Aktualności

Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV // fot. pixabay.com)

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV // fot. pixabay.com)

W dniach 22 – 28 stycznia trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, a Gdynia wraz z Gdyńskim Centrum Zdrowia aktywnie uczestniczy w działaniach profilaktycznych. Miasto już od 14 lat prowadzi inicjatywę szczepień dla dzieci przeciwko HPV, będąc zarazem pod tym kątem jednym z pionierów. Celem nadrzędnym kampanii profilaktycznej jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór, ale również wzrost świadomości mieszkańców na temat zagrożeń ze strony wirusa.


Aktualnie trwa kolejny etap programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gdyni na lata 2021-2023. Szczepienia możliwe są dzięki finansowaniu ze środków budżetu Miasta. W roku 2023 obejmowały one dziewczynki z rocznika 2009 i 2010. Od 1 czerwca 2023r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ogólnokrajowy program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców urodzonych w 2010 i 2011 roku, planując objąć kolejne roczniki w przyszłych latach. W związku z tym gdyński program skierowany jest obecnie wyłącznie do rocznika 2009. Ostatnia dawka szczepionki zostanie podana z końcem czerwca 2024 roku.

- Zachęcam rodziców i opiekunów najmłodszych gdynianek i gdynian, aby korzystali z dostępnych środków profilaktycznych, chroniąc zdrowie dzieci. Inwestycja w profilaktykę to inwestycja w dłuższe życie w zdrowiu następnego pokolenia. Program szczepień przeciwko HPV stanowi doskonały przykład skutecznych działań w walce z rakiem szyjki macicy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.





Liczby te świadczą o dużym zaangażowaniu społeczności gdyńskiej w profilaktykę, co wpływa na skuteczność programu szczepień w Gdyni. 


Wirus brodawczaka ludzkiego
(HPV) to jeden z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową, a jego konsekwencją może być nowotwór. W Europie aż 70% przypadków raka szyjki macicy jest związanych z zakażeniem wirusem HPV typu 16 i 18. Może on prowadzić również do rozwoju raka odbytu, sromu, pochwy, języka lub gardła. Dlatego szczepienia przeciwko HPV są kluczowym elementem profilaktyki nowotworowej.


W ciągu ostatnich kilku lat Gdyńskie Centrum Zdrowia odnotowało w Gdyni istotne postępy w liczbie zarejestrowanych osób oraz tych, które ukończyły pełny cykl szczepień.

Zachęcamy do zaglądania na stronę: https://zdrowie.gdynia.pl/hpv 


  • ikonaOpublikowano: 26.01.2024 09:15
  • ikona

    Autor: Aleksandra Regulska (aleksandra.regulska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.02.2024 08:52
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona