Bezpieczna Gdynia

Paralotniowa Grupa Poszukiwawcza (PGP)

Paralotniowa Grupa Poszukiwawcza
Gdynia może poszczycić się pierwszą w Polsce Paralotniową Grupą Poszukiwawczą (PGP), działającą od marca 2006 roku. Grupa jest częścią Zintegrowanego Systemu Ratowniczego Miasta Gdynia.

PGP to kilku najlepszych paralotniarzy gdyńskich. Grupa bierze udział w przedsięwzięciach mających na celu ochronę mieszkańców Gdyni przed utratą życia i zdrowia, ochronę środowiska naturalnego.

Podczas lotów członkowie PGP patrolują tereny Gdyni i okolice i zgłaszają zauważone zagrożenia do Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Biorą również udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Dzięki paralotniom z napędem piloci mogą latać na niewielkich wysokościach z nieznaczną prędkością, co umożliwia dokładną obserwację patrolowanego terenu. Do lotów patrolowych i ratunkowych piloci nieodpłatnie wykorzystują własny sprzęt.*


Jeśli potrzebna Ci jest pomoc Paralotniowej Grupy Poszukiwawczej, zadzwoń do:

Miejskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdyni tel. 58 660-22-00 (03),

lub bezpośrednio do koordynatorów PGP:

Kamil Antkowiak: +48 602 818 408

Kacper Kowalski: +48 600 916 004  

*Możliwe jest również zlecenie Grupie wykonania lotów w innych celach. W takich przypadkach loty wykonywane są na zasadach komercyjnych.
__________________________________________________________________________________


Działalność Paralotniowej Grupy poszukiwawczej to efekt porozumienia podpisanego przez Prezydenta Gdyni z Gdyńskim Stowarzyszeniem Paralotniowym Glide Club Gdynia.

Glide Club Gdynia istnieje od 2002 roku. Zrzesza ponad 50 paralotniarzy z Gdyni i okolic, latających swobodnie i z napędem. Do klubu należą również zawodnicy sportowi osiągający medalowe miejsca w zawodach krajowych i międzynarodowych. Są wśród nich członkowie polskiej kadry narodowej.