Aktualności

Zadymiarka w służbie Straży Miejskiej

fot. materiały Straży Miejskiej w Gdyni

fot. materiały Straży Miejskiej w Gdyni

25.02.2019 r.

To urządzenie pozwala skutecznie kontrolować sposób odprowadzania ścieków i wykrywać nielegalne źródła ich odprowadzania, sprawdzać szczelność zbiorników bezodpływowych. Straż Miejska w Gdyni od niedawna dysponuje zadymiarką kanałową, prowadząc systematyczne kontrole w dzielnicach.

Jak działa zadymiarka?

Jak sama nazwa wskazuje zadymiarka to urządzenie, za pomocą którego wytwarzany jest dym, który tłoczy się do rur kanalizacyjnych. Dym naturalnie szuka drogi ujścia. Dzięki temu można sprawdzić, czy znajduje się ono tam, gdzie powinno, czy mamy może do czynienia z nieszczelnościami lub rozgałęzieniem prowadzącym do dodatkowo przyłączonego źródła.

Urządzenie podłączyć można bezpośrednio do prądu lub agregatu, co sprawia, że bez problemu można użyć go podczas działań w terenie.

Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za zanieczyszczanie środowiska grozi 500 złotych mandatu.

W ostatnich dniach strażnicy miejscy interweniowali przy użyciu zadymiarki dwukrotnie – w Małym Kacku i na Dąbrowie. W pierwszym przypadku funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od mieszkańca. Zgłosił obecność ścieków sanitarnych w studzience na wody opadowe. Badanie wykorzystujące zadymiarkę kanałową wykazało, że do odpływu nielegalnie swoje ścieki odprowadza właściciel sąsiedniej działki. Został za to ukarany mandatem karnym w wysokości 200 złotych.

Kontrola na Dąbrowie powiązana była z podejrzeniem odprowadzania ścieków do lasu. Miało się to odbywać za pomocą nielegalnego podłączenia pod kanalizację deszczową. Badanie zadymiarką nie wykazało jednak nieprawidłowości.
  • fot. materiały Straży Miejskiej w Gdyni
  • fot. materiały Straży Miejskiej w Gdyni
  • fot. materiały Straży Miejskiej w Gdyni