Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły. Od edukacji do dobrych nawyków

Bezpieczna droga do szkoły #wGdyni // mat. GCS

Bezpieczna droga do szkoły #wGdyni // mat. GCS

31.03.2022 r.

O tym, jak dbać o bezpieczeństwo na drodze w Gdyni uczymy się od najmłodszych lat. W tej edukacji pomagają nam gdyńscy policjanci, strażnicy miejscy oraz specjalne publikacje przygotowane przez miasto. W mieście działa też Komisja ds. standaryzacji wymogów zagospodarowania i organizacji ruchu przy szkołach.

 
W Gdyni działa specjalny zespół, który koordynuje inwestycje i programy zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w drodze do lub ze szkoły czy przedszkola. Przypomnijmy, że został on powołana przez prezydenta Gdyni w celu uspokojenia ruchu w obrębie placówek edukacyjnych. Tę grupę tworzą m.in. inżynierowie ruchu, policja oraz urzędnicy zajmujący się inwestycjami, polityką rodzinną i edukacją. W kwestii bezpieczeństwa dzieci na drogach miasto systematycznie wspierają też m.in. policjanci i strażnicy miejscy.

– Edukacja w zakresie bezpiecznego zachowania na drodze oraz przepisów je regulujących jest bardzo ważnym aspektem, o którym należy wciąż przypominać i go utrwalać. Ale bezpieczna droga do szkoły czy przedszkola to także konkretne inwestycje przy placówkach edukacyjnych, które prowadzimy w Gdyni. Po to, aby dzieci mogły samodzielnie i bezpiecznie dojść lub dojechać rowerem do szkoły, a ich rodzice nie musieli się z tego powodu denerwować – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Do edukacji najmłodszych gdynian systematycznie włączają się też policjanci i strażnicy miejscy.

W poniedziałek, 29 marca dzielnicowy i policjantka z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komisariatu Policji w Gdyni Oksywiu odwiedzili dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 30. Głównym tematem spotkania było omówienie bezpiecznej drogi do przedszkola.

Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o tym, jak właściwie poruszać się po drodze i bezpiecznie podróżować w samochodzie lub rowerem. Mundurowi uczulili przedszkolaków, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku.

Gdyńskie maluchy z uwagą słuchały policjantów. Wykazały się też dużą znajomością podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i znajomością numerów alarmowych.
 
Po spotkaniu stróże prawa zabrali dzieci na spacer i wykorzystując sytuację nauczyli je bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Na pożegnanie maluchy dostały w prezencie opaski odblaskowe.

Policjanci z Oksywia uczyli przedszkolaków bezpieczeństwa na drodze i pasach // fot. KMP Gdynia
Policjanci z Oksywia uczą przedszkolaków bezpieczeństwa na drodze // fot. KMP Gdynia 

Przy okazji przypomnijmy też o gdyńskiej książeczce „Bezpiecznie w drodze do szkoły”. To pokaźne kompendium wiedzy i niezbędnik każdego rowerzysty, który miłośnicy wiatru we włosach powinni przestudiować przed wyruszeniem na pierwszą jazdę. W broszurze poruszone są takie pojęcia, jak: wyposażenie roweru, bezpieczeństwo, przygotowanie do jazdy czy pierwsza pomoc przedmedyczna. Wszystkie treści to zostały przedstawione w przyjazny i łatwy do przyswojenia wiedzy sposób.

Książeczka oraz film są materiałami wspierającymi projekty realizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu. Są uniwersalnymi narzędziami, które mogą być używane przez nauczycieli czy rodziców, którzy chcą w prosty sposób wprowadzić pociechy w sferę bezpiecznego poruszania się. Materiały można pobrać ze strony www.gdyniasport.pl.