Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Aktualności

Bezpłatne badania USG dla dzieci podczas GWSC

Trwają zapisy na badania (fot. mat. prasowe)

Trwają zapisy na badania (fot. mat. prasowe)

Fundacja Ronalda McDonalda wraz z partnerami zaprasza rodziców i opiekunów na bezpłatne badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Najbliższa edycja programu „NIE nowotworom u dzieci” odbędzie się 8 i 9 lutego w Gdyni.


Badania będą częścią Gdynia Winter Swimming Cup (GWSC) – jednego z największych wydarzeń zimowego pływania w Polsce, organizowanego od 2020 roku przez Piotra Biankowskiego i Aleksandrę Kabelis wraz z zespołem. Ambasadorzy fundacji, medaliści mistrzostw świata i Pucharów Świata w pływaniu zimowym oraz zdobywcy kanału La Manche, kanału Catalina i ekstremalnych jezior po raz kolejny łączą sportową rywalizację z inicjatywą na rzecz zdrowia najmłodszych.

Cieszymy się, że dzięki wsparciu naszych partnerów ambulans fundacji ponownie przyjedzie do Gdyni – mówi Piotr Biankowski.


Co roku w Polsce diagnozuje się około 1 300 przypadków nowotworów u dzieci. Wczesna diagnoza daje szansę na skuteczne leczenie i wyleczenie większości z nich. Dlatego program badań przesiewowych Fundacji Ronalda McDonalda jest tak cenny i potrzebny.

zawodnicy i ambasadorzy

Jak się zapisać?


Aby zapisać dziecko na badanie, należy 3 lub 4 lutego w godzinach 11:00-16:00 zadzwonić pod numer tel. 880 171 046. Liczba miejsc jest ograniczona, a o rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.

Razem dla zdrowia najmłodszych


Pierwszy dzień badań możliwy jest dzięki wyjątkowej determinacji ambasadorów fundacji Aleksandry Kabelis i Piotra Biankowskiego, którzy latem zeszłego roku podjęli się niezwykle wymagających wyzwań sportowych, by zebrać środki na profilaktyczne badania USG dla dzieci z województwa pomorskiego. W sierpniu zmierzyli się z trzema próbami pływackimi: przepłynięciem 34-kilometrowego kanału Catalina, 34-kilometrowego jeziora Tahoe oraz 44-kilometrowego jeziora Memphrémagog. Ich zaangażowanie to dowód na to, jak ogromną różnicę mogą zrobić lokalni liderzy, którzy rozumieją wagę profilaktyki i zdrowia najmłodszych.

Cieszymy się, że kolejny raz udaje nam się łączyć naszą pasję, jaką jest pływanie, z dawaniem dobra – mówi Aleksandra Kabelis.

Drugi dzień badań odbędzie się dzięki wsparciu firmy Winterhalter – rodzinnego przedsiębiorstwa, które od lat angażuje się w działania społeczne. Winterhalter, znana z profesjonalnych systemów zmywania, działa na rzecz dzieci i ich rodzin, regularnie wspierając inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda. Od 2015 roku, kiedy w Polsce powstał pierwszy dom Ronalda McDonalda, firma jest partnerem w misji fundacji „Aby rodzina mogła być razem”.

W Polsce inicjatywa mobilnej kliniki Fundacji Ronalda McDonalda powstała w 2005 roku. Przez dwie dekady przebadano już ponad 94 000 dzieci. Program „NIE nowotworom u dzieci” to jeden z kluczowych projektów fundacji, którego celem jest wczesne wykrywanie zmian nowotworowych u najmłodszych. Mobilny ambulans co roku przemierza tysiące kilometrów, oferując bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne badania USG.

Każde badanie trwa około 18 minut i pozwala na dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dziecka. Badania prowadzone są przez doświadczonych radiologów. A wszystko zgodnie z najwyższymi standardami medycznymi. Rodzice otrzymują wyniki na miejscu wraz z ewentualnymi zaleceniami. Dla wielu maluchów to pierwsza szansa na tak szczegółową diagnostykę, która może zmienić ich przyszłość.

Wczesna diagnoza może zapobiec rozwojowi nowotworów czy przewlekłych chorób, w tym niewydolności nerek wymagającej dializ czy przeszczepienia nerki. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. To badanie, które może uratować zdrowie i życie dziecka – mówi prof. Adam Jelonek, honorowy prezes Fundacji Ronalda McDonalda, który wspólnie z prof. Jerzym R. Kowalczykiem stworzył zasady programu badań przesiewowych USG, reagując na potrzebę wczesnego wykrywania zmian onkologicznych u dzieci.

Dzięki ich inicjatywie program ewoluuje – od 2021 roku obejmuje kontrolę układu moczowego, a od 2025 roku rozszerzono go o badanie USG tarczycy i węzłów chłonnych szyi.

plakat wydarzenia

  • ikonaOpublikowano: 03.02.2025 08:56
  • ikona

    Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.02.2025 16:21
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona