1525 (1225) 2023-02-10 - 2023-02-16

Nagrodzeni Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego // fot. Michał Puszczewicz

Do listy odznaczonych Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” dołączyły kolejne osoby i jednostka straży pożarnej. Podczas XLVIII sesji Rady Miasta Gdyni utytułowano Hannę Wendę-Uszyńską, księdza Jacka Sochę oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Gdyni Wiczlinie.

 

Wnuczka inżyniera

Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy i senator RP Sławomir Rybicki
Na zdj. Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy i senator RP Sławomir Rybicki // fot. Karol Stańczak

Hanna Wenda-Uszyńska
jest wnuczką inżyniera Tadeusza Wendy, głównego projektanta i kierownika budowy portu Gdynia.

Od kilkudziesięciu lat działa na rzecz popularyzacji osoby i zasług swojego dziadka, czego kulminacją było zaangażowanie w obchody Roku Tadeusza Wendy. To m.in. dzięki wysiłkom pani Hanny pamięć o jednym z budowniczych Gdyni odżyła w pamięci nie tylko gdynian.

Hanna Wenda-Uszyńska urodziła się i większość życia spędziła w Warszawie, choć, jak twierdzi „Gdynię ma w sercu”, a jej rodziną jest rodzina portowa.

Wenda-Uszyńska od lat zabezpiecza pamiątki po swoim dziadku przekazując je Muzeum Miasta Gdyni. Ściśle współpracuje z Dagmarą Płazą-Opacką oraz prof. Zbigniewem Opackim – autorami biografii Tadeusza Wendy, która ukaże się w 2023 roku.

Gromadzi także wspomnienia i historie związane z postacią Tadeusza Wendy, które pozwalają na zrozumienie tej postaci jako wybitnego inżyniera, ale także skromnego człowieka o nieprzeciętnej osobowości i z ogromną wiedzą.

Wnuczka inżyniera jest zaangażowana w wiele inicjatyw związanych z propagowaniem idei Polski Morskiej i znaczenia morza dla państwa. Jest ambasadorką Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. Tadeusza Wendy, a od 2018 roku także matką chrzestną polskiego masowca „Szare Szeregi”.

Tylko w ciągu minionych dwóch lat inicjowała i współtworzyła wiele wydarzeń i projektów na rzecz upamiętnienia historii Portu Gdynia oraz postaci inżyniera, w tym obchody Roku Tadeusza Wendy.

Uczestniczyła w odsłonięciu muralu swojego dziadka w Śródmieściu oraz otwarciu nowoczesnego terminalu promowego przy ul. Polskiej w gdyńskim porcie.

Jako członek Komisji Konkursowej brała udział w przygotowaniach do powstania pomnika Tadeusza Wendy, który stanął na ostrodze mola Rybackiego w Gdyni oraz ławeczki ojców Gdyni – Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendy, która została odsłonięta w 100. rocznicę podpisania ustawy o budowie portu w Gdyni.

Hanna Wenda-Uszyńska jest bardzo skromną osobą, która konsekwentnie dba o pamięć i historię przedwojennej Gdyni. W swoich wystąpieniach zawsze podkreśla rozwój naszego miasta, jego morskość, urodę i znaczenie dla Polski. Chętnie spotyka się z dziećmi i młodzieżą, żeby opowiadać o początkach portu i Gdyni.

Jest wyjątkową ambasadorką Gdyni – „miasta z morza i marzeń”.

Człowiek-dusza

Ksiądz Jacek Socha
Ksiądz Jacek Socha // fot. Dawid Linkowski

Ksiądz Jacek Socha od 13 lat jest mocno związany z działalnością na rzecz mieszkańców Gdyni, a szczególnie społeczności chylońskiej. Jest niekwestionowanym liderem w stowarzyszeniu Świętego Mikołaja Biskupa działajacego przy parafii, w której jest proboszczem.

Działalność kościoła często jest kojarzona z działaniami pomocowymi, jednak w tym wypadku poza długofalową i uzupełniającą mamy działalność zdecydowanie szerszą. W ramach stowarzyszenia został stworzony system, który dociera do szerokiego spektrum osób m.in.: przez klub seniora, klub rodzica, spółdzielnię socjalną z foodtruckiem czy stworzenie kuchni cateringowej. Nie jest to tylko pomoc wprost, ale pozwala na znalezienie zatrudnienia i przezwyciężenie życiowych zakrętów. Co ważne są to działania w daleko idącej współpracy – poszukiwane i nawiązywane są partnerstwa, mocno integrujące lokalną społeczność.

To właśnie w parafii pw. św. Mikołaja pracują wolontariusze z całego świata. Ostatnio Remizya z Azerbejdżanu spędziła z gdyńską młodzieżą 12 miesięcy. Nie ma niczego wspanialszego od takiego modelu uczenia tolerancji  i szacunku do siebie nawzajem, gdzie zbudowana jest platforma umożliwiająca poznanie się i zrozumienie.

Grupy wsparcia związane z wychodzeniem z alkoholizmu i innych uzależnień, współpraca przy projektach z radą dzielnicy – to działania, które na stałe wpisały się do lokalnych tradycji. Zaangażowanie widać również w chwilach najtrudniejszych np. w czasie kryzysu migracyjnego będącego efektem wojny na Ukrainie.

W stworzonym przez księdza Jacka Sochę miejscu znajdują zrozumienie dzieci, młodzież, rodzice, dorośli, seniorzy – tutaj pomoc otrzymują wszyscy.

Spółdzielnia gotuje zupę dla potrzebujących (m.in. osób w kryzysie bezdomności) wydawaną przy kościele. W soboty, kiedy zwykle na ciepły posiłek przychodzi więcej osób, przy jego wydawaniu pomagają wolontariusze z parafii. Dzięki temu nawiązują bezpośredni kontakt z osobami w kryzysach, co stwarza okazję do pracy z nimi. Ponieważ wsłuchanie się bardzo zmienia perspektywę.

Ksiądz Jacek Socha czasami żartuje i mówi, że jest od tego, żeby otwierać drzwi. W gruncie rzeczy chodzi o to, aby przekazywać dobro dalej. W jego przypadku dzieje się tak bezustannie.

Strażacy na medal

Ośmiu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Wiczlino w nowym umundurowaniu
Ośmiu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej Wiczlino w nowym umundurowaniu // fot. OSP Wiczlino

Ochotnicza Straż Pożarna we wsi Wiczlino została założona w 1911 roku, kiedy jeszcze Polska trwała pod zaborami. Założycielem był znany i zamożny gospodarz Józef Warzewski.

Ochotnicza Straż Pożarna Wiczlino jest jednostką, która od kilku lat jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że jest dysponowana wraz z Państwową Strażą Pożarną, a do tego świadczy szereg działań w zakresie bezpieczeństwa publicznego, działań kryzysowych, a także edukacji.

Ostatnie lata są dla OSP Wiczlino bardzo owocne z dwóch powodów. Przede wszystkim jednostka bije kolejne rekordy związane z ilością akcji, w których bierze udział. Rok 2021 zakończył się 263 wyjazdami, co uplasowało ich na trzecim miejscu wśród OSP w województwie pomorskim. Stało się to możliwe m.in. dzięki posiadaniu licznej i wykwalifikowanej kadry, a także wystarczającego zaplecza sprzętowego.

Choć nazwa wskazuje na Wiczlino, to ich akcje ratunkowe obejmują cały obszar naszego miasta. Wyjazdy do takich dzielnic jak: Witomino, Dąbrowa, Wielki czy Mały Kack, należą do codzienności. Gasząc pożary uczestniczyli też w akcjach na terenie Portu Gdynia czy Pogórza. Na przestrzeni ostatnich lat – na ponad 1 000 zgłoszeń – zawsze, gdy zawyła syrena alarmowa, jednostka była w gotowości i wyruszała na akcję.

OSP Wiczlino to kilkadziesiąt osób – od regularnych członków będących czynnymi strażakami, po wspierających i honorowych członków. I jak sami mówią, to nie jest praca, a służba. Wśród jeżdżących na akcje są również druhny.

Strażacy z OSP Wiczlino prowadzą również szereg działalności dodatkowych. M.in. edukacyjną (w przedszkolach, podczas wydarzeń plenerowych), zabezpieczają wydarzenia (np. koncerty, festiwale i zawody sportowe), a także uczestniczą w zawodach i zdobywają w nich najwyższe laury.

Nigdy nie odmawiają pomocy – zarówno w czasie działań akcyjnych (charytatywnych), jak i w czasie niesienia pomocy humanitarnej. Dla wielu członków OSP to nie tylko chwilowa przygoda, a obowiązek, który niesie się z pokolenia na pokolenie.

Od niespełna 12 miesięcy drużyna posiada do dyspozycji ciężki wóz bojowy, który został zakupiony przy większościowym udziale środków miasta Gdynia oraz częściowego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Obserwując sytuacje, jak i skalę dyspozycji – w celu zapewnienia najwyższych standardów – jednostka podjęła decyzję o rozpoczęciu procedury zakupu wozu technicznego, który będzie w stanie reagować szybciej i będzie przeznaczony do działań innej skali, jak np. lokalne zagrożenia drogowe.

To pokazuje nieustające dążenie do spełniania najwyższych standardów i dalszego rozwoju – a wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Gdyni.

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego


Od 1994 roku Rada Miasta przyznaje Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”, który jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i portu oraz za rozsławianie jego imienia w kraju i na świecie.

Medal może być nadawany obywatelom polskim i cudzoziemcom oraz organizacjom społecznym, zawodowym, przedsiębiorstwom i instytucjom, zwanym dalej osobami. Rocznie można nadać nie więcej niż trzy medale. Z wnioskiem o nadanie takiego odznaczenia mogą występować podmioty, którym przysługuje inicjatywa uchwałodawcza, a także organizacje gospodarcze, społeczne i inne.

Wręczenie medalu odbywa się na uroczystej sesji Rady Miasta z okazji święta Gdyni i jest poprzedzone prezentacją zasług wyróżnionej osoby.

Dotychczasowych laureatów można znaleźć na stronie gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 09.02.2023 14:06
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2023 14:33
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona