Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Archiwum

Na ratunek myszołowowi!

Ten piękny i będący pod ochroną ptak został prawdopodobnie zaatakowany, ponieważ  osłabiony i ranny miał problemy z lataniem, czym  zwrócił uwagę spacerowiczów na Babich Dołach w Gdyni.

Zaalarmowali oni ekopatrol z gdyńskiej  Straży Miejskiej mówiąc o chorym orle, który natychmiast potrzebuje pomocy. Okazało się szybko , że domniemanym orłem jest myszołów, który oczekiwał na strażników siedząc na wiaderku na nadmorskim klifie, został przewieziony do lecznicy, gdzie troskliwie się nim zaopiekowano.

Uratowany myszołów Uratowany myszołów

Pod fachową opiekę weterynarza trafiła też sówka, znaleziona przez strażników w okolicach ulicy Orłowskiej. Ptak leżał na parkingu pobliskiego  centrum handlowego, początkowo nie dawał oznak życia, potem gdy znalazł się w ciepłym pomieszczeniu, stopniowo doszedł do siebie i chętnie pozował do zdjęć.

Sówka znaleziona przez strażników w okolicach ulicy Orłowskiej Sówka znaleziona przez strażników w okolicach ulicy Orłowskiej

Na początku stycznia przypadkowi  przechodnie  zauważyli grubodzioba, który  uciekał przed atakującymi go  kotami w ogródku na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Ten rzadko spotykany, o barwnym upierzeniu, chroniony  prawem ptak niechybnie zginąłby, gdyby nie szybka interwencja strażników, którzy znaleźli go w ogródku przy ul. Biskupa Dominika. Jak się okazało, ptak był nie tylko wycieńczony, miał również złamane skrzydło.

Grubodziób uratowany przez Strażników Miejskich

Nierzadko strażnicy jadą do łabędzi, które zdaniem zaniepokojonych mieszkańców przymarzają do lodu, co może stwarzać zagrożenie dla ich życia. Na miejscu okazuje się jednak, że ptaki po prostu trwają w bezruchu, żeby podczas niskich temperatur niepotrzebnie nie wydatkować energii.

Jednakże najczęściej strażnicy interweniują  w przypadku rannych, osłabionych gołębi, mew, jaskółek, kawek i jerzyków. Warto przypomnieć, że te ostatnie nie umieją same wzbić się do lotu, kiedy leżą na ziemi, wystarczy je podnieść i pomóc im wzlecieć, potem dadzą sobie radę same.

  • ikonaOpublikowano: 01.03.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona