Aktualności

Masz psa? Dbaj o środowisko!

pies w parku na jesiennych liściach

Pies w jesiennym parku

02.12.2020 r.

Masz psa? Dbaj o środowisko!

Dlaczego należy sprzątać po psie? Bardzo ważna jest kwestia utrzymania czystości i estetycznego wyglądu miejsc publicznych. Za niewywiązanie się z obowiązku można otrzymać mandat do 500 zł. Ale to nie jedyne powody. Często można spotkać się z błędną opinią, że psie odchody użyźniają glebę, jednak w rzeczywistości jest wprost przeciwnie – mają negatywny wpływ na środowisko. 

Wpływ psiej kupy na środowisko

Niektórzy właściciele czworonogów nie uświadamiają sobie, że postępują niewłaściwie, nie sprzątając po swoich pupilach. Pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa na temat ekologii, wciąż można spotkać się z opinią, że psie odchody użyźniają glebę. Tymczasem są one niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz mają negatywny wpływ na środowisko. 

Udowodniono, że od 20 do 30% bakterii w losowych próbkach wody pochodzi właśnie z psich odchodów, zwłaszcza po intensywnych opadach. Szczególnie niebezpieczne jest przy tym skażenie wód pałeczką okrężnicy (Escherichia coli), która wywołuje głównie schorzenia układu pokarmowego i moczowego. 

Co więcej, kontakt z kałem czworonogów grozi ryzykiem infekcji pasożytami przewodu pokarmowego, m.in. tasiemcem psim, bąblowcem oraz glistą psią. Szczególnie narażone są bawiące się na trawnikach czy plażach dzieci, które nie mają silnego układu odpornościowego i są bardziej podatne na zakażenia. 

Z powyższych powodów bardzo ważne jest sprzątanie nie tylko trawników, chodników i innych miejsc publicznych, ale również przydomowych ogródków.

Pamiętajmy również, że psie nieczystości należy wyrzucać do pojemnika na pozostałości po segregacji. Pod żadnym pozorem nie można wyrzucać ich do kosza na odpady BIO. Z myślą o gdynianach, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o ekologii i segregowaniu odpadów powstała grupa na Facebooku “SEGREGUJ.TO w Gdyni”: "SEGREGUJ.TO w Gdyni"

Sprzątanie po psie – co wybrać zamiast foliowego woreczka?

Wielu osobom bardziej ekologiczne wydaje się niesprzątnięcie psiej kupy, niż użycie do tego foliowego woreczka, który rozkłada się kilkaset lat. Świetną alternatywą są woreczki biodegradowalne wykonane ze skrobi ziemniaczanej bądź papierowe torebki. Taką ekologiczną torebkę możemy wykonać samodzielnie ze starych gazet, o czym pisaliśmy w innym artykule:Jak zrobić torebkę na psie nieczystości

Dbaj o środowisko i wspieraj osoby niepełnosprawne

Fundacja Adapa zajmuje się prowadzeniem działalności na rzecz osób z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju. Do zakresu ich działań należą:
  • prowadzenie rehabilitacji społecznej i zawodowej;
  • tworzenie miejsc pracy, grup terapeutycznych, klubów zainteresowań;
  • udzielanie pomocy terapeutycznych i konsultacji specjalistów;
  • upowszechnianie wiedzy na temat autyzmu i innych zaburzeń rozwoju;
  • przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością.
Jednym z zadań, które warto podkreślić jest aktywizacja społeczna osób z niepełnosprawnością poprzez prowadzenie klubów zainteresowań. Dzięki temu podopieczni Fundacji mogą realizować swoje pasje i zainteresowania pod kierunkiem instruktorów i ze wsparciem wykwalifikowanych instruktorów. To właśnie w ramach jednych z zajęć powstają ekologiczne torebki na psie nieczystości, które można zakupić w sklepie założonym przez Fundację. Dzięki temu będziemy mogli wesprzeć osoby niepełnosprawne.
Zapraszamy do sklepu po pakiet papierowych woreczków na psie nieczystości.

Więcej na temat Fundacji można przeczytać na stronie www.adapa.pl

Dziewczyna z psem na jesiennym spacerze