Aktualności

Gdynia pierwszym w Polsce Miastem Przyjaznym Dzieciom

Na zdj. (od prawej): wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska, prezydent Wojciech Szczurek, Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna, wiceprezydent Michał Guć, skarbnik miasta Aleksandra Mendryk i wiceprezydent Marek Łucyk // fot. Kamil Złoch

Na zdj. (od prawej): wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska, prezydent Wojciech Szczurek, Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna, wiceprezydent Michał Guć, skarbnik miasta Aleksandra Mendryk i wiceprezydent Marek Łucyk // fot. Kamil Złoch

W czwartek, 8 września Gdynia została pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało zaszczytny tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. Tym samym dołączyła do zacnego grona miejsc, takich jak Londyn, Paryż czy Quebec. Porozumienie podpisali prezydent Wojciech Szczurek, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska i Beata Nawrocka – koordynatorka programu Gdynia Rodzinna. W uroczystości w Urzędzie Miasta Gdyni uczestniczyli także m.in. wiceprezydenci Katarzyna Gruszecka-Spychała, Michał Guć, Marek Łucyk oraz radni.

 
Od 8 września Gdynia nosi zaszczytny tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska, wiceprezydenci Gdyni: Katarzyna Gruszecka-Spychała, Michał Guć i Marek Łucyk, Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna, skarbnik miasta Aleksandra Mendryk oraz przedstawiciele UNICEF Polska: Paweł Barski, Agnieszka Telusiewicz-Pacek i Katarzyna Kniaź.

Gdynia jest miastem nowoczesnym i otwartym. Przez ostatnich pięć lat pracowała na zdobycie wyjątkowego tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom. To wyjątkowe podejście do polityki miejskiej skierowanej właśnie do dzieci, młodzieży i rodzin pozwoliło Gdyni – jako pierwszemu miastu w Polsce – otrzymać ten prestiżowy tytuł nadawany przez UNICEF Polska. Takie wyróżnienie to ogromne zobowiązanie dla gminy i pozostałych podmiotów kierujących swoje działania do najmłodszych mieszkańców.


– Mamy dzisiaj ogromną satysfakcję z tego, że wiele lat pracy, zmiana myślenia w bardzo wielu instytucjach, organizacjach, myślenie podmiotowo o najmłodszym pokoleniu, włączanie do pewnych działań instytucjonalnych – po prostu słuchanie młodego pokolenia, jak ma wyglądać Gdynia dziś i w przyszłości – zaowocowało tym wyjątkowym tytułem. Udało się wiele, choć też mamy świadomość, że jeszcze wiele pracy przed nami – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Najważniejsze jest to, że wychodzimy z fazy projektu, który trwał przez jakiś czas i przechodzimy w fazę absolutnie strategiczną. Dlatego bardzo się cieszę, ze będę miała przyjemność koordynować dużą część tych wysiłków, a przede wszystkim dbać o to, aby troska o dzieci i młodzież przenikała każdą sferę życia miasta. Aby nie wymagała już osobnego projektu, tylko stała się filozofią myślenia o wszystkim, co dzieje się w mieście – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Jednym ze strategicznych celów miasta jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do życia i rozwoju, co w praktyce przekłada się na realną implementację zapisów „Konwencji o prawach dziecka” i założeń programu Miasto Przyjazne Dzieciom. To proces, który wymaga stałego zaangażowania, w szczególności społecznego i lokalnego.

Porozumienie podpisują (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska i Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna // fot. Kamil Złoch
Porozumienie podpisują (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska i Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna // fot. Kamil Złoch
– Gdynia przystąpiła do programu około pięciu lat temu i przez cały ten czas realizowała działania przewidziane w tym programie. To wszystko to długotrwały proces. Wszystkie te wyzwania udało się Gdyni spełnić i grono zacnych ekspertów, którzy przeanalizowali cały proces, zaangażowanie Gdyni we wszystkie te elementy i ich praktyczną realizację – przyznało miastu tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom – informuje Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska.
Miasto Przyjazne Dzieciom to tytuł, który wiąże się ze szczególnym zobowiązaniem. Certyfikat jest przyznawany przez UNICEF Polska na dwa lata. To okres, w którym Gdynię czeka dużo pracy. Miasto będzie musiało udowodnić, że wciąż na ten tytuł zasługuje oraz wdrażać kolejne elementy polityki rodzinnej. To wszystko po tak, aby przejść kolejną certyfikację.

Z okazji nadaniu Gdyni tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom, przygotowano w mieście mnóstwo atrakcji. Najmłodsi mogli m.in. spotkać na ulicy autobus z animatorami i super bohaterami.

– Dzisiaj w całym mieście świętujemy z najmłodszymi gdynianami. Po Gdyni jeździ oklejony autobus z napisem Miasto Przyjazne Dzieciom. W różnych miejscach wychodzą z niego animatorzy, którzy mają dla dzieci niespodzianki. Zapraszamy wszystkich do poszukiwania autobusu na ulicach Gdyni – zachęca Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.11.2022 15:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.12.2022 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona