Aktualności

W wakacje zadbaj o swoje zdrowie #wGdyni

Gdynianie ćwiczą na pikniku podczas Dnia walki z cukrzycą // fot. Sylwia Szumielewicz-Tobiasz

Gdynianie ćwiczą na pikniku podczas Dnia walki z cukrzycą // fot. Sylwia Szumielewicz-Tobiasz

Piękna pogoda za oknem i wakacje zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. To również doskonały czas na przygotowanie organizmu do sezonu jesiennych infekcji. Gdynia przygotowała programy profilaktyczne dla mieszkańców m.in. skutecznie walczące z nadwagą czy cukrzycą. Ale każdy z nas podczas lata może sam zadbać o zdrowie swoje i rodziny. Przekazujemy kilka porad jak to zrobić.

 


- Jakość i długość życia mieszkańców Gdyni są priorytetem dla działań podejmowanych przez gdyński samorząd. O zdrowie mieszkańców dbamy, prowadząc działania w różnych obszarach życia. Szczególnie ważna jest profilaktyka. Dlatego programy kierujemy nie tylko do osób walczących np. z nadwagą czy cukrzycą, ale także do osób młodych, do najmłodszych mieszkańców Gdyni. Często w przedszkolach, szkołach czy też tak jak w ostatni weekend czerwca na gdyńskim pikniku rodzinnym z okazji Dnia walki z cukrzycą, w sposób przyjemny mówimy o rzeczach ważnych dla naszego zdrowia. Staramy się dotrzeć do wszystkich gdyńskich rodzin z informacją jak się żywić i przypominamy o aktywności sportowej. By te nawyki żywieniowe, jeśli są złe, po prostu zmienić w całym domu i w całej rodzinie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Samorząd gdyński nie ma wątpliwości, że kwestia otyłości i związanych z nią konsekwencji zdrowotnych jest poważnym problemem. Dlatego od 2018 roku realizuje wspólnie z Fundacją Medicover program polityki zdrowotnej całkowicie finansowany z budżetu miasta. Do tej pory wzięło w nim udział 258 gdyńskich rodzin, które przy wsparciu zespołu specjalistów zmieniają swój styl życia i skutecznie walczą z nadwagą. Program jest dowodem na to, że walka o poprawę naszej świadomości w zakresie zdrowego stylu życia jest skuteczna i że przynosi zamierzone efekty. Uczestnicy przez cały czas trwania programu są pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów: lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty aktywności fizycznej, którzy wspierają ich we wprowadzaniu zmian prozdrowotnych. Tylko takie wieloaspektowe działanie ma szansę zaowocować trwałą zmianą stylu życia rodzin na zdrowszy.

- Każdy mieszkaniec Gdyni może w obszarze profilaktyki zdrowia znaleźć coś dla siebie. Gdyńskie Centrum Zdrowia prowadzi szereg programów polityki zdrowotnej w obszarze: profilaktyki chorób, profilaktyki otyłości i nadwagi, zapobiegania najczęstszym problemom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży oraz profilaktyki cukrzycy. Programy skierowane są zarówno do najmłodszych mieszkańców Gdyni (drugie klasy szkoły podstawowej), ale także do młodzieży i osób dorosłych. Najnowszy projekt zdrowotny jest skierowany do osób aktywnych zawodowo. To program profilaktyki cukrzycy typu 2 i wsparcie osób zagrożonych stanem przedcukrzycowym. Zapraszamy mieszkańców Gdyni do wypełnienia wstępnej ankiety, po której dowiedzą się czy są w grupie ryzyka i na tej podstawie będą zapraszani na badania laboratoryjne oraz na wizyty do specjalistów – wylicza Beata Gronowska, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
 
Nowy program dla dorosłych w Gdyni, powiecie wejherowskim i puckim obejmuje profilaktykę cukrzycy typu 2. Z bezpłatnych badań mogą korzystać mieszkańcy aktywni zawodowo, głównie w wieku od 35 do 64 roku życia, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.niecukrzymy.pl, na której jest zamieszczona ankieta.
 
Jak samodzielnie zadbać o swoje zdrowie?
 
Przede wszystkim najważniejszą rzeczą jest regularność, spożywajmy posiłki najlepiej co 3-4 godziny. Takie zachowanie sprzyja prawidłowemu utrzymaniu poziomu cukru we krwi. Również jesteśmy w stanie monitorować ewentualny wzrost czy spadek cukru. Drugą najważniejszą rzeczą jest odpowiednie nawodnienie czyli między posiłkami pijmy głównie wodę. Powinno to być około 30 mililitrów na kilogram masy ciała. Ważny jest również indeks glikemiczny. Jest to wskaźnik informujący jak gwałtownie wzrasta poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu, dlatego powinnyśmy wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, a wystrzegać się tych o wysokim - zaleca Kamila Wicik, dietetyk Fundacji Medicover - I jeszcze jedną rzecz bym dodała. To jest uprawianie sportu, uprawianie aktywności fizycznej, która pozwoli nam wpłynąć korzystnie na gospodarkę hormonalną, na utrzymanie poziomu cukru we krwi, no i przede wszystkim na profilaktykę chorób metabolicznych, co zapewni nam zdrowie na długie lata.
 
W sezonie letnim można też łatwo zmienić nawyki żywieniowe. Dostęp do wielu warzyw i owoców daje nam duże pole popisu w komponowaniu zdrowych posiłków i dostarczaniu całej rodzinie witamin. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to też duża dawka witaminy D, tak potrzebnej dla zdrowia. Warto to wykorzystać i przygotować nasz organizm w lato. A to na pewno zaprocentuje w sezonie jesiennym. Dzięki temu łatwiej poradzimy sobie z infekcjami.

  • ikonaOpublikowano: 06.07.2021 13:08
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2021 15:21
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona