819 (428) 2007-09-07 - 2007-09-13

Mamy MAN-y na gaz !

W Gdyni mamy pięć pierwszych w Polsce (!!!) przegubowych autobusów marki MAN z ekologicznym, gazowym napędem. Pojazdy - bardzo ciche i tańsze w eksploatacji od tradycyjnie napędzanych - zasilane są gazem ziemnym. Zakupiło je gdyńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.
Autobusy Lion’s City G CNG, które zawitały do Gdyni, są pierwszymi przegubowymi gazowcami firmy MAN sprzedanymi na polski rynek.
Zabierają 160 pasażerów, spełniają najbardziej rygorystyczną z norm czystości spalin - EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle). Zakupione przez PKM autobusy są wyposażone w klimatyzację dla kierowcy oraz w system monitoringu wnętrza wraz z rejestracją obrazu.
Oprócz korzyści z tytułu większej czystości spalin, mieszkańcy Gdyni odczują także inną zaletę autobusów gazowych, którą jest znaczące zmniejszenie poziomu emitowanego hałasu, nawet do 7 dB. Spadek emisji o 3 dB oznacza dwukrotne zmniejszenie hałasu odczuwanego dla ucha ludzkiego. Hałas w odległości kilku metrów od autobusu CNG jest więc niemal o połowę mniejszy niż w analogicznym pojeździe o napędzie dieslowskim.
Gdyńskie MAN-y Lion’s City G CNG obsługiwać będą zgodnie z wymogami przetargu linię 171 oraz pozostałe linie, na których najczęściej można spotkać autobusy przegubowe niskopodłogowe z PKM-u, tj. R, 107, 147, 150, 152 i 240. Ich wprowadzenie do eksploatacji pozwoliło na wyeliminowanie z gdyńskiej komunikacji miejskiej ostatnich Ikarusów.

ikona