Aktualności

Podziel się krwią i uratuj komuś życie

Zdj. ilustracyjne // pixabay.com

Zdj. ilustracyjne // pixabay.com

To wyjątkowy lek. Niestety nie da się go wyprodukować, a w wielu sytuacjach może uratować komuś życie. Mowa o krwi, która w wakacje jest potrzebna jeszcze bardziej niż zwykle, a której często brakuje. Dlatego zachęcamy do jej oddawania. Nie tylko mieszkańców Gdyni, ale również turystów, którzy spędzają u nas urlop.

 
W gdańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje krwi aż w 4 grupach. Do jej oddawanie zachęcamy przez cały rok, choć latem szczególnie. W okresie wakacji rezerwy gromadzone w centrach krwiodawstwa często są na wyczerpaniu. Wpływa na to zwiększona ilość różnego rodzaju wypadków, przy których transfuzja jest niezbędna dla ratowania życia ofiar.
– Niestety lato jest czasem, gdy w bankach magazynujących krew, często pojawiają się braki. Krew to naturalny lek, który jest niezbędny zarówno w przypadku zaplanowanych operacji, jak i dla ratowania życia po wypadkach. Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, jej jedynym źródłem jesteśmy my sami. Tym bardziej warto się nią dzielić, ratując komuś życie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, który od lat jest honorowym krwiodawcą.

Według danych z 16 sierpnia niski lub bardzo niski stan krwi odnotowano dla następujących grup: 0 RhD+ 0 RhD- A RhD+ A RhD- B RhD+ B RhD-   Tylko AB RhD+ jest dostępna w średniej ilości, a AB RhD- w ilości wystarczającej.

Jakich grup krwi najbardziej obecnie brakuje w zasobach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku? Według danych z 16 sierpnia niski lub bardzo niski stan krwi odnotowano dla następujących grup:
  • 0 RhD+
  • 0 RhD-
  • A RhD+
  • A RhD-
  • B RhD+
  • B RhD-
 
Tylko AB RhD+ jest dostępna w średniej ilości, a AB RhD- w ilości wystarczającej. Trzeba jednak pamiętać, że w każdej chwili sytuacja może ulec zmianie, dlatego warto oddawać każdą grupę krwi.

Kto może zostać dawcą krwi?  


Dawcą może zostać każda osoba pełnoletnia do 60 roku życia, która waży nie mniej niż 50 kg. Pobrana krew jest zawsze badana, by wykluczyć zakażenie wirusowe, np. HIV, zapalenia wątroby typu B (HBV), wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) lub krętkiem bladym (wywołującym kiłę). 

Gdzie oddać krew?


Aby oddać krew, należy udać się do oddziału RCKiK lub poszukać informacji o krwiobusie. W Gdyni stacjonarnie możemy to zrobić w Oddziale Terenowym RCKiK mieszczącym się przy ul. Powstania Styczniowego 9b. Dawcy mogą się rejestrować od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-13.00. Natomiast pobieranie osocza odbywa się w godz. 7.00-12:30.

Wybierając się do oddziału RCKiK należy pamiętać, aby odpowiednio się przygotować:
  • zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek,
  • wypić około 1 litra wody,
  • zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, który pozwoli potwierdzić tożsamość,
  • zgłosić się do rejestracji.

Po przybyciu do punktu poboru krwi zostanie nam zmierzona temperatura oraz otrzymamy do wypełnienia ankietę na temat stanu naszego zdrowia.

Następnie zostanie pobrana próbka krwi, w celu wykonania badania poziomu hemoglobiny lub raz do roku pełnej morfologii. W dalszej kolejności udamy się na skrócone badanie lekarskie, podczas którego wyjaśnione zostaną ewentualne wątpliwości dotyczące kwestionariusza oraz nastąpi kwalifikacja do oddania krwi.

Najczęściej oddajemy tzw. krew pełną. W tym przypadku każdorazowo pobiera się jej 450 ml. Czas trwania samego zabiegu wynosi około 10 minut. Po nim powinniśmy poświęcić kolejne kilkanaście minut na krótką regenerację sił.

Wizytę kończy odbiór posiłku o równowartości 4 500 kcal, czyli 9 tabliczek czekolady. Resztę dnia powinniśmy spędzić stosunkowo spokojnie – nie uprawiać sportów, nie korzystać z sauny, solarium czy siłowni, a także nie nosić ciężkich przedmiotów przy użyciu ręki, z której pobierana była krew. Wskazany jest ciepły, kaloryczny posiłek oraz uzupełnianie płynów – około 2-2,5 litra w ciągu całego dnia.

Na honorowych dawców krwi czekają też liczne przywileje, m.in. 2 wolne dni od pracy lub nauki. O pozostałych bonusach można przeczytać na stronie RCKiK.

  • ikonaOpublikowano: 16.08.2023 08:47
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.08.2023 14:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także