Aktualności

Tydzień Profilaktyki Uzależnień

Na grafice w pastelowych kolorach postać przesuwająca wskazówkę zegara o 20 minut oraz napis: Tydzień Profilaktyki Uzależnień 7-13 czerwca, IV edycja, 20 minut dla..

Baner promujący tegoroczną edycję Tygodnia Profilaktyki Uzależnień

W dniach 7-13 czerwca odbyła się czwarta edycja Tygodnia Profilaktyki Uzależnień w Gdyni. Jest to inicjatywa gdyńskich organizacji i instytucji współpracujących w ramach realizacji Gdyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Uzależnień 2021-2024. W związku z trwającą pandemią część wydarzeń odbyła się online. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: „20 minut dla…” dobrych nawyków, mających na celu m.in. profilaktykę i poprawę naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Co przygotowała Gdynia Rodzinna?

W ramach tegoroczne edycji Tygodnia Profilaktyki Uzależnień powstał cykl podcastów o tematyce uzależnień i profilaktyki. Do rozmów zaprosiliśmy specjalistów różnych dziedzin - trenera, dietetyczkę, psychiatrę dziecięcą, psychologów, socjologów, terapeutów uzależnień, suicydolożkę. Polecamy wysłuchać w wolnej chwili tych inspirujących rozmów. Wszystkie podcasty dostępne są m.in. na naszym profilu Spotify - Gdynia Rodzinna inspiruje oraz na Google Podcasts.

Tematy podcastów:

1. Czy sport może być lekarstwem? - rozmowa z Mateuszem Powązką, trenerem i ambasadorem projektu „Wgraj się”
2. Jakie są granice w komunikacji rodzic-dziecko i czym jest zdrowa troska? - rozmowa z Agatą Cichoń-Chojnacką, psychiatrą dziecięcym.
3. Czy rodzinie pasuje alkohol? - rozmowa z Anną Landowską, specjalistką terapii uzależnień, nt. bezpiecznego spędzania wolnego czasu w rodzinie.
4. Pomoc psychologiczna – kiedy udać się do psychologa oraz jak wygląda pierwsza wizyta i jak się przygotować? - rozmowa z Anną Siwik, psycholożką (Zespół ds. Profilaktyki)
5. Jak unikać wyrabiania złych nawyków żywieniowych, jedzenioholizmu? – rozmowa z Aldoną Klebowską, dietetyczką (Gdyńskie Centrum Zdrowia)
6. Zadbajmy o siebie, relacje i harmonię w życiu – rozpoznawanie zachowań autodestrukcyjnych – rozmowa z Anną Andrzejewską-Cioch, suicydolożką
7. Jak mądrze korzystać z gier komputerowych? – rozmowa z Piotrem Krzywdzińskim, Uniwersytet Gdański
8. Jak dzieci interpretują profilaktykę? – rozmowa Beaty SzadziulAnny Rejkowskiej-Olszewskiej z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz gdyńskiej młodzieży
9. Cyfrowy świat - czego nam nie zastąpi, a co o musimy zadbać sami w realnym świecie? – rozmowa z Maciejem Dębskim, Uniwersytet Gdańskiego i Fundacja Dbam o mój zasięg

Gdzie znajdziecie nasze podcasty?

Wszystkie podcasty dostępne są na:
Miłego słuchania!

Inne dostępne materiały

  • Słuchowisko "OPiTU czyta opowieści" - cykl bajek (link) przygotowanych przez Dział Profilaktyki OPiTU w ramach zeszłorocznej edycji Tygodnia Profilaktyki, które wraz z kartami pracy stanowią świetny materiał do rozmów z dziećmi, ale także z dorosłymi;
  • Propozycje książek Gdyńskiej Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej dotyczące:
  1. ruchu fizycznego – kliknij, aby zobaczyć
  2. rozmowy i dobrych relacji – kliknij, aby zobaczyć
  3. twórczego działania – kliknij, aby zobaczyć
  4. zmiany – kliknij, aby zobaczyć
  5. zdrowego odżywiania – kliknij, aby zobaczyć
  6. uważności na siebie i swoich bliskich – kliknij, aby zobaczyć
  7. higieny cyfrowej i profilaktyki – kliknij, aby zobaczyć
  1. Garść wiedzy o Anonimowych Depresantach – kliknij, aby zobaczyć
  2. Garść wiedzy o Anonimowych Narkomanach – kliknij, aby zobaczyć
  3. Garść wiedzy o Dziale Profilaktyki OPiTU i programie „Poradzimy w cyfrowym świecie” – kliknij, aby zobaczyć
  4. Garść wiedzy o Gdyńskim Centrum Diagnozy i Terapii FASD – kliknij, aby zobaczyć
  5. Zdrowe odżywianie – kliknij, aby zobaczyć
  6. Wsparcie logopedyczne – kliknij, aby zobaczyć

  • ikonaOpublikowano: 16.06.2021 13:58
  • ikona

    Autor: Malina Marchel (m.marchel@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.06.2021 10:54
  • ikonaZmodyfikował: Malina Marchel
ikona