Aktualności - новини

Dzień Niepodległości Ukrainy. Świętujmy razem!

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek składa życzenia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Fot. Konrad Maćkowiak

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek składa życzenia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Fot. Konrad Maćkowiak

Ukraina obchodzi dziś Dzień Niepodległości – bardzo ważne święto, zwłaszcza dla państwa, które od półtora roku o niepodległość walczy. Życzenia zwycięstwa, pokoju i niepodległości przekazał ukraińskim przyjaciołom prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. I my okażmy życzliwość i solidarność sąsiadom z Ukrainy – to istotne w czasach, gdy zapał i nastroje społeczne z gorących stały się letnie.


Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991 roku. To święto państwowe i dzień wolny od pracy celebrowane od 20 lutego 1992 roku, a więc od 31 lat. Ale obchody nabrały szczególnego znaczenia półtora roku temu, gdy Rosja napadła zbrojnie całe terytorium Ukrainy.W ten bardzo ważny dla Ukraińców dzień życzenia przekazał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Drodzy Przyjaciele,

z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy chciałbym przekazać Wam najlepsze życzenia w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców Gdyni. W obliczu tak trudnych wydarzeń, którym Ukraina musiała stawić czoła w ostatnich kilkunastu miesiącach, słowo niepodległość nabiera dodatkowego znaczenia jako symbol wolności i nadziei. Z całego serca życzę Wam, by Ukraina na zawsze pozostała niepodległa, silna i pełna wiary w piękną przyszłość, wolną od trosk i cierpienia. Głęboko wierzę, że naród ukraiński już niedługo będzie mógł ponownie poświęcić pełnię sił na swój rozwój i nie będzie już niepokojony przez tych, którzy nie rozumieją na czym polega godność człowieka i wartość życia ludzkiego.

Drodzy mieszkańcy Żytomierza! Jestem przekonany, że współpraca między naszymi miastami będzie rozwijać się w przyjaźni i wzajemnym szacunku. Możecie mieć pewność, że Gdynia będzie Was wspierać zarówno w tych trudnych czasach, jak i w szczęśliwszych chwilach pokoju i odbudowy po zwycięstwie Ukrainy - mówi Wojciech Szczurek.


Zaraz po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku polskie społeczeństwo, w tym gdynianie, wykazało się wielkim zapałem do pomocy zarówno uchodźcom, jak i walczącej Ukrainie. O skali pomocy samorządu i mieszkańców świadczy mnogość artykułów w zakładce Gdynia dla Ukrainy. Ostatnie podsumowanie działań zamieściliśmy w materiale z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Znaki solidarności z Ukrainą na ulicach Gdyni. kolaz zdjęć.
Po napaści Rosji na Ukrainę gdyńskie ulice były pełne symboli poparcia i solidarności. Fot. Przemysław KozłowskiDziś, w Dzień Niepodległości Ukrainy warto o tym pięknym zrywie solidarności i pomocy przypomnieć, bo zapał i nastroje społeczne z gorących stały się letnie. Rosyjskie trolle nie próżnują i sieją w sieci antyukraińską propagandę, próbują skłócić nasze narody, a rząd RP znów straszy uchodźcami, wykorzystując tę kartę w kampanii wyborczej i próbując podebrać antyukraiński elektorat Konfederacji.

Nie dajmy się uwieść tej mowie nienawiści ani zastraszyć. Pokażmy dziś znów naszą solidarność – przybijmy piątkę ukraińskim sąsiadom; pogadajmy – choćby na ulicy czy w sklepie, a może gdzieś na kawie; przypnijmy niebiesko-żółte wstążki, pinsy; wywieśmy flagę… Świętujmy razem. Ukraińcy tego potrzebują. My potrzebujemy Ukraińców i Niepodległej Ukrainy.

  • ikonaOpublikowano: 23.08.2023 08:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.08.2023 09:11
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona