819 (428) 2007-09-07 - 2007-09-13

Dzień solidarności z chorymi na schizofrenię

9 września br. w całym kraju zostanie przeprowadzona kampania edukacyjna „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”. Tego dnia będzie również obchodzony VI Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie.
Gdyński akcent kampanii to wydarzenie pod hasłem „Obraz i Słowo” odbył się 6 września, we Franciszkańskim Centrum Kultury przy ul. Ujejskiego 40.
Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu „Humbug”. Jest to film nakręcony podczas warsztatów filmowych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gdyni. Było też spotkanie z poezją, podczas którego zaprezentowano wiersze Krystyny Kurhan, Krzysztofa Opioły, Bogusława Richerta i Romana Nowickiego. Zaprezentowano także fotografie Jerzego Gliszczyńskiego i Romana Nowickiego.
Dodajmy, że w Gdyni osobom po ciężkich kryzysach psychicznych pomaga, założony dziesięć lat temu, Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Gen. Maczka 1.
Jest to ośrodek wsparcia dla osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi w okresie remisji choroby, mających trudności w życiu codziennym.
Przez 10 lat z pomocy Domu skorzystało ponad 200 osób. W ośrodku prowadzona jest rehabilitacja psychospołeczna, psychoterapia oraz terapia zajęciowa, warsztaty fotograficzne, poetyckie, teatr i inne formy wsparcia. Ośrodek stale się rozwija i dostosowuje swoją ofertę do potrzeb i oczekiwań użytkowników.
Placówka zaprasza chętne osoby do grup wsparcia: dla rodzin osób chorych na schizofrenię i dla osób dotkniętych tą chorobą.
Celem grupy dla rodzin jest przekazanie podstawowych informacji na temat schizofrenii, radzenia sobie z objawami choroby, możliwości uzyskania pomocy i wsparcia. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Spotkania odbywają się w czwartki, co dwa tygodnie o godz. 15.30.
Grupa przeznaczona jest dla osób z diagnozą schizofrenia lub psychoza schizoafektywna. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (058) 622 88 55.

ikona