwykle pracowity i ważny czas przygotowań do snu zimowego. Zwierzęta te muszą w tym okresie znaleźć odpowiednie schronienie i odpowiednio uszczelnić je przed nadchodzącymi mrozami. Niestety – bez tego nie będą w stanie dożyć wiosny.

Możemy jednak im pomóc w tych staraniach. Niedawno na naszej stronie internetowej informowaliśmy o inicjatywie, jaką podjęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni. W ramach akcji „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk” zachęcają oni do pozostawiania niedużych stert liści i chrustu, które jeże wykorzystają jako materiał do budowy zimowego schronienia.

W pomoc jeżom zaangażowali się też mieszkańcy Działek Leśnych i Karwin. W ramach Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku w głosowaniu wybrali oni projekty warsztatów z budowania specjalnych domków dla jeży. Teraz inicjatywa wcielana jest w życie, a zajęcia pn. „Dokąd zimą tupta jeż?” odbędą się już 9, 10 i 13 listopada.

fot. materiały promocyjne

Warsztaty budowy domków dla jeży organizowane są przez Fab Lab Trójmiasto. Za wkład merytoryczny oraz projekty domków odpowiadają specjaliści zajmującymi się ochroną jeży w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży.

Zajęcia z budowania zimowych domostw dla jeży odbędą się łącznie w czterech terminach:
  • 9 listopada – godz. 15:30 przy Szkole Podstawowej nr 42,
  • 10 listopada – godz. 15:30 przy Szkole Podstawowej nr 46,
  • 13 listopada – godz. 10:00 i 13:00 przy Gdyńskiej Społecznej Szkole Podstawowej.

Domki zostaną wykonane w całości z naturalnych materiałów, łącznie z impregnacją. Zbudowane zostaną z nieklejonego drewna. Popularna sklejka nie ulega biodegradacji, co dyskwalifikuje ją w przypadku przygotowywania tego typu konstrukcji. Uczestnicy warsztatów otrzymają instrukcję budowy domku oraz sposób późniejszego dbania o niego, a także podstawowe informacje dotyczące ochrony jeży, alternatywne rozwiązania schronień i naturalne miejsca przyjazne jeżom. Podczas zajęć dowiedzą się także jak postępować w razie znalezienia chorego zwierzęcia.


[AKTUALIZACJA]

Wynikiem przeprowadzownych warsztatów jest instrukcja budowy domku dla jeży. Można ją obejrzeć poniżej lub pobrać w formie załącznika dostępnego na dole artykułu.

Instrukcja budowy schronień dla jeży

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.10.2021 12:28
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.12.2021 08:27
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Zobacz także

Najnowsze