Aktualności

Rowerowe patrole – policja jest wszędzie

Kolaż dwóch zdjęć: z lewej policjant stoi przy dwóch rowerach służbowych na tle bloku, z prawej policjant jedzie ścieżką na służbowym rowerze

Gdyńscy policjanci pod koniec ubiegłego tygodnia ruszyli na pierwsze rowerowe patrole, fot. Komenda Miejska Policji w Gdyni / mat. prasowe

14.06.2021 r.

Są w stanie szybko dotrzeć nawet tam, gdzie nie wjedzie żaden radiowóz. Gdyńscy policjanci rozpoczęli sezon letni, zamienili standardowe mundury na ich lżejsze wersje i wsiedli na służbowe rowery. Rowerowe patrole będą czuwać nad porządkiem w środku sezonu turystycznego.


Dla miast o turystycznych walorach, takich jak Gdynia, początek lata zawsze oznacza wyjątkowy natłok pracy dla służb mundurowych. Setki turystów, ale i samych mieszkańców, którzy chętniej spacerują i odpoczywają w przestrzeni publicznej wymaga szczególnej troski o bezpieczeństwo. Jak dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie dojeżdżają radiowozy, czyli na plażę, do parków czy na popularne szlaki spacerowe? Z pomocą przychodzą… rowery.

Policjanci już w drodze


Jak co roku, i tym razem w połowie czerwca, wraz ze startem sezonu turystycznego mundurowi zmieniają swoje służbowe uniformy na ich lżejsze wersje i wsiadają na służbowe jednoślady. Ruszyły już rowerowe patrole gdyńskich policjantów, które przez najbliższe miesiące będą kontrolować sytuację w niedostępnych dla patroli samochodowych miejscach.

- Bardzo ważne w służbie policjantów na jednośladach będzie oddziaływanie prewencyjne, m.in. wpływ na wzrost bezpieczeństwa w parkach, lasach, na osiedlach, czy trasach rowerowych – wyjaśnia asp. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komedanta Miejskiego Policji w Gdyni.

Rowerowi funkcjonariusze policji będą mieli takie same zadania, jak inne patrole – będą zwracać uwagę na bezpieczeństwo osób odpoczywających na terenie miasta. Podczas przemierzania ulic i alejek Gdyni na rowerach zwrócą też szczególną uwagę na to, czy np. jazda innych rowerzystów nie jest agresywna i nie wpływa na bezpieczeństwo pieszych. Ponadto mają skrupulatnie reagować na wykroczenia porządkowe, zwłaszcza związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach objętych zakazem.

Przypomnijmy, że rowerowe patrole służb mundurowych pojawiają się co roku w okresie wiosenno-letnim, a czas ich rozpoczęcia jest w dużej mierze zależny od pogody. Gdyńscy policjanci w tym roku pierwsze służby na jednośladach rozpoczęli pod koniec minionego tygodnia.

Strażnicy także na rowerach


Warto pamiętać, że na rowery latem przesiadają się także funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gdyni. Dwuosobowe rowerowe patrole strażników w charakterystycznych letnich strojach już lat uzupełniają działania policji na terenie miasta.

Strażnicy miejscy takze przesiadają się na służbowe rowery, fot. Straż Miejska w Gdyni / archiwalne (2020)
Strażnicy miejscy takze przesiadają się na służbowe rowery, fot. Straż Miejska w Gdyni / archiwalne (2020)

W zeszłym roku położono szczególny nacisk na edukację rowerzystów w ramach akcji „„Rower to pojazd – nie jedź nim po chodniku”. Straż Miejska w Gdyni ma do dyspozycji dokładnie 6 służbowych rowerów.