Aktualności

Kiedy kobiece mleko staje się darem życia

19 maja, w Banku Mleka Kobiecego działającym przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie odbyło się uroczyste spotkanie z najbardziej zasłużonymi honorowymi dawczyniami mleka, którym za trud przekazywania tego cennego pokarmu dziękowali: Zarząd Szpitali Pomorskich, specjaliści z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka i koordynatorzy banku mleka // fot. Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.

19 maja, w Banku Mleka Kobiecego działającym przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie odbyło się uroczyste spotkanie z najbardziej zasłużonymi honorowymi dawczyniami mleka, którym za trud przekazywania tego cennego pokarmu dziękowali: Zarząd Szpitali Pomorskich, specjaliści z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka i koordynatorzy banku mleka // fot. Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.

Są mamy, które z różnych przyczyn nie mogą karmić piersią. Są też takie mamy, które śpieszą z pomocą. W Gdyni funkcjonuje Bank Mleka Kobiecego – lekarstwa, daru życia, które w niektórych sytuacjach staje się bezcenne. Przeczytajcie o tej niezwykłej inicjatywie. Szczególnie, że dzisiaj jest Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.


 
Historie związane z działalnością banków mleka to często niezwykle dramatyczne i jednocześnie wzruszające opowieści dziejące się na całym świecie. Opowieści o matkach, które straciły pokarm w wyniku traumatycznych wydarzeń – wojny, trzęsień ziemi, huraganów. O matkach, które będąc w szoku nie są w stanie zająć się swoją pociechą, o maluszkach, które straciły mamy i tych matkach, które widząc płaczące, zaniepokojone noworodki nie wahając się ani chwili, dzielą się swoim pokarmem. Są też historie chorób zagrażających życiu, są też zbyt wczesne urodzenia, kiedy u świeżo upieczonej mamy nie zaczął się jeszcze proces laktacyjny. Kobiece mleko jest wtedy traktowane jak lekarstwo, nie tylko ze względu na dobroczynne właściwości.
 
- Tego typu dar od matki dla matki jest niesłychanie cenny. Zdrowie dziecka jest dla każdej kobiety najważniejsze. Myślę, że nie ma takich słów wdzięczności, które potrafią wyrazić to, co muszą czuć mamy, ale również ojcowie, w tej sytuacji. Należą się słowa uznania dla dawczyń, bo to ich inicjatywa daje możliwość niesienia pomocy najmłodszym mieszkańcom naszego miasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Od czterech lat w „Szpitalach Pomorskich" działa Bank Mleka Kobiecego. To pierwsze na Pomorzu takie miejsce, które skupiło wokół siebie honorowe dawczynie, dzielące się swoim pokarmem z potrzebującymi noworodkami, przebywającymi na szpitalnych oddziałach neonatologicznych na Pomorzu. 19 maja, w Banku Mleka Kobiecego działającym przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie odbyło się uroczyste spotkanie z najbardziej zasłużonymi honorowymi dawczyniami mleka, którym za trud przekazywania tego cennego pokarmu dziękowali: Zarząd Szpitali Pomorskich, specjaliści z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka i koordynatorzy banku mleka. Spotkanie ma także na celu zachęcenie karmiących mam do dołączenia do grona honorowych dawczyń.
 
- Dotychczas w Banku Mleka Kobiecego, działającym przy Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie zakwalifikowaliśmy już 121, wspaniałych kobiet, honorowych dawczyń mleka kobiecego, które w trudnym, wyczerpującym okresie wczesnego macierzyństwa, karmiąc własne dziecko znalazły cenny czas na dzielenie się swym mlekiem na potrzeby innych dzieci – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu spółki Szpitali Pomorskich.
 
Mleko kobiece ma wartość cennego leku, dla dzieci przedwcześnie urodzonych i noworodków chorych, które nie zawsze mogą otrzymać mleko od własnych mam. Żywienie mlekiem kobiecym już od pierwszych chwil życia ma decydujący wpływ na zmniejszenie częstotliwości zakażeń i zachorowalności na groźne choroby. Każda mleczna historia jest inna, każda kropla mleka jest bardzo cenna i daje moc najsłabszym.
 
Bank Mleka Kobiecego oferuje pomoc dla matek, które z różnych przyczyn nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem. Honorową Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta, która dysponuje nadwyżkami mleka. Ważne, aby była to mama karmiąca dziecko, które jeszcze nie skończyło dwunastu miesięcy. Rekrutacja składa się z kilku etapów obejmujących m.in. konsultację medyczną oraz badania krwi i mleka, wykonywane bezpłatnie przez personel banku.
 
- Pokarm matki jest naturalny, a jego skład zapewnia dziecku prawidłowy wzrost, odpowiedni stan odżywienia i rozwój intelektualny. Działa też długofalowo – pozytywnie wpływa na stan zdrowia człowieka w kolejnych latach życia. Mleko matki skuteczniej chroni dziecko przed wieloma chorobami infekcyjnymi, a także chorobami cywilizacyjnymi. Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko wystąpienia wad zgryzu i mowy. Ten sposób karmienia niesie za sobą także wiele korzyści dla zdrowia matki. Dzięki niemu kobieta może m.in. nawiązać wyjątkową więź ze swoim dzieckiem, zmniejsza on u niej ryzyko krwawień poporodowych, a także sprawia, że szybciej traci dodatkowe kilogramy zgromadzone podczas ciąży – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.  
 
Dodajmy, że mleko z gdyńskiego banku, dysponowane może być w całym województwie. Traktowane jest jak lek, lekarz opiekujący się dzieckiem musi najpierw wystawić na nie receptę. Następnie recepta trafia do banku, gdzie koordynator do spraw laktacji przygotowuje odpowiednią partię mleka. Przygotowany pokarm przekazywany jest kurierowi i przewożony do podmiotu, który zgłosił zapotrzebowanie. Rozwożeniem i odbieraniem od dawczyń tego niezwykłego produktu zajmują się kurierzy.

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2022 14:19
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.05.2022 14:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona