Aktualności

Profilaktyka raka skóry w Gdyni

Latem należy stosować emulsję z wysokim filtrem na wszystkie odsłonięte części ciała // fot. pixabay

Latem należy stosować emulsję z wysokim filtrem na wszystkie odsłonięte części ciała // fot. pixabay

Lato, wakacje, słońce – to czas wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi i plażowania. Jednak należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z promieniowania UV, które może przyczynić się do powstania nowotworów złośliwych skóry, w tym czerniaka. Zadbajmy o bezpieczny urlop.

 
Od wielu lat obserwujemy na całym świecie trend wzrastającej liczby zachorowań na czerniaka skóry. Największe ryzyko zachorowania występuje u osób rasy białej o jasnej karnacji skóry, jasnych lub rudych włosach i niebieskich oczach. Jednak odsetek zgonów zwiększa się w mniejszym stopniu niż jeszcze kilka lat temu, co może mieć związek z wyższą wykrywalnością czerniaka we wcześniejszym etapie oraz ze wzrostem świadomości i prowadzoną w tym zakresie profilaktyką.
 
- Wczesne wykrycie i leczenie raka skóry może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne wyleczenie. Regularne samobadanie oraz konsultacje dermatologa pomagają we wczesnym wykryciu niepokojących zmian. W Gdyni prowadzimy profilaktykę zdrowotną naszych mieszkańców w wielu aspektach, dlatego zachęcamy również do zadbania o skórę – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 

Co zatem zrobić, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania?

 
Należy pamiętać, że nie tylko opalanie, ale każda aktywność na zewnątrz naraża nas na promieniowanie słoneczne, a największą aktywność słońca można zaobserwować pomiędzy godziną 11 a 15. W tym czasie ograniczmy czas przebywania na słońcu. Dla zsyntetyzowania w skórze odpowiedniej ilości witaminy D w sezonie wiosenno-letnim, wystarczy 10-15 minut ekspozycji słońca na odsłoniętą skórę twarzy, dłoni i przedramion. Najczęściej krem z filtrem stosujemy tylko w okresie wakacyjnym, natomiast powinien on być używany przez cały rok. Latem należy stosować emulsję z wysokim filtrem na wszystkie odsłonięte części ciała. Zrezygnujmy z korzystania z solarium. Systematycznie wykonujmy samokontrolę znamion i pieprzyków. Zadbajmy, żeby nasza dieta była bogata w warzywa, owoce i nabiał.  
 

Kiedy udać się na wizytę do dermatologa?

 
Zawsze, kiedy znamiona czy inne zmiany na skórze budzą nasz niepokój. Należy koniecznie skorzystać z konsultacji lekarza, jeśli zauważymy, że nasze znamiona są: zgrubiałe, pojawiło się wokół zaczerwienie, zaczynają swędzieć, krwawić, zmieniły swój dotychczasowy kształt, wielkość czy zabarwienie.
 
Przed udaniem się do lekarza dermatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne jest otrzymanie skierowania od lekarza rodzinnego.
 
W Gdyni można skorzystać z ośmiu Poradni Dermatologicznych:
1.      NZOZ Dermintra ul. Sojowa 22/238
2.      NZOZ Wzgórze św. Maksymiliana ul. Legionów 67
3.      NZOZ Dermedica ul. Rozewska 31
4.      NZOZ Galen ul. Czeremchowa 1
5.      NZOZ Przychodnia Lekarska „Działki Leśne” ul. Warszawska 34-36
6.      Przychodnia Lekarska Obłuże-Oksywie ul. Mjr. Henryka Sucharskiego 2
7.      Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Śródmieście” ul. Armii Krajowej 44
8.      Szpitale Wojewódzkie w Gdyni ul. Wójta Radtkego 1
 
Pomimo, że czerniak występuje bardzo rzadko u dzieci poniżej 15 roku życia, to pamiętajmy, żeby już najmłodszych uczyć jak zadbać o zdrową skórę. Tym bardziej, że oparzenia słoneczne w młodym wieku wymieniane są jako ważny czynnik ryzyka powstania czerniaka.

  • ikonaOpublikowano: 10.07.2023 09:18
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.07.2023 09:24
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona