Archiwum

Kontrole na gdyńskim dworcu PKP

Od ubiegłego roku wspólne patrole Straży Miejskiej i Policji kontrolują teren dworca PKP i przyległego terenu.

Strażnicy i policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podróżnych, dbają o spokój i porządek na peronach i wewnątrz budynku, zwracają uwagę  na sposób parkowania samochodów w rejonie dworca. Ich działania wspiera monitoring wizyjny.

W stosunku do lat ubiegłych w zdecydowany sposób spadła liczba przestępstw pospolitych takich jak drobne kradzieże, bójki, pobicia, akty wandalizmu. Na peronach nie straszą pijacy, nie słychać wulgarnych wrzasków i krzyków. W holu dworca nie gromadzą się bezdomni, drobne złodziejaszki i uciekinierzy z domów rodzinnych.

Można  bez obaw odpocząć po trudach podróży nie narażając się na zaczepki agresywnych młodzieńców, wypić kawę w przytulnej kafejce i poczytać książkę czekając na swój pociąg.

Całodobowe patrole interweniują w różnych sytuacjach, zażegnując potencjalne konflikty i spory, często sam widoku umundurowanych strażników i policjantów sprawia, że emocje tracą na gwałtowności i temperaturze.

Ludzie przyzwyczaili się do stałej obecności patroli, stąd parkowanie w zgodzie z przepisami, bez wcześniejszych ekscesów, które utrudniały życie innym. Amatorzy mocniejszych trunków wiedzą, że ich spożywanie może zakończyć się mandatem lub przewiezieniem do Izby Wytrzeźwień, więc  nie ryzykują.