Aktualności

Gdynia stawia na wspólną profilaktykę uzależnień

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbyło się spotkanie Gdyńskiej Koalicji na Rzecz Profilaktyki Uzależnień // fot. Aldona Klebowska

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbyło się spotkanie Gdyńskiej Koalicji na Rzecz Profilaktyki Uzależnień // fot. Aldona Klebowska

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbyło się spotkanie Gdyńskiej Koalicji na Rzecz Profilaktyki Uzależnień. Przedstawiciele instytucji i jednostek działających na terenie Gdyni wspólnie omówili potrzeby gdyńskiej profilaktyki i określili kierunki jej rozwoju.
- Gdynia na różne sposoby dba o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, m.in. realizując projekty i programy zdrowotne. Od tego roku w naszym mieście funkcjonuje nowy program dotyczący przeciwdziałania i rozwiązywania problemów uzależnień. To czteroletnia strategia działań przeciwdziałających uzależnieniom, niezależnie od substancji, która je wywołuje – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - „Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Gdyni na lata 2021-2024” to bardzo ważny dokument, który pozwala efektywniej zarządzać usługami oferowanymi w ramach polityki społecznej i zdrowotnej miasta. Ważnym partnerem merytorycznym tego programu jest Gdyńska Koalicja na Rzecz Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Koalicja działa w Gdyni już od 6 lat. Jej celem jest wspólne pomaganie Gdynianom w problemach. To grupa składająca się z przedstawicieli różnych gdyńskich instytucji współpracująca ze sobą przy tworzeniu działań i oferty wsparcia dostosowanej do potrzeb mieszkańców Gdyni z problemem uzależnienia. Trzon tej grupy stanowią: Gdyńskie Centrum Zdrowia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Gdyńskim Centrum Diagnozy i Terapii FASD, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, NZOZ Centrum Zdrowia Psychicznego, Ośrodek Wsparcia Psychoterapeutycznego „Podwójny Problem”, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Pomorskie Centrum Toksykologii, Zespół Placówek Specjalistycznych im. K. Lisieckiego „Dziadka”, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Zespół Kuratorów Rodzinnych i Zespół Kuratorów dla Dorosłych Sądu Rejonowego w Gdyni, organizacje pozarządowe, podmioty lecznicze i placówki edukacji.
 
- W 2021 roku koordynatorem Koalicji jest Gdyńskie Centrum Zdrowia. Kompetencje każdego z zebranych są niezwykle ważne, jednak to w grupie nabierają większej sprawczości – podkreśliła na otwarciu spotkania Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
 
Spotkanie po długim czasie zostało zorganizowane stacjonarnie i pozwoliło omówić działania podejmowane przez jednostki w czasie trwania pandemii. Podzielono je na część wykładową i warsztatową. W części warsztatowej uczestnicy podjęli dyskusję na temat istniejącej oferty pomocowej w Gdyni i uzgodnili strategie działań profilaktycznych na najbliższe miesiące.

Spotkanie zwieńczyła dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli miejskich jednostek, która stanowiła forum wymiany doświadczeń i przestrzeń do budowania strategii działań profilaktycznych na najbliższe miesiące.

Konferencja dowiodła wielkiego zaangażowania gdyńskich jednostek w działania profilaktyczne na rzecz mieszkańców Gdyni. Przedstawiciele obecni na spotkaniu nie tylko podzielili się cennymi doświadczeniami, ale przede wszystkim wykazali się otwartością na współpracę z pozostałymi Koalicjantami.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.09.2021 15:16
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.09.2021 15:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona