Aktualności

Gdynia stawia czoła osteoporozie

Rejestracja na badania // fot. Aleksandra Regulska

Rejestracja na badania // fot. Aleksandra Regulska

Miasto Gdynia ogłasza program walki z osteoporozą pod hasłem "Z miłości do kości". Rozpoczynając od 14 marca, program oferuje bezpłatne badania i edukację dla mieszkańców. Skierowany jest głównie do kobiet powyżej 65 roku życia oraz kobiet w wieku 40-64 lat z czynnikami ryzyka złamania.


Gdynia dba o zdrowie mieszkańców i rusza z inicjatywą walki z osteoporozą. Program, który wystartował 14 marca, ma na celu edukację i wczesne wykrycie choroby poprzez dostęp do badań diagnostycznych.

Osteoporoza nazywana jest „cichą chorobą”, ponieważ jej wczesne stadia przebiegają bez specyficznych objawów dopóki nie dojdzie do pęknięć czy złamań kości. Stopniowo nasilające się bóle osteoporotyczne są często mylone ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa czy chorobą reumatoidalną. Wielu ludzi uważa, że osteoporoza jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się organizmu. Warto zaznaczyć, że osteoporozie można w dużym stopniu zapobiec, a w przypadku jej wykrycia zahamować dalszy rozwój i zmniejszyć ryzyko wystąpienia złamań.


 
 
- Osteoporoza to „cicha epidemia”. Dlatego staramy się jej przeciwdziałać. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. - Zapraszamy ponad 5000 gdynianek, można zapisać się na badania poprzez infolinię, odwiedzając przychodnię lub przestrzeń, w której osteobus będzie się pojawiać.
 
 
- Program jest adresowany głównie do kobiet powyżej 65 roku życia oraz kobiet w wieku 40-64 lat z ryzykiem złamania osteoporotycznego - Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Jednakże działania edukacyjne obejmą również mężczyzn powyżej 50 roku życia.


 
Co oferuje program?
Oprócz badań diagnostycznych, program zapewnia wsparcie edukacyjne oraz konsultacje lekarskie. Uczestnictwo umożliwia lepsze zrozumienie własnego stanu zdrowia i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących jego ochrony.
 
Jak się zapisać?
Rejestracja jest konieczna i możliwa poprzez telefon pod numerem +48 800 805 100. Przed badaniem densytometrycznym zaleca się odpowiednie przygotowanie.
 
Dlaczego warto wziąć udział?
Program ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego w Gdyni, zapewniając dostęp do badań i edukacji na temat osteoporozy. Zachęcamy do udziału i działania na rzecz własnego zdrowia.
 
14 marca odbyło się oficjalne rozpoczęcie programu, a mieszkańcy Gdyni już mają możliwość skorzystania z mobilnych punktów badań oraz działań edukacyjnych. Zapraszamy do udziału!
 
Badania dostępne w dniach 14-15 marca w Parku Centralnym, 16 marca przy Szkole Podstawowej nr 31, kolejne terminy wizyt osteobusa w dzielnicach miasta będą podane wkrótce. Można również odbyć badania stacjonarnie przy ul. Chrzanowskiego 3. Rejestracja pod numerem +48 800 805 100.
 
Program oferuje wsparcie edukacyjne, badania diagnostyczne i konsultacje lekarskie.
Wykonawcą programu jest firma medyczna CogitoMed.
 
Dołącz do walki o zdrowie swoich kości!

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.03.2024 10:39
  • ikona

    Autor: Aleksandra Regulska (aleksandra.regulska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.03.2024 12:13
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona