Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Aplikacja wytropi koronawirusa

fot. Paweł Kukla

fot. Paweł Kukla

Wypełniasz krótką ankietę na temat swojego obecnego stanu zdrowia, a dane pomagają epidemiologom i służbom medycznym lepiej lokalizować ogniska wirusa i przeciwdziałać epidemii. Tak w skrócie wygląda działanie stworzonej przez gdynian aplikacji Qlic-Covid. Dzięki niej każdy może pomóc zlokalizować i pokonać koronawirusa.

Gdyńska firma General Systems & Software (Poland) we współpracy ze spółką Solwit oraz środowiskiem naukowo-medycznym stworzyła aplikację Qlic-Covid, która w prosty sposób może przyczynić się do walki z epidemią koronawirusa. Jej założenie jest bardzo proste – wypełniając krótką ankietę dotyczącą obecnego stanu zdrowia, użytkownicy wzbogacają bazę danych o informacje potrzebne epidemiologom i służbom medycznym do zlokalizowania ognisk wirusa.

- To, co jest istotne to kontynuowanie tej czynności i codzienne wypełnianie ankiety. Zebrane dane służą wyłącznie celom naukowym. W odpowiedni sposób przetwarzane mogą posłużyć epidemiologom do prowadzenia analiz i wyciągania wniosków co do sposobu rozprzestrzeniania się pandemii. Takie dane można krzyżować, chociażby z danami pogodowymi czy dotyczącymi natężenia ruchu – tłumaczy Małgorzata Winiarczyk, prezes zarządu General Systems & Software (Poland).

fot. materiały promocyjne

W odróżnieniu od wielu powstających obecnie aplikacji Qlic-Covid nie jest potrzebne udostępnianie swojej lokalizacji. Narzędzie wykorzystuje technikę geo-mapowania. Wypełniając ankietę, podajemy jedynie swój kod pocztowy.

- Naszym wyróżnikiem i ważnym punktem jest anonimowość. Absolutnie nikogo nie śledzimy, nie namierzamy, ani w żaden sposób nie piętnujemy. Nie ma konieczności logowania się, podawania adresu mailowego czy też numeru telefonu, tak jak ma to miejsce w wielu aplikacjach obecnych na rynku. Qlic-Covid mapuje, a nie trackuje – wyjaśnia Małgorzata Winiarczyk.

General Systems & Software (Poland) stworzyło aplikację w partnerstwie ze spółką Solwit. Procesowi towarzyszą liczne konsultacje medyczne, a wsparcia merytorycznego udzieliła inicjatywie Polska Federacja Szpitali.

– Jako firmy, które działają na rynku, nie jesteśmy obojętni na to, co się dzieje. Jako spółki IT wykorzystaliśmy nasze umiejętności. Chcieliśmy przyczynić się do wspólnego, społecznego działania ku temu, by pomóc służbom medycznym i naukowcom w zrozumieniu koronawirusa – mówi Małgorzata WiniarczykChcemy też pokazać, że należy podejmować działanie, ponieważ każdy z nas może wnieść coś wartościowego do obecnej sytuacji.

fot. Paweł Kukla

Na razie Qlic-Covid jest aplikacją webową, co oznacza, że korzysta się z niej za pomocą przeglądarki internetowej. Można robić to zarówno za pomocą komputera, jak i urządze mobilnych, a więc smartfonów czy tabletów. Trwają prace nad wersjami dostępnymi na systemy Android i iOS. Korzystanie z Qlic-Covid jest całkowicie darmowe. Jej twórcy namawiają do regularnego korzystania z niej oraz zachęcania do tego rodziny, przyjaciół i bliskich. Im więcej użytkowników będzie wypełniać ankietę - tym pożyteczniejsze będą pozyskane dane.

- Postawa przedsiębiorcza to coś więcej niż samo ukierunkowanie do działania w biznesie. To także pewnego rodzaju sposób wykorzystywania i budowania kreatywności do zmagania się z różnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie. W obecnej sytuacji przedsiębiorcy – mimo, że sami borykają się trudnościami, jakie przyniosła epidemia koronawirusa – często angażują się społecznie. Przykładem na to jest właśnie stworzenie aplikacji, która w prosty sposób może pomóc służbom medycznym. Bardzo się cieszę, że powstała ona właśnie w Gdyni i mam nadzieję, że w krótkim czasie dotrze do jak największej ilości osób w naszym kraju – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Po szczegółowe informacje można zajrzeć na stronę qlicmed.com, gdzie łatwo można przejść także do aplikacji i wypełnić ankietę.

  • ikonaOpublikowano: 10.04.2020 14:07
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.04.2020 18:03
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze