Aktualności

Gdyńskie Centrum Zdrowia podsumowuje trudny rok

Zbiór różnych zdjęć z wydarzeń w ciągu roku

Kolaż zdjęć podsumowujący część programów profilaktycznych Gdyńskiego Centrum Zdrowia // fot. Filip Śmigielski

Pandemia, wojna w Ukrainie, tysiące uchodźców i wiele nowych programów dla mieszkańców miasta – rok 2022 przyniósł nieoczekiwane wyzwania i był niezwykle pracowity dla Gdyńskiego Centrum Zdrowia.


W miniony rok Gdyńskie Centrum Zdrowia wchodziło pod hasłem walki z pandemią. W pierwszym kwartale roku 2022 kontynuowane były szczepienia  przeciw COVID–19, z których masowo korzystali mieszkańcy Gdyni. Pozornie wydawało się, że najtrudniejsze dla medyków wyzwania mamy już za sobą, ale trudne miesiące miały dopiero nadejść.
- Ostatnie miesiące, niezwykle trudne dla wszystkich gdynian, były szczególnym wyzwaniem dla naszych służb, które walczyły na pierwszym froncie, najpierw w obliczu pandemii, później z kryzysem uchodźczym – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Te trudne wyzwania pokazały jednak, że jesteśmy profesjonalnie przygotowani do  kryzysowych sytuacji, wszyscy pracownicy Gdyńskiego Centrum Zdrowia, ale również wolontariusze, ramię w ramię stanęli do działań na rzecz potrzebujących. I za to im serdecznie dziękuję.

Sytuacja związana z wojną i przybyciem do Polski uchodźców z Ukrainy sprawiła, że zespół Gdyńskiego Centrum Zdrowia stanął przed koniecznością szybkiej reakcji na zaistniałe potrzeby z zakresu ochrony zdrowia naszych gości, w tym medycznym zabezpieczeniu punktów, w których przebywali uchodźcy, wsparciu w organizacji leków oraz dotarciu do lekarzy specjalistów.

Pomoc dla uchodźców. Fot. Filip Śmigielski
Pomoc dla uchodźców // fot. Filip Śmigielski

Co istotne, wsparcie dla ofiar wojny wciąż trwa - w ramach projektu dofinansowanego ze środków UNICEF kontynuowane są działania na rzecz przebywających w Gdyni rodzin uchodźców. W Gdyńskim Centrum Zdrowia w ubiegłym roku zatrudniono tłumaczki, które wspierają osoby z niepełnosprawnością w złożeniu dokumentacji, informują o procedurach i tłumaczą pisma na potrzeby Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Tłumaczki pomagają również gościom z Ukrainy w trakcie wydarzeń realizowanych przez Gdyńskie Centrum Zdrowia.

W siedzibie GCZ powstało także „Integracyjne Centrum Wsparcia Psychologicznego”, w którym udzielana jest bezpłatna pomoc psychologiczna dla Ukraińców w Gdyni – dorosłych i dzieci polegająca na doradztwie indywidualnym dla dzieci i dorosłych, sesjach psychoterapeutycznych i grupowych z elementami treningu. Zajęcia warsztatowe prowadzone są również w szkołach. Do wsparcia uchodźców zostały zatrudnione 3 psycholożki z Ukrainy.

W czwartym kwartale roku 2022 rozpoczęto kampanię promującą kalendarz szczepień ochronnych. Dzięki niej mieszkańcy Gdyni, w tym obywatele Ukrainy mogą uzyskać informację o systemie szczepień ochronnych dla dzieci obowiązującym w Polsce.

Na rzecz profilaktyki

Gdyńskie Centrum Zdrowia, w minionym roku, jeszcze w szerszym zakresie niż w latach ubiegłych, prowadziło działania profilaktyczne i promowało zdrowy styl życia. Realizowany był niezwykle potrzebny „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni”. To działania, w ramach których specjaliści już od czterech lat skutecznie pomagają gdyńskim dzieciom w odzyskaniu prawidłowej wagi ciała i nabyciu zdrowych nawyków. W ciągu roku dziecko, u którego zdiagnozowano nadwagę lub otyłość otrzymuje kompleksową opiekę. Wsparcia dziecku i jego rodzinie udziela zespół specjalistów fundacji Medicover, składający się z lekarza, dietetyka, psychologa oraz specjalisty aktywności fizycznej. Uczestnictwo w programie było bezpłatne, w całości jest on finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni. W minionym roku do programu zgłosiło się aż 110 uczestników.

To jednak nie wszystko – w ramach przeciwdziałania otyłości i promowania zdrowego stylu życia w Gdyńskim Centrum Zdrowia prowadzone były także otwarte warsztaty z dietetykiem, których celem było przekazanie wiedzy o praktycznych sposobach zmiany nawyków żywieniowych. Z bezpłatnych warsztatów korzystali mieszkańcy Gdyni zainteresowani taką formą edukacji.

Innowacyjnym działaniem była współpraca Gdyńskiego Centrum Zdrowia z Poradnią Chorób Metabolicznych - Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, w której lekarze wspierają każdego dnia pacjentów w walce z otyłością. Gdyńskie Centrum Zdrowia koordynowało projekt „Duża zmiana w małych krokach” który wzbogacił leczenie o cykl szkoleń z dietetykiem i ćwiczeń poprawiających sprawność. Działania te pomagały uczestnikom zrozumieć zasady zdrowego żywienia i utrzymać motywacje oraz aktywność fizyczną. Półroczna praca nad zmianą nawyków przyniosła realne rezultaty, a pacjenci deklarowali dużą poprawę samopoczucia i wzrost świadomość zdrowotnej. 

Sport dobry na wszystko

Kolejnym ważnym działaniem była kontynuacja projektu „Sport, zdrowie, rodzina – wspieranie rozwoju i zdrowia fizycznego i psychospołecznego oraz zapobieganie najczęstszym problemom zdrowotnym, społecznym dzieci i młodzieży”, który w Gdyni realizowany jest przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej od 2013 roku. 
Projekt ten umożliwił przeprowadzenie badań oraz wydanie orzeczeń lekarskich dla młodych sportowców. Ze wstępnych badań orzeczniczych skorzystały 342 osoby. Dodatkowo uczestnicy mogli skorzystać z części edukacyjnej, prowadzonej w formie lekcji multimedialnych, praktycznych warsztatów, pikników sportowych promujących zdrowy styl życia. W zajęciach edukacyjnych łącznie udział wzięło 398 osób.

Gdyńską tradycja stały się obchody Święta Chleba, które były okazją do zainspirowania mieszkańców do badań profilaktycznych oraz praktykowania zdrowych nawyków żywieniowych. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty chlebowe, podczas których można się było dowiedzieć, jak przygotować zakwas i jak upiec chleb. Odbyła się również degustacja, konsultacje z dietetykiem, pracownikami NFZ, pomiary poziomu glukozy, cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Wszystkie wydarzenia były bezpłatne.

 

W podziękowaniu za serce

Gdyńskie Centrum Zdrowia zorganizowało w minionym roku galę wręczenia Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni dla pracowników ochrony zdrowia, podczas której Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uhonorował łącznie trzydziestu przedstawicieli zawodów medycznych w tym: lekarzy, pielęgniarki, położną, ratownika medycznego, farmaceutę i psychologa.  To wydarzenie już na stałe wpisało się do gdyńskiego kalendarza zdrowia i przypada 18 października w Dzień Św. Łukasza, patrona pracowników ochrony zdrowia.

W grudniu 2022 odbyło się inne duże wydarzenie "Dzień dla Zdrowia - w trosce o gdyńskie dzieci”, podczas którego dzieci niezależnie od narodowości mogły skorzystać z bardzo szerokiej oferty badań i konsultacji.


Akcje profilaktyczne // fot. Tomasz Kamiński

W evencie udział wzięło ponad 500 mieszkańców Gdyni. Po wcześniejszej rejestracji można było skonsultować się z: kardiologiem, okulistą, pediatrą, dermatologiem, ginekologiem, psychiatrą, stomatologiem, fizjoterapeutą, psychologiem, podologiem, dietetykiem i edukatorem diabetologicznym. Można było wykonać m.in. badania EKG, USG jamy brzusznej, składu ciała, glikemii, słuchu, wzroku i wydolności fizycznej. Konsultacje i badania mogły się odbyć dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

Realizowano również program profilaktyki i wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród mieszkanek Gdyni, skierowany zarówno do kobiet w ciąży, kobiet po porodzie jak i personelu medycznego sprawującego opiekę nad kobietami, których mógł dotyczyć ten temat. W ramach programu odbyły się konsultacje psychologiczne, psychiatryczne oraz szkolenia dla pracowników służby zdrowia.

Ponadto Gdyńskie Centrum Zdrowia w 2022 roku chętnie włączało się w propagowanie idei profilaktyki. Jego pracownicy byli na piknikach organizowanych przez rady dzielnic, przy okazji Dnia Kobiet promując zdrowie w przestrzeni publiczne w CH Riviera. Uczestniczyli również w „Białej Sobocie” zorganizowanej przez Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Zdążyć przed rakiem

Tradycją w Gdyni stały się wydarzenia organizowana w ramach „Programu profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni”. Gdynianki uczestniczyły w profesjonalnych warsztatach prowadzonych przez pielęgniarki i położne, korzystały z infolinii i merytorycznych porad. Spotkania odbywały się w siedzibach Rad Dzielnic oraz w zakładach pracy i poszerzyły wiedzę wielu kobiet w tematyce profilaktyki, samobadania piersi oraz leczenia.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się organizowany w ramach tego projektu event w Centrum Riviera, podczas którego mieszkanki mogły skorzystać z szerokiej oferty bezpłatnych badań, konsultacji i porad. Podczas wydarzenia lekarze onkolodzy przebadali 114 Pań i wykonanych zostało 28 badań USG piersi. Dla pięciu Pań otrzymana diagnoza wskazała konieczność podjęcia leczenia i stała się szansą walki o zdrowie.
Cały czas gdynianki mają możliwość skorzystania z zasobów merytorycznych strony poświęconej temu projektowi

Gdynia jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęło bezpłatne szczepienia dziewczynek przeciw wirusowi HPV (Human Papilloma Virus - wirusowi brodawczaka). W naszym mieście nieprzerwanie od 15 lat realizowany jest projekt, mający na celu przeciwdziałanie nowotworom szyjki macicy. W roku 2022 do programu zapisało się 478 dziewczynek a szczepienia mogły wykonać w 19 przychodniach. Program jest kontynuowany w roku 2023.

 

Nie cukrzymy, o zdrowie walczymy

Gdyńskie Centrum Zdrowia realizowało program profilaktyki cukrzycy typu 2 współfinansowany z Unii Europejskiej. Celem projektu było wykonanie badań przesiewowych dla osób z grupy ryzyka oraz zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat cukrzycy i konsekwencji wynikających z zachorowania. Do projektu przystąpiło wiele gdyńskich firm i instytucji, udostępniając miejsca, w których stanęły mobilne punkty i każdy pracownik miał możliwość zbadania poziomu cukru we krwi. Każda z osób, która po wykonaniu badania otrzymała wynik wskazujący na stan przedcukrzycowy kierowana była do lekarza diabetologa, a następnie rozpoczęła udział w 12-miesięcznym kompleksowym programie edukacyjnym. Uczestnicy programu brali udział w warsztatach grupowych i konsultacjach indywidualnych, podczas których spotykali się z dietetykiem i fizjoterapeutą.
Działaniom promującym profilaktykę cukrzycy towarzyszyły takim wydarzeniom jak: Dzień Kobiet w Centrum Riviera, Festyn Międzypokoleniowy Święto ulicy Chylońskiej, Zlot motoCYClovy, Solidarnościowy Marsz Nordic Walking, Psyche i Soma – wszystko o endometriozie, Dzień Walki z Cukrzycą oraz Biała Sobota w UCMMiT.

 

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Początek roku 2022 zaowocował rozstrzygnięciem 13 konkursów ze środków Gminy Miasta Gdyni, w tym z zakresu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami i z zakresu zdrowia publicznego. Rozstrzygnięto również 2 konkursy ze środków PFRON. Zawarto 43 umowy (w tym 11 umów wieloletnich) na łączną kwotę 1.824.089 zł. Kontynuowano 3 umowy zawarte w latach poprzednich w łącznej kwocie 208.605 zł. Organizacje realizowały w 2022 roku 9 zadań z zakresu aktywizacji, integracji, poprawy sprawności, przeciwdziałania dyskryminacji. Dofinansowane projekty realizowały organizacje pozarządowe i skorzystały z nich 7.864 osoby.
Ponadto w październiku 2022 r. ogłoszono konkurs na poprawę sprawności fizycznej dzieci ukraińskich i ich opiekunów. W ramach tych działań i współpracy z UNICEF wsparcie na poprawę sprawności uzyskały również dzieci ukraińskie z niepełnosprawnościami i przewlekle chore.

 

Przeciwdziałanie uzależnieniom

W roku 2022 Gdyńskie Centrum Zdrowia jak w ubiegłych latach wspierało działalność grup samopomocowych DDD/DDA. Ponadto sfinansowano sześć maratonów weekendowych - zajęć psychoedukacyjno - rozwojowych dla osób z syndromem DDA/DDD a dla osób uzależnionych i ich rodzin dostępna była oferta uzupełniająca dla działań terapeutycznych w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza.


Spotkania interdyscyplinarne // fot. GCZ

Gdyńskie Centrum Zdrowia zapewnia także obsługę administracyjna i finansową Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Do jej zadań należy przeprowadzanie procedury sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu. GKRPA bierze także udział w opiniowaniu wniosków o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gdyni. 

Zespół Gdyńskiego Centrum Zdrowia koordynuje także działalność Gdyńskiej Koalicji na Rzecz Profilaktyki Uzależnień. W ubiegłym roku po raz kolejny zorganizował spotkanie na temat: „Zarządzania profilaktyką w dobie kryzysu” i szkolenie z realizacji gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Dodatkowo w maju 2022 r. zostało przeprowadzone badanie, którego celem była weryfikacja prawidłowości postępowania i zwiększenie świadomości sprzedawców w zakresie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim - sprawdzono 50 sklepów i przeszkolono sprzedawców z przestrzegania zasad sprzedaży alkoholu.

Gdyńskie Centrum Zdrowia finansowało także „Anonimowe i bezpłatne testowanie krwi w kierunku nosicielstwa HIV” prowadzone przez Fundację Pomorski Dom Nadziei w PKD w Gdyni (od listopada do grudnia 2022 r.). Dzięki środkom z UNICEF z badań mogli również skorzystać również uchodźcy z Ukrainy.

Gdyńskie Centrum Zdrowia zaprasza do śledzenia strony internetowej www.gcz.gdynia.pl oraz profilu społecznościowego na FB i zachęca do udziału w kolejnych programach i wydarzeniach prozdrowotnych oraz działaniach wspierających zdrowy styl życia, które będą realizowane w 2023.

  • ikonaOpublikowano: 17.02.2023 13:24
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.07.2023 08:57
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona