Aktualności

Gdynia nie ustaje w walce z depresją poporodową

Specjaliści z niemowlakiem na ręku

Zespół specjalistów z Centrum Medycy w Sercu Gdyni // fot. Filip Śmigielski

Kobieta w ciąży albo mama małego dziecka, która podejrzewa u siebie depresję poporodową znajdzie w Gdyni bezpłatną pomoc. Program „W sercu Gdyni serce mamy” obejmuje również szkolenie dla personelu medycznego, aby uwrażliwić go na potrzeby młodych matek.

Depresja poporodowa pojawia się zazwyczaj w ciągu 12 miesięcy od porodu. Wyniki badań pokazują, że doświadcza jej co dziesiąta kobieta w okresie okołoporodowym. Nieleczona depresja może zagrażać życiu mamy. Choroba matki ma również bardzo poważny wpływ na znajdujące się pod jej opieką dziecko. Gdynia jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w którym kobiety w ciąży oraz mamy objęte są bezpłatną opieką specjalistyczną w zakresie przeciwdziałania  depresji a w przypadku jej stwierdzenia również leczenia.

- Chcemy, aby każda rodzina w Gdyni czuła wsparcie i opiekę w sytuacjach, gdy jest to potrzebne - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dlatego podjęliśmy działania profilaktyczne w kierunku depresji poporodowej. Realizacja projektu zapewni pomoc psychologiczną kobietom, a także pozwoli na zwiększenie specjalistycznej wiedzy personelu medycznego, który towarzyszy pacjentkom w trakcie narodzin. Dzięki temu możliwa będzie szybka reakcja na pojawiające się pierwsze objawy depresji i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jesteśmy przekonani, że te działania zwiększą jakość opieki okołoporodowej w naszym mieście.
W ramach programu zaplanowano badania przesiewowe mające na celu wykrycie podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji okołoporodowej. W badaniach, realizowanych przez przeszkolony personel medyczny, wykorzystywany będzie standaryzowany kwestionariusz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej ESDP. Dla kobiet z wykrytym podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji zaplanowano sesje psychologiczne. Jeśli zaistnieje potrzeba zorganizowana zostanie również szybka pomoc lekarza psychiatry.

- Depresja poporodowa jest niezwykle istotnym tematem, niestety często lekceważonym - mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. - Zdarza się, że kobiety nie sięgają po pomoc, gdyż nie zdają sobie sprawy, że jest ona dostępna. Panuje przekonanie, że jako matki powinny być zawsze szczęśliwe i uśmiechnięte. Jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka. Mam nadzieję, że dzięki programowi, kobiety nie tylko otrzymają wsparcie i pomoc psychologiczną, ale również zwiększy się zrozumienie społeczne problemu depresji poporodowej.

Realizatorem „Programu profilaktyki i wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród mieszkanek Gdyni na lata 2021-2023” w 2023 roku pod robocza nazwą „W Sercu Gdyni – Serce Mamy” jest Specjalistyczne Centrum Medyczne „Medycy w sercu Gdyni”, zatrudniające zespół profesjonalistów, doświadczonych w pracy z zaburzeniami psychicznymi.

- Wparcie dla osób cierpiących, szczególnie młodych rodziców, jest naszą misją – mówi dr Marta Kutniewska-Kubik, psycholog, psychoterapeutka. - Dlatego cieszymy się, że możemy być częścią tak ważnego projektu w naszym mieście. Przygotowaliśmy cykl spotkań, podczas których kobiety mogą zrozumieć swój stan, to co się z nimi dzieje i nauczyć się radzić sobie w nowej roli. Oferujemy także warsztaty i szkolenia dla personelu medycznego, zatrudnionego w palcówkach w Gdyni, pod kątem rozumienia depresji i diagnozowania jej u kobiet. Wierzymy, że takie kompleksowe działania są niezwykle potrzebne.

Bezpłatne konsultacje z psychologiem oraz sesje psychoterapeutyczne realizowane są w Gdyni przy ul. Generała Józefa Bema 5.
Kobiety mogą zarejestrować się na wizytę mailowo: rejestracja@wsercugdyni.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 666 29 29 28, w godzinach 9:00 – 20:00 w dni powszednie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.07.2023 11:09
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.07.2023 15:27
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona