Aktualności

#wGdyni nikt nie zostanie sam

Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, opowiadamy, jak w Gdyni zbudowaliśmy unikatową sieć wsparcia // fot. Pixabay.com

Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, opowiadamy, jak w Gdyni zbudowaliśmy unikatową sieć wsparcia // fot. Pixabay.com

Niedobrze, gdy człowiek jest sam w chwili, gdy cały świat wali mu się na głowę – mówią mamy dzieci niezwykłych. Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, opowiadamy, jak w Gdyni zbudowaliśmy unikatową sieć wsparcia.


W naszym mieście każdy rodzic dziecka z niepełnosprawnością może liczyć na kompleksową pomoc już od samego początku, czyli od momentu diagnozy, która coraz częściej zapada już na etapie ciąży, albo krótko po porodzie. Z historii mam dzieci z niepełnosprawnością często wynika, że jest to moment najtrudniejszy, kiedy, jak wspominają, cały świat wali im się na głowę.

- Gdyński samorząd od lat stara się z powodzeniem tworzyć miasto bez barier. Planując jak najlepsze wsparcie dla rodzin dzieci z niepełnoprawnością, zadecydowaliśmy, że do projektu włączymy rodziców, bo to oni najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby i jak powinna wyglądać taka pomoc – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Jak to często w naszym mieście bywa, projekt przeszedł nasze oczekiwania. Powstał nie tylko punkt konsultacyjny i platforma wymiany doświadczeń, ale także mamy napisały unikatowy poradnik, Gdyńscy Rodzice Dzieci Niezwykłych, który jest kompendium wiedzy o wszystkim czego potrzebują rodzice dzieci z niepełnosprawnością.

Punk konsultacyjny, specjalistyczne dyżury telefoniczne, internetowe grupy wsparcia już działają. Pilotażowy projekt Rodzice Rodzicom prowadzi Fundacja Wielkie Rzeczy, finansowanie jest ze środków PFRON.

Działania zaplanowane w projekcie (platforma internetowa z dedykowanym forum, profil w mediach społecznościowych, Punkt Konsultacyjny Rodzice- Rodzicom) przygotowywane są głównie przez rodziców, a dedykowane są wszystkim gdyńskim rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami.

Inicjatorki pomysłu (mamy dzieci z niepełnosprawnościami: Beata Potocka, Agata Nikodem, Agata Wołek i Aneta Narloch) marzyły, by wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami docierało szerzej i dalej. Dlatego w ramach projektu inicjatorki tworzą przestrzeń na wymianę wiedzy, informacji i wzajemne wsparcie w rodzicielstwie, dla wszystkich rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, bez względu na to jaki przymiotnik stoi przy słowie rodzice (biologiczni, zastępczy, adopcyjni), wszystkich rodziców bez względu na wiek dzieci oraz rodzaj niepełnosprawności.

Bardzo często moment diagnozy wiąże się z okresem ciąży lub rodzice otrzymują takie informacje krótko po porodzie. Często wiąże się to z dużym kryzysem w rodzinie. Dlatego gdyński samorząd finansuje kolejny projekt dla młodych rodziców czyli Program profilaktyki i wczesnego wykrywania depresji poporodowej wśród mieszkanek Gdyni zaplanowany na lata 2021-2023. Realizatorem jest Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej we współpracy z Centrum Terapii Depresji.

- Depresja poporodowa to niezwykle ważny temat, który niestety jest bagatelizowany – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia - Kobiety nie sięgają po pomoc, bo często nie widzą, że taką pomoc mogą otrzymać. Dlatego nasz program zabezpieczy profesjonalną pomoc dla wszystkich kobiet w okresie okołoporodowym, również tych, które już zostały mamami i borykają się z trudnościami. Już teraz można się zgłaszać na bezpłatne konsultacje dzwoniąc pod numer telefonu 601 739 441, lub mailowo kontakt@centrumdepresji.pl. Oferujemy również pomoc rodzicom, którzy borykają się ze stratą dzieci.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością można znaleźć na profilu FB, https://www.facebook.com/gdynscyrodzicerodzicom, ponadto o każdej porze można wysłać SMS na numer punktu: 735 198 778, osoba pełniąca najbliższy dyżur oddzwoni.

Wkrótce opublikowana zostanie również platforma internetowa, która będzie bogata w informacje oraz treści, dotyczące dziecka i rodzica/ całej rodziny.
- Gdynia od lat konsekwentnie realizuje politykę społeczną mającą na celu pełne i aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu miasta – mówi Agnieszka Wawrzyniak, naczelnik Wydziału Dostępności. - 30 listopada tego roku Prezydent Miasta Gdyni ogłosił XXII edycję konkursu "Gdynia bez barier", którego celem jest wyróżnienie wszystkich instytucji, organizacji i osób prywatnych - autorów pomysłów i udogodnień (już istniejących, bądź będących w fazie projektu), pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych. W konkursie nagradzane są inicjatywy przyczyniające się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, utrudniających życie osobom niepełnosprawnym.

Wnioski konkursowe należy składać w zamkniętej kopercie z napisem: 'Konkurs „Gdynia bez barier" – XXII edycja' w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Gdyni, aleja Marszałka Piłsudskiego 52/54, przesłać  e-mailem na adres: niepelnosprawni@gdynia.pl, bądź nadsyłać pocztą. Termin składania prac konkursowych (osobiście, nadesłanych pocztą i pocztą e-mail) upływa 11 lutego 2022 roku. Finał XXII edycji konkursu „Gdynia bez barier" planowany jest na maj 2022 roku.
 
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzony jest w również w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Z tej okazji Muzeum zaprasza wszystkie osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji.

  • ikonaOpublikowano: 03.12.2021 16:00
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.12.2021 16:05
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona