Co nowego

Bohdan Sienkiewicz upamiętniony na 60-lecie PZŻ

Tablicę upamiętniającą Bohdana Sienkiewicza w alei Żeglarstwa Polskiego odsłonili prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski (z lewej), prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek (w środku) i syn Bohdana Sienkiewicza, Janusz Sienkiewicz (fot. Kamil Złoch)

Tablicę upamiętniającą Bohdana Sienkiewicza w alei Żeglarstwa Polskiego odsłonili prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski (z lewej), prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek (w środku) i syn Bohdana Sienkiewicza, Janusz Sienkiewicz (fot. Kamil Złoch)

Autor słynnego „Latającego Holendra”, na którym wychowały się pokolenia żeglarzy, został uhonorowany w gdyńskiej alei Żeglarstwa Polskiego. Z okazji 60-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego uroczyście odsłonięto tablicę Bohdana Sienkiewicza, zasłużonego redaktora, który swoje zawodowe (i nie tylko) życie poświęcił morzu.


 
 

Telewizyjny ambasador żeglarstwa dołączył do alei


W sobotę, 17 maja zainaugurowano w ten sposób obchody przypadającej w tym miesiącu 60. rocznicy utworzenia Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W gdyńskiej marinie jachtowej, w miejscu, w którym już od lat kolejne pamiątkowe tablice systematycznie rozwijają honorową aleję Żeglarstwa Polskiego, symbolicznie odsłonięto wspomnienie Bohdana Sienkiewicza (1931-2021) – słynnego dziennikarza telewizyjnego, który na antenie Telewizji Polskiej przez kilkadziesiąt lat zarażał żeglarską pasją m.in. w programie „Latający Holender”, a także odkrywał nieznane w programach podróżniczych „Dookoła świata”.

To uroczystość, która pozwala na przypomnienie o postaci niosącej swój wkład w budowanie morskiej tożsamości – przede wszystkim w wymiarze Gdyni, bo to właśnie tutaj, m.in. wokół żaglowca „Dar Młodzieży”, skupiała się duża część aktywności redaktora Sienkiewicza.



Zdjęcia i montaż: Łukasz Czerwiński

Przyjaciele, współpracownicy i goście wspominali twórcę „Latającego Holendra”


Skrócony życiorys podczas ceremonii przy południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego przedstawił Aleksander Gosk, publicysta morski, na co dzień zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Udział wzięli też m.in. przedstawiciele Pomorskiego Związku Żeglarskiego i jego przyjaciele, władze miasta Gdyni reprezentowane przez prezydent Aleksandrę Kosiorek, radne Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i Anna Szpajer, delegacja Urzędu Morskiego w Gdyni, pasjonaci i członkowie lokalnego środowiska żeglarskiego oraz Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, który zadbał o nastrojową oprawę muzyczną wydarzenia.

Nabrzeże w marinie Gdynia, grupa ludzi stoi w okręgu, uczestniczą w uroczystości, w tle marina, jachty, falochron
Uczestnicy uroczystości w gdyńskiej marinie (fot. Kamil Złoch)

Po symbolicznym odsłonięciu nowej tablicy, poświęconej postaci Bohdana Sienkiewicza, którego dokonali prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, syn Bohdana Sienkiewicza – Janusz oraz prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, delegacje złożyły też kwiaty.

Dzisiaj odsłoniliśmy tablicę pamiątkową ku czci postaci wyjątkowej dla Gdyni i dla żeglarstwa. On prowadził I stworzył program „Latający Holender”, który przez lata kształcił pokolenia żeglarzy i otwierał naszą wyobraźnię, nasze głowy na żeglowanie w czasach, kiedy jeszcze nie tak łatwo było wyjechać z kraju i zobaczyć dalsze kontynenty. Również był inicjatorem budowy polskiego jachtu „Pogoria”, a na Darze Młodzieży przemierzył cały świat, jest kaphornowcem. Ważna postać dla żeglarstwa została dzisiaj upamiętniona, z tego bardzo się cieszymy w tym symbolicznym dniu – mówiła Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Falochron, nabrzeże w marinie w Gdyni, grupa osób, przemawia przez mikrofon Janusz Sienkiewicz
Okolicznościowe przemówienie syna Bohdana Sienkiewicza, Janusza (fot. Kamil Złoch)

Wzruszenia z powodu uhonorowania zawodowego dorobku znanego redaktora – choć trudno rozpatrywać jego dokonania jedynie w kategoriach pracy, bo był to po prostu jego sposób na życie – nie ukrywał potomek Bohdana Sienkiewicza.

Na pewno jest to bardzo podniosła chwila, powodująca wielkie wzruszenie, bo jednak jest to uhonorowanie jego działalności przez całe życie. Całe życie był związany z morzem, całe życie poświęcił morzu. Chciał być marynarzem – nie udało mu się, ponieważ zdrowie na to nie pomagało, ale znalazł inną drogę, która pozwoliła mu realizować jego pasję – wspominał Janusz Sienkiewicz. – Urodził się na terenach obecnej Białorusi. Tam dorastał, tam był blisko rzeczonego Pińska, rodzącej się marynarki i to zostało w jego sercu do ostatnich chwil. Będąc już mocno wiekowo zaawansowanym, cały czas realizował swoją pasję. Potrafił w wieku osiemdziesięciu paru lat polecieć do Australii, żeby spotkać się z tamtejszymi żeglarzami, czyli migrantami z Polski, którzy osiedli w Australii. W ostatniej swojej podróży śledził losy żaglowca wybudowanego dla wietnamskiej marynarki, Lê Quý Dôna. Poleciał za nim do Singapuru, Wietnamu, Hongkongu i Japonii. Zrealizował swoje marzenia, wrócił szczęśliwie, nic nie zgubił i wszystko miał przy sobie, także podróż się zakończyła szczęśliwie i myślę, że dało mu to wiele satysfakcji i podsumowało też całą jego działalność – mówił o ostatnich podróżach ojca.
 

Sześć dekad pomorskiego związku, który budował żeglarską społeczność


Sobotnia ceremonia w alei Żeglarstwa Polskiego to też okazja do spojrzenia na historię organizacji, wokół której toczy się (i powstawało) żeglarskie życie w Gdyni i na Pomorzu. Pomorski Związek Żeglarski z dumą wskazuje na silną pozycję miasta na żeglarskiej mapie regionu: to w Gdyni działa nadal najwięcej żeglarzy – zarówno sportowych, jak i kabinowych – co przekłada się też na zainteresowanie tą dyscypliną.

Falochron, marina w Gdyni, trzech mężczyzn pozuje do zdjęcia, ludzie dookoła, mikrofon na statywie
Wręczenie okolicznościowych odznaczeń z okazji 60-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego (fot. Kamil Złoch)

Chociaż ostatnie lata, jak wskazuje prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, to m.in. nacisk na promocję żeglarstwa nad jeziorami tzw. Szwajcarii Kaszubskiej, niezmiennie to właśnie Gdynia pozostaje głównym punktem na mapie organizacji.

W 1965 roku czternaście klubów działających na Pomorzu zawiązało stowarzyszenie Gdański Okręgowy Związek Żeglarski. To właśnie miało miejsce tutaj, w Gdyni. Jest to ważna dla nas data, ponieważ przez te lata organizacja umożliwiła klubom i żeglarzom zarówno realizowanie swojej pasji żeglarskiej w postaci rejsów na morza, na oceany, jak i działalności sportowej, bo od wielu lat Pomorze dzierży palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o żeglarstwo młodzieżowe, ale i to żeglarstwo, które przynosi nam potem laury na największych imprezach, Pucharach Świata czy igrzyskach olimpijskich – zaznaczył Bogusław Witkowski. – Żeglarstwo, żeby było znane i uznane przez społeczeństwo, trzeba przedstawiać. Co to jest? To nie tylko wypłynięcie i zniknięcie za widnokręgiem, ale to też odpowiednia doza wiedzy, doza przygotowania jachtu i potem zrealizowanie swojej pasji. I te wszystkie inicjatywy, które realizował pan Bogdan Sienkiewicz, idealnie się na to złożyły. „Latający Holender”, „Bractwo Żelaznej Szekli”, potem działał w kapitule „Rejsu Roku”. Całe jego życie było poświęcone uświadamianiu Polakom, jak ważne dla Polski jest morze – podkreślił prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.


Na odsłonięcie czekają jeszcze dwie tablice


Warto dodać, że redaktor Bohdan Sienkiewicz to nie ostatnia postać, która w tym jubileuszowym roku dołączyła do gdyńskiej alei Żeglarstwa Pomorskiego, liczącej już ponad 30 nazwisk.

Na murku w basenie żeglarskim mariny w tym roku pojawią się jeszcze tablice upamiętniające trzy kolejne osoby:

  • Piotra i Mieczysława Ejsmontów (1940-1970), żeglarzy-bliźniaków, którzy w latach 60. uciekli jachtem z PRL-u i poprosili w Danii o azyl polityczny, po czym dopłynęli do Stanów Zjednoczonych, a w 1969 roku zaginęli na Atlantyku podczas rejsu dookoła świata (planowanie odsłonięcie tablicy – 28 czerwca, podczas Święta Morza);
  • Zbigniewa Milewskiego (1927-2005), żeglarza i konstruktora jachtów, który zaprojektował łącznie 32 typy jachtów, łodzi i statków rybackich  oraz stworzył podręcznik „Projektowanie i budowa jachtów żaglowych” (planowane odsłonięcie – 6 września, podczas Morskich Regat Konsulów).
 

O Bohdanie Sienkiewiczu


Czarno-białe archiwalne zdjęcie, Bohdan Sienkiewicz stoi przy nabrzeżu, trzyma przy oku kamerę i nagrywa, patrzy w obiektyw
Redaktor Bohdan Sienkiewicz (fot. z prywatnego archiwum rodziny Sienkiewiczów)

Bohdan Sienkiewicz
– urodzony 10 września 1931 roku w Stolinie na Polesiu (dzisiejszy teren Białorusi), zmarł 20 lipca 2021 roku w Gdyni. Słynny dziennikarz i popularyzator spraw morskich. Absolwent Wydziału Morskiego Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (dzisiejszy Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego) oraz Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

Kojarzony głównie z wieloletniej pracy na rzecz Telewizji Polskiej, gdzie tworzył w latach 1967-1993 legendarny już program „Latający Holender” – najpopularniejszą audycję morską w historii polskiej telewizji, produkowaną przez gdański ośrodek TVP. Wokół programu powstała oddana społeczność, która zaowocowała utworzeniem w 1973 roku „Bractwa Żelaznej Szekli”, czyli organizacji, która zajmowała się wychowaniem morskim młodzieży. Na jej potrzeby zbudowano żaglowiec STS „Pogoria”, a jednym z inicjatorów jego budowy był właśnie Bohdan Sienkiewicz.

Dziennikarsko działał także w ramach miesięcznika „Polish Maritime News”, magazynu „Wiatr” i „Portalu Morskiego”, był korespondentem Polskiego Radia i TVP w Afryce. Zrealizował kilkaset programów podróżniczych z cyklu „Dookoła świata”. Opłynął świat z załogą „Daru Młodzieży” w 1988 roku.

Był aktywny także w działaniach Polskiej Fundacji Morskiej oraz Bractwa Kaphornowców. Uhonorowany za życia m.in. Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi.

Przybliżoną lokalizację tablicy zaznaczono na mapie pod artykułem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.05.2025 14:20
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.05.2025 14:51
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze