Co nowego

Alicja Wyszogrodzka bohaterką cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”

Alicja Wyszogrodzka bohaterką 10. odsłony cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” (mat. prasowe Muzeum Miasta Gdyni)

Alicja Wyszogrodzka bohaterką 10. odsłony cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” (mat. prasowe Muzeum Miasta Gdyni)

To już 10. edycja cyklu wystawienniczego „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Tym razem jego bohaterką będzie Alicja Wyszogrodzka – ceniona projektantka tkanin dekoracyjnych, użytkowych i odzieżowych, ilustratorka i malarka, a także eksperymentatorka, badaczka i specjalistka z zakresu technologii druku na tkaninie. Wernisaż wystawy zaplanowano 26 lipca w Muzeum Miasta Gdyni. Natomiast ekspozycję będzie można oglądać do 22 lutego 2026 roku.


 
„Polskie Projekty Polscy Projektanci” to cykl wystawienniczy, który zagości w Muzeum Miasta Gdyni już po raz 10. Tym razem jego bohaterką będzie Alicja Wyszogrodzka – ceniona projektantka tkanin dekoracyjnych, użytkowych i odzieżowych, ilustratorka i malarka, a także eksperymentatorka, badaczka i specjalistka z zakresu technologii druku na tkaninie.

Pierwsza monograficzna wystawa prezentującą dorobek tej projektantki zostanie otwarta 26 lipca. Ekspozycja dotykać będzie tematów użytkowości designu, jego działania w codziennym życiu i powszechnym odbiorze oraz roli w budowaniu relacji w międzypokoleniowej wspólnocie. Poruszy również wątek rodzimego i międzynarodowego projektowania oraz postawi pytania o jego granice, powiązania i napięcia.
W pionierski, przełamujący schematy i atrakcyjny poznawczo sposób przedstawimy na wystawie cały proces twórczy Alicji Wyszogrodzkiej, od pomysłów i inspiracyjnych szkiców, przez projekty, po gotowe produkty wytwarzane przemysłowo i nierzadko eksportowane za granicę, powstałe w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie i w Centralnym Biurze Wzornictwa Przemysłu Lekkiego w II poł. XX wieku. Przestrzeń ekspozycji, złożona z obiektów będących zapisem kreatywnej drogi twórczej Alicji Wyszogrodzkiej stanie się polem budowania relacji między odbiorcą a przedmiotem. W tym przypadku relacji z tkaniną użytkową (materiałem na zasłonę, sukienkę, obrus, pościel czy ręcznik kuchenny), z perspektywy dorosłych odbiorców często opartej na wspomnieniach z dzieciństwa oraz tęsknocie za minionym czasem, nasyconej emocjami i sentymentalnej. Wystawa będzie również polem do międzypokoleniowej wymiany myśli, inspiracji i skojarzeń związanych z funkcją design w codziennym życiu i jego roli w kształtowaniu tożsamości kulturowej – wyjaśnia Weronika Mojska, kuratorka wystawy.

Charakterystyczne prace Alicji Wyszogrodzkiej – pełne koloru, optymistycznych deseni, abstrakcyjnych wzorów i poczucia humoru, symbolizujące radość życia i chęć do zabawy, miały silny wpływ na kształtowanie estetyki polskiego mid-century modern.

Wyszogrodzka to twórczyni świadoma oczekiwań użytkowników i artystka wrażliwa na potrzeby estetyczne odbiorców. Podążając jej wzorem, zapewnimy naszym odbiorcom możliwie najpełniejsze, wielozmysłowe odkrywanie i doświadczanie bliskiego kontaktu ze sztuką. W tym celu zaplanowaliśmy innowacyjną, inkluzywną i multisensoryczną aranżację ekspozycji, w której położony zostanie nacisk na dotyk, tak bardzo pożądany przez zwiedzających – dodaje Weronika Mojska.

Jeden z projektów Alicji Wyszogrodzkiej
Jeden z projektów Alicji Wyszogrodzkiej (mat. prasowe Muzeum Miasta Gdyni)

Polscy projektanci na topie


Muzeum Miasta Gdyni cykl wystaw „Polskie Projekty Polscy Projektanci” prezentuje już od 2014 roku. Chce w ten sposób promować polski design, inspirować, zachęcać do kreatywności i innowacyjności. Skupić uwagę na polskim wzornictwie i pokazać wiele dobrych, rodzimych wzorów.
Jako cel postawiliśmy sobie stworzenie atrakcyjnych wizualnie wystaw, angażujących wszystkie zmysły odbiorców, które pozwolą z jednej strony popularyzować wiedzę o polskim projektowaniu, z drugiej pokażą, że ma ono szczególną wartość, współtworzy kulturowe dziedzictwo dla przyszłych pokoleń – informuje Muzeum Miasta Gdyni.

Zgodnie z przyjętym założeniem do udziału w cyklu PPPP zapraszani są krajowi projektanci reprezentujący różne pokolenia. Do tej pory z tego cyklu odbyło się dziewięć wystaw: „Zbigniew Horbowy” (2014), „Rygalik. Istota rzeczy” (2015), „Marek Cecuła” (2016), „Oskar Zięta” (2017), „Karol Śliwka” (2018), „Barbara Hoff” (2019), „Janusz Kaniewski” (2020), „Eryka i Jan Drostowie” (2021) oraz „Jakub Szczęsny” (2023).
W 2025 roku ukażemy postać, której bogatą twórczość i nazwisko pragniemy utrwalić w świadomości jak najszerszego grona odbiorców. A naszą ambicją jest to, żeby Alicję Wyszogrodzką poznali nie tylko odbiorcy designu – podsumowuje kuratorka wystawy.

Kiedy?
  • Wernisaż w sobotę, 26 lipca o godz. 18:00. Wystawa będzie dostępna do 22 lutego 2026 roku

Gdzie?

  • Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

ikona

Najnowsze