Co nowego

Biura przy lotnisku dadzą impuls

Wizualizacja kompleksu biurowego Airport City, mat. Port Lotniczy Gdańsk

Wizualizacja kompleksu biurowego Airport City, mat. Port Lotniczy Gdańsk

Umowa na budowę pierwszego z siedmiu biurowców tzw. kompleksu Airport City podpisana. Za blisko 66 milionów złotych w sąsiedztwie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy powstanie nowoczesny, sześciokondygnacyjny budynek o wysokim standardzie. Inwestycja ma rozwinąć rynek do tego stopnia, że pozytywne skutki odczuje cały region.

To wzorzec zaczerpnięty z dużych i świetnie funkcjonujących lotnisk w różnych miejscach na świecie – Port Lotniczy Gdańsk rozpoczyna budowę biurowców przeznaczonych pod najem komercyjny, dedykowanych firmom, które oczekują wysokiego standardu.

Jeszcze w sierpniu spółka zaprezentowała koncepcję utworzenia całego kompleksu budynków, a w czwartek podpisano już umowę z wykonawcą, firmą Hochtief. Do trzeciego kwartału 2021 roku Alpha - pierwszy z docelowo planowanych siedmiu biurowców – powinien być gotowy na przyjęcie najemców.


 
Na oficjalnym podpisaniu umowy z wykonawcą byli obecni nie tylko przedstawiciele spółki, ale też reprezentanci jej udziałowców – w tym miasta Gdynia. Rozpoczynająca się inwestycja ma przynieść wymierne korzyści nie tylko dla Portu Lotniczego, ale i dla całego Pomorza.

- Rozwój Portu Lotniczego, którego jesteśmy udziałowcem bardzo nas cieszy. Jest to zaleta nie tylko z punktu widzenia rozwoju samej spółki. Liczy się także fakt, że powstanie w Trójmieście kolejna przestrzeń biurowa o bardzo wysokim standardzie, taka, która zdolna jest przyciągać inwestorów z najwyższej półki – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Tego rodzaju firmy przyczyniają się do poprawy konkurencyjności naszego regionu, zapewniają pracę naszym mieszkańcom, wpływy podatkowe, a przede wszystkim są generatorem ogólnego rozwoju. Od lat na poziomie metropolii ciężko pracujemy na to, aby przyciągnąć najlepszych inwestorów. Ta praca nam się udaje, ale ważne jest by mieli gdzie ulokować swoje biznesy. Budowa Airport City jest doskonałym krokiem w tym kierunku, realizowanym w sposób niezwykle profesjonalny – wyjaśnia wiceprezydent Gdyni.

Cały kompleks będzie nosił nazwę Airport City Gdańsk. Pierwszy z budynków, Alpha, będzie kosztował prawie 66 mln zł netto. To 6 pięter i 2 kondygnacje podziemne oraz łącznie 197 miejsc parkingowych. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tysiąca metrów kwadratowych.

Wizualizacja biurowca Alpha

Biurowiec stanie na terenie pomiędzy ulicą Słowackiego a wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, naprzeciwko terminalu pasażerskiego T2. Obiekt będzie wyposażony w inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę, a jego energooszczędność zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold. Warto też wymienić chociażby zielony taras na dachu. Budynek będzie w pełni przystosowany do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami.

- Zaczynamy jedną z największych inwestycji biznesowych w Trójmieście. Żadne lotnisko w Polsce dotychczas nie zrealizowało takiego projektu. Za granicą takie parki biurowe budują największe i najważniejsze lotniska, obsługujące rocznie po 20-30 milionów pasażerów. Dołączamy więc do najlepszych – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Inwestycja zostanie sfinansowana z emisji obligacji przy pomocy Banku Pekao S.A. i ze środków własnych Portu Lotniczego. W zależności od jej powodzenia rynkowego, spółka podejmie decyzję o budowie kolejnego obiektu o nazwie Bravo. W planach jest w sumie 7 budynków o charakterze biurowym i usługowym o nazwach nawiązujących do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf.

Budowa Airport City Gdańsk ma zapewnić dywersyfikację przychodów spółki, będąc uzupełnieniem przychodów z działalności lotniskowej i pozalotniskowej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.10.2019 15:57
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.10.2019 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze