Aktualności - новини

Praca dla kierowców z Ukrainy

fot. ZKM Gdynia

fot. ZKM Gdynia

Uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą w Gdyni liczyć na różne formy wsparcia, w tym pomoc związaną ze znalezieniem pracy. Zatrudnienie na stanowisku kierowcy zaoferowały gdyńskie spółki transportu zbiorowego - Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej.


Obywatele Ukrainy mogą być legalnie zatrudnieni w Polsce. Pracodawca może do pracy przyjąć cudzoziemca, pod warunkiem złożenia w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenia o powierzeniu pracy takiej osobie. PUP pomagają także obywatelom Ukrainy, pośrednicząc w kontaktach z pracodawcami czy zapewniając szkolenia.

We współpracy z gdyńskim Powiatowym Urzędem Pracy rekrutację na kierowców autobusów i trolejbusów wśród ukraińskich uchodźców ogłosiły gdyńskie spółki - PKA, PKM i PKT. Na angaż liczyć mogą osoby w wieku powyżej 24 lat – zarówno z prawem jazdy kategorii D, jak i te, które nieposiadają tego uprawnienia, ale są chętne, by rozpocząć kurs i rozszerzyć swoje kwalifikacje.

- Od dawna w Polsce, nie tylko w Gdyni borykamy się z niedoborami kierowców. Wiemy, że na Ukrainie kierowców komunikacji publicznej jest bardzo dużo. W zasadzie to powinnam powiedzieć „kierowczyń” - ponieważ w większości tym zadaniem zajmują się kobiety. Wiemy, że wśród uchodźców dominują kobiety, bo jak wiadomo, mężczyźni muszą pozostać w swoim kraju i bronić swojej ojczyzny. Łącząc te dwa fakty, wyszło nam w sposób oczywisty, że warto te osoby zatrudniać jako kierowców czy to autobusów, czy też trolejbusów. Mamy też do czynienia z pewnym drobnym kłopotem, polegającym na tym, że przepisy w naszych krajach się różnią. Na Ukrainie można prowadzić trolejbus z innym prawem jazdy niż w Polsce. Ale na to także mamy rozwiązanie. Tych, którzy mają prawo jazdy kategorii D, zapraszamy od razu i oferujemy im zatrudnienie. Natomiast tych, którzy mają umiejętność prowadzenia takiego pojazdu, ale zgodnie z polskimi przepisami powinni dodatkowo wyrobić dokumenty – zapraszamy na specjalny kurs i egzamin, który zostanie sfinansowany ze środków, którymi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy. Od wielu lat odsetek kobiet, które prowadzą pojazdy komunikacji miejskiej, systematycznie rośnie i muszę też powiedzieć, że prezesi spółek są bardzo zadowoleni z takich właśnie pracownic. – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.


W celach rekrutacyjnych ukraińscy uchodźcy mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Kołłątaja 8stanowisko 28. Możliwy jest również kontakt mailowy – stanowisko14@pupgdynia.pl – oraz telefoniczny pod numerem telefonu 698 606 171. Linia ta obsługiwana jest również w języku ukraińskim.

Osoby z prawem jazdy kategorii D kierowane będą na obowiązkowe szkolenie pn. „Kwalifikacja wstępna w zakresie prawa jazdy kat. D, D1, D+E, D1+E”.


Osoby bez prawa jazdy kategorii D, ale posiadające uprawnienie w kat. B kierowane będą na kurs prawa jazdy kategorii D, a następnie na wspomniane wyżej szkolenie kwalifikujące.


W obu przypadkach warunkiem koniecznym jest posiadanie przez obywatela Ukrainy:
  • numeru PESEL,
  • status osoby bezrobotnej nadany w gdyńskim PUP.

- Nawet jeżeli ktoś jeszcze nie ma nadanego numeru PESEL – bo np. czeka na numerek i wizytę ma dziś, jutro czy pojutrze – to już może zadzwonić na infolinię obsługiwaną także w języku ukraińskim i zdobyć wszelkie dane, których poszukuje – dodaje wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Odbycie wspomnianych kursów jest całkowicie bezpłatne. Szczegółowych informacji udzieli Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni.

O formalnościach związanych z otrzymaniem numeru PESEL przeczytać można w naszym niezbędniku informacyjnym dla obywateli Ukrainy.

materiały Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 18.03.2022 12:35
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.03.2022 15:49
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona