Co nowego

Akwarium Gdyńskie: Można już podziwiać nową ekspozycję

Ryba

Ryba "Kur diabeł", którą można oglądać na nowej wystawie "Mórz zimnych" Akwarium Gdyńskiego, fot. Weronika Podlesińska

Nietypowy gatunek meduz, wyjątkowe skorupiaki i ekspozycja zbudowana poniżej poziomu morza. Akwarium Gdyńskie otworzyło nową wystawę, która prezentuje środowisko mórz zimnych półkuli północnej. W weekend otwarcia ekspozycję odwiedziło 3773 osób. To niezwykłe miejsce, które przenosi nas w fascynujący świat morskich stworzeń i zachwyca swoją autentycznością. Czy jesteś gotowy na niezapomnianą podróż po tajemniczych głębinach?

 
Budowa nowej inwestycji Akwarium Gdyńskiego rozpoczęła się już w 2021 roku. Po trzech latach powstała tam ekspozycja przedstawiająca faunę i florę mórz zimnych, gdzie zamieszkało ponad 30 różnych gatunków zwierząt. 20 kwietnia br. ekspozycję udostępniono dla zwiedzających. W zaledwie 2 dni wystawę odwiedziło 3773 osób.
 
Dzięki rozbudowie, ekspozycja Akwarium Gdyńskiego stała się jeszcze bardziej imponująca! Teraz możemy podziwiać, aż 12 nowych zbiorników, z których każdy pomieści łącznie aż 450 tys. litrów wody. To w nich znaleźć można skorupiaki i ryby kostno- oraz chrzęstnoszkieletowe. Ale to nie wszystko! Wśród nowych mieszkańców znajdują się również wyjątkowe meduzy – "Chrysaora quinquecirrha", jedyne swojego rodzaju w Polsce, które zostały wyhodowane i rozmnażane z sukcesami przez Akwarystów z Akwarium Gdyńskiego. Odwiedzający będą mieli okazję obserwować ryby ławicowe, zębacze, czy nawet rekiny, które występują w zimnych wodach mórz. Cała ekspozycja prezentuje fascynującą faunę zimnej części Oceanu Atlantyckiego, w tym Morza Północnego, Cieśnin Duńskich i Bałtyku.


 Fragment nowej ekspozycji dostępnej w Akwarium Gdyńskim, fot. Michał Sałata
-        W wodach północnego Atlantyku spotykamy bardzo duże ilości organizmów, ponieważ mają tam doskonałą bazę pokarmową. Już w pierwszym zbiorniku możemy zobaczyć „taszę”, potocznie nazywaną zającem morskim. Dodatkowo razem z nimi pływają „węgorzyce”, jest to jedyny gatunek ryby jajożyworodnej w Bałtyku. Nazwa ta, „jest nieco zakłamana”, gdyż ryba ta z pewnością nie jest „kuzynką czy żoną” węgorza. Jest to po prostu ryba, która ma wydłużony kształt i jest aktywnie polującym drapieżnikiem - mówi Artur Krzyżak, kierownik Akwarium Gdyńskiego
 
W nowych, olśniewających zbiornikach Akwarium Gdyńskiego zamieszkało, aż 1300 zwierząt, reprezentujących ponad 30 różnych gatunków morskich.
- Warto zwrócić uwagę, że Akwarium nie jest miejscem statycznym jak muzeum, lecz dynamicznym środowiskiem, gdzie naszym priorytetem jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa dla wszystkich naszych podopiecznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na mieszkańców środkowego zbiornika, w którym można znaleźć fascynujące zwierzęta, takie jak agresywne „zębacze” czyli tzw. „ryba wilk” oraz „papugoryby” - dodaje Artur Krzyżak


Rekin w zbiorniku Akwarium Gdyńskiego, fot. Michał Sałata

Zwierzęta trafiły do Akwarium dzięki zaufanej firmie Flying Sharks, która specjalizuje się w transporcie organizmów morskich do akwariów i ogrodów zoologicznych na terenie całej Europy. Flying Sharks nie tylko dostarcza zwierzęta, ale także angażuje się w walce o zrównoważone korzystanie z oceanów. Poprzez udzielanie porad i dostarczanie wysokiej jakości zwierząt morskich, firma wspiera instytucje zajmujące się edukacją i badaniami nad środowiskiem morskim, zachęcając do ochrony oceanicznej przyrody.
- Transport żywych ryb stanowi nie lada wyzwanie. Te wodne stworzenia przewożone są samochodami ciężarowymi, a dokładniej tirami, które przypominają gigantyczne akwaria na kółkach. Patrząc na to wszystko, nie można nie poczuć pewnego niepokoju - czy ryby dotrą całe i zdrowe na miejsce? To pytanie towarzyszyło nam przez całą ich podróż – dopowiada Artur Krzyżak


Zdjęcie przedstawiające "Langustę" na nowej wystawie w Akwarium Gdyńskim, fot. Michał Sałata

Nowa ekspozycja Akwarium Gdyńskiego to prawdziwa perełka, stworzona by zainspirować i zachwycić każdego miłośnika morskiej fauny i flory. Ekspozycja została przygotowana w taki sposób, aby przenieść nas w fascynującą podróż przez różnorodne środowiska morskie. Od otwartych wód Oceanu Atlantyckiego, gdzie dynamiczne fale biją o brzegi, po najsłabiej zasolone morza świata – Bałtyk, gdzie woda jest czysta i transparentna.

Każdy zbiornik na trasie zwiedzania jest jak otwarta księga, w której możemy zagłębiać się w tajemnice życia morskiego. Gdy stajemy przed szklanymi szybami, przenosimy się w świat niezwykłej bioróżnorodności chłodnych mórz europejskich. To niezwykłe doświadczenie, które pozwala nam poznać i zrozumieć życie w wodnych głębinach, gdzie rządzą inne prawa i czekają niezliczone niespodzianki.

Czy ekspozycja dostępna na wszystkich piętrach jest już pełna, czy też może istnieje jakiś obszar, który pozostaje jeszcze do pokazania w przyszłości?
Jak poinformował nas Artur Krzyżak  - Podstawowe regiony świata mamy zabezpieczone. Jednak na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Część pomieszczeń na wyższych piętrach wymaga już remontu. W planach mamy też organizację ekspozycji zwierząt z rodzimych wód słodkich. Takiej wystawy jeszcze nie mamy. A z pewnością byłaby bardzo interesująca -

Zapraszamy do tej magicznej podróży, która otworzy przed Wami drzwi do świata, którego być może nie znaliście. Odkryjcie sekrety morskich głębin i pozwólcie się porwać falom emocji i zachwytu. Niech ta podróż stanie się dla Was niezapomnianym przeżyciem, które na zawsze pozostanie w Waszej pamięci.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.04.2024 06:30
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.04.2024 08:59
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze