Aktualności

Zdrowe dzieci w nowym roku

Dziewczynka i chłopiec przygotowują posiłek z kolorowych warzyw.

Dobrym sposobem na wdrażanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest włączenie dzieci do przygotowywania posiłków // fot. Pixabay

Zadbać o prawidłową dietę – to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Jak poprawić dietę naszych dzieci i dlaczego warto to robić radzą specjaliści. Rok, który właśnie nadszedł, jest kolejnym, w którym Gdynia będzie kontynuować „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi oraz otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni”.


Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Samorząd Gdyni już w 2018 roku, jako jeden z pierwszych w kraju, zapoczątkował działania, które w realny sposób pomagają zmienić nawyki żywieniowe najmłodszych. „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2021–2022” jest skierowany do młodych gdynian cierpiących z powodu nadmiaru masy ciała. Program został nagrodzony w plebiscycie Zdrowy Samorząd, organizowany przez PortalSamorzadowy.pl oraz magazyn Rynek Zdrowia.

- Jako samorząd robimy bardzo dużo, aby zmienić nawyki żywieniowe najmłodszych i zachęcić ich do aktywności fizycznej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Dużym powodzeniem cieszy się program „Wgraj się”, który nie tylko zachęca młodych gdynian do aktywności fizycznej, ale również kształtuje ich preferencje żywieniowe. Program profilaktyki otyłości jest jednym z kilku, które zajmują się zmianą nawyków. W tym roku ciągle jeszcze rodzice mogą zgłaszać swoje dzieci do udziału w tym programie. Ostatnie dwa lata pokazały nam jak ważną wartością jest zdrowie, warto zrobić wszystko, aby zmienić na lepsze życie najmłodszych.

Rodzice narzekają, że dzieci nie chcą sięgać po zdrowe przekąski, w świecie pełnym niezdrowych słodyczy. Często nie mają pomysłu co pakować na drugie śniadanie. Bywa, że nie wiedzą, że niewłaściwe nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne dzieci, ale również ich dobrostan psychiczny. O to, co warto robić w tym zakresie, a czego lepiej unikać, zapytaliśmy specjalistę – psychodietetyka.

- Najważniejsze to zacząć od siebie – mówi Izabela Trafalska, psycholog, psychodietetyk, specjalizująca się w dietetyce najmłodszych - Nic nie zdziałamy, jeżeli zrobimy dzieciom wykład na temat zdrowego odżywiania, a sami otworzymy sobie paczkę chipsów. Dzieci uczą się przez obserwacje, należy dbać o to, aby na naszym stole regularnie pojawiały się zdrowe posiłki. Ważna jest atmosfera jaką tworzymy wokół jedzenia. Istotne jest, aby traktować zdrowe jedzenie jako coś oczywistego, nie podkreślać jego walorów, nie narzekać, że dieta jest dla nas przykra. Należy również zmniejszyć ilość cukru i żywności wysokoprzetworzonej w posiłkach naszych dzieci. Najmłodsi, podobnie jak dorośli, szybko przyzwyczajają się do cukru, więc nie łudźmy się, że dziecko, w którego diecie jest go dużo, od razu pokocha smak surowej marchewki.

Specjalista zwraca również uwagę na…. niedobory snu, które jak zauważyli naukowcy, mają wpływ na nasze preferencje żywieniowe.

- Gdy nasze dzieci są niewyspane, organizm często myli zmęczenie z głodem, stąd ochota na coś słodkiego bądź tłustego – dodaje psychodietetyk. - Warto więc zadbać o równowagę w życiu dzieci i dorosłych, nie tylko z okazji Nowego Roku.


Na Nowy Rok przypominamy swoistego rodzaju dekalog prawidłowego żywienia:
  • Jedz 5 posiłków w ciągu dnia, między posiłkami zachowaj przerwy.
  • Śniadanie zjedz 2 godziny po wstaniu z łóżka, śniadanie powinno pokrywać 20-25% dziennego zapotrzebowania na energię.
  • Obiad to największy posiłek w ciągu dnia, dostarcza 35-40% zapotrzebowania na energię.
  • Kolacja to ostatni posiłek, który powinien pokrywać 10-15 % dziennego zapotrzebowania na energię. Najlepiej jak jest spożywany najpóźniej 2 godziny przed snem.
  • Posiłki uzupełniające to 2 posiłki w ciągu dnia, które powinieneś zjeść między śniadaniem i kolacją. Jeden taki posiłek powinien pokryć 5-10% zapotrzebowania energetycznego.
  • Odpowiednio dobieraj produkty w swojej diecie, najlepiej pomoże Ci w tym piramida żywieniowa.
  • Piramida żywieniowa przedstawia kompleksową ideę żywienia, której realizacja daje szansę na zdrowe, długie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat życia. Spożywanie zalecanych w piramidzie produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach to klucz do dobrego i zdrowego samopoczucia.
 
Dla ułatwienia zachęcamy do odwiedzenia kanału YouTube kampanii „NieCukrzymy”, na którym prezentujemy zdrowe przepisy.

  • ikonaOpublikowano: 04.01.2022 11:15
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.01.2022 12:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona