Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Brawo, Gdynia! Uczestnicy europejskiego projektu zachwyceni naszymi innowacjami

Wspólne zdjęcie uczestników europejskiego projektu TGAL pod Przystanią Opata Hackiego 33. Na zdj. m.in. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Fot. Mirosław Pieślak

Wspólne zdjęcie uczestników europejskiego projektu TGAL pod Przystanią Opata Hackiego 33. Na zdj. m.in. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Fot. Mirosław Pieślak

Gdynia inspiruje! Przeniesienie na zagraniczny grunt niektórych rozwiązań realizowanych w naszym mieście od lat, inspiracja dotycząca pozyskiwania i wykorzystywania funduszy europejskich – między innymi takie wrażenia wynieśli z wizyty w Gdyni uczestnicy międzynarodowego projektu, łączącego miasta i gminy w zakresie angażowania obywateli w życie społeczności i tworzenia zrównoważonej strategii współpracy. 

Projekt Think Global, Act Local (Myśl globalnie, działaj lokalnie) łączy miasta i gminy z 5 krajów Unii Europejskiej (Rumunia, Włochy, Grecja, Hiszpania i Polska), mające ten sam cel – lepsze zaangażowanie swoich obywateli w życie społeczności, jednocześnie tworząc zrównoważoną strategię współpracy i wymiany dobrych praktyk na szczeblu UE. W projekcie udział biorą: 

  • The National Association of Balneoclimateric Resorts in Romania (Lider - Rumunia), 
  • Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, 
  • Ayuntamiento de Mislata (Hiszpania), 
  • Comune di Gambassi Terme (Włochy), 
  • Municipality of Agii Anargiri-Kamatero (Grecja). 

projekt TGAL spotkanie w Wymiennikowni

Uczestnicy projektu TGAL podczas spotkania w Wymiennikowni. Fot. Mirosław Pieślak

Dotychczas odbyło się 5 spotkań projektowych w Polsce, Grecji, Włoszech, Hiszpanii i Rumunii. Oprócz pracy nad zadaniami projektu, uczestnicy brali udział w lokalnych wizytach studyjnych, które pozwoliły poznać lokalne warunki mieszkańców danych miast. 

Gdyńska wizyta uczestników projektu 

Jedna z takich wizyt w czwartek, 21 września odbyła się w Gdyni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele gmin z Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Polski oraz Grecji – zarówno burmistrzowie, jak i m.in. specjaliści od projektów unijnych oraz partycypacji społecznej. 

Joanna Zielińska, wymiennikownia

Uczestnicy projektu TGAL podczas spotkania w Wymiennikowni. Na zdjęciu m.in. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Fot. Mirosław Pieślak 

- Gdynia pokaże uczestnikom projektu wspaniałe miejsce, jakim jest Wymiennikownia, która w zasadzie powstała dzięki młodzieży. Bo to młodzież wyremontowała te pomieszczenia, przystosowała je do tego, aby mogły tworzyć wielofunkcyjną świetlicę. Tutaj uczą się np. gotowania, pisania reportażu, tańca, śpiewu. To miejsce znakomicie integruje młodzież i to nie tylko z tej najbliższej okolicy – mówiła jeszcze przed spotkaniem Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, reprezentująca w projekcie gdyński samorząd, która była gospodynią spotkania i przywitała wszystkich gości. 

Wymiennikownia to Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu. Jest zarządzana przez Laboratorium Innowacji Społecznych, a realizowane tu działania finansowane są z budżetu miasta i ze środków pozyskanych. Martyna Winnicka i Justyna Iwankowicz z Laboratorium Innowacji Społecznych opowiedziały gościom o zasadach działania Wymiennikowni, ofercie i realnej przestrzeni na różne aktywności dla młodych. Z kolei o formach wsparcia opowiadali przedstawiciele Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty i Spilno Gdynia.

uczestnicy projektu TGAL Wymiennikownia

Projekt TGAL skupia 5 europejskich krajów. Uczestnicy projektu podczas spotkania w Wymiennikowni. W tle przedstawiciele Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty i Spilno Gdynia Fot. Mirosław Pieślak

Wymiennikownia inspiracją dla Hiszpanów 

Oferta Wymiennikowni zrobiła szczególne wrażenie na zagranicznych gościach. 

- Jest kilka takich gdyńskich rozwiązań, jak choćby warsztaty m.in. gotowania, przeznaczone dla młodych ludzi w Wymiennikowni i to jest to, co chcielibyśmy przenieść na grunt hiszpański  – skomentował Joaquín Moreno Porcal, Trzeci Zastępca Burmistrza, kierownik Działu Zasobów Ludzkich i bezpieczeństwa publicznego w hiszpańskim mieście Mislata

Joaquín Moreno Porcal, Trzeci Zastępca Burmistrza, kierownik Działu Zasobów Ludzkich i bezpieczeństwa publicznego w hiszpańskim mieście Mislata. 

Joaquín Moreno Porcal, Trzeci Zastępca Burmistrza, kierownik Działu Zasobów Ludzkich i bezpieczeństwa publicznego w hiszpańskim mieście Mislata. Fot. Mirosław Pieślak. 

- Miejsca takie jak Wymiennikownia są niezwykle cenne, łączą bowiem partycypację ze  strony miasta i organizacji zewnętrznych. Nie mamy dokładnie takiej świetlicy jak ta, niemniej władze naszego miasta dają powierzchnię, zachęcając mieszkańców do tworzeni NGO-sów i inicjatyw, które mogą tu być zrealizowane – dodała Ioanna Legaki, specjalistka planowania i finansowania unijnego w gminie Agii Anargiri Kamaterow w Grecji. - Pomoc humanitarna Gdyni dla osób z Ukrainy pokazuje to, że człowiek zawsze powinien człowiekowi pomagać. To jest elementem smart city, czyli miasta, które włącza, które jest opiekuńcze. W mojej opinii Gdynia jest takim miastem – dodała. 

1.	Maria Lougkou - Ekspert zewnętrzny Urzędu Miejskiego AAK 2.	Ioanna Legaki - Planowanie i finansowanie UE
Maria Lougkou - Ekspert zewnętrzny Urzędu Miejskiego AAK oraz Ioanna Legaki - Planowanie i finansowanie UE, uczestniczki projektu z Grecji. Fot. Mirosław Pieślak

Rewitalizacja po gdyńsku 

Kolejnym punktem spotkania była rozmowa o obszarach zrewitalizowanych. Goście pojechali do Przystani Opata Hackiego 33 na gdyńskiej Chyloni, by na własne oczy zobaczyć efekty przeprowadzonych działań. 

Przystań Opata hackiego

Przystań Opata Hackiego 33. Na zdjęciu m.in. Joanna Zielińska z Rady Miasta Gdyni. Fot. Mirosław Pieślak

- Pokażemy naszm gościom zrewitalizowany obszar na przykładzie okolic ulicy Zamenhoffa. Opowiemy o tym, jak wyglądało u nas przygotowanie do realizacji rewitalizacji, o tym, że odbyły się warsztaty, podczas których sami mieszkańcy wskazywali, co chcieliby zmienić we własnej dzielnicy –  powiedziała nam Joanna Zielińska z Rady Miasta Gdyni. - Pokażemy Przystań Opata Hackiego i opowiemy, w jaki sposób działają w Gdyni przystanie społeczne, centra sąsiedzkie, w których  mieszkańcy mogą spotykać się, uczestniczyć nie tylko w życiu dzielnicy, ale i całego miasta – podkreśliła. 

Spotkanie w Przystani Opata Hackiego 33 poprowadziły Renata Dębska i Małgorzata Śleszyńska z Laboratorium Innowacji Społecznych. Goście zapoznali się z ideą Przystani oraz rewitalizacji osiedla na którym się ona znajduje, zasadach Domu Sąsiedzkiego i najważniejszych, podejmowanych tu  działaniach. 

przystan opata hackiego

Przystań Opata Hackiego 33. Fot. Mirosław Pieślak

- Jestem pod wrażeniem zaangażowania i organizacji gdynian w wykorzystaniu środków europejskich do inicjatyw tego typu. To imponujące, w jaki sposób to robicie, jak te pieniądze wykorzystujecie – skomentował Paolo Campinoti, burmistrz włoskiego Gambasi Terme. - Bardzo wiele waszych rozwiązań możemy przenieść na grunt włoski – podkreślił. 

Paolo Campinoti – Burmistrz Gambasi Terme 2.	Sara Rigacci  - Wiceburmistrz Gambasi Terme

Paolo Campinoti – Burmistrz Gambasi Terme oraz Sara Rigacci  - Wiceburmistrz Gambasi Terme. Fot. Mirosław Pieślak

Jak powiedział, polskie gminy są mocno przywiązane do historii i miejsca. W jego ocenie powoli stają się przykładowymi rozwiązaniami dla gmin europejskich. 

- Taka właśnie jest Gdynia. Wasze miasto pokazuje po pierwsze zaangażowanie mieszkańców, zaangażowanie samorządu, ale również zaangażowanie w ochronę natury i włączenie natury w działalność tych wszystkich grup. Jest to doskonały przykład na to, jak gmina powinna wyglądać w przyszłości – zaznaczył Paolo Campinoti. 

Gheorghe Baciu, Burmistrz Slanic-Moldova i jednocześnie Prezes Krajowego Stowarzyszenia Ośrodków Balneoklimatycznych w Rumunii (Lider projektu) wyznał, że nim został burmistrzem, przez 14 lat pracował w różnych organizacjach i NGOS-ach, prowadzących podobne inicjatywy. 

- Były one nakierowane na włączenie obywateli we współpracę z władzą lokalną przy tworzeniu takich miejsc, jak Wymiennikownia. Ośrodek ten może być również wykorzystany w sytuacjach nadzwyczajnych, jak np. powódź. Tego typu centra mogłyby zatem służyć jako dodatek do działań w sytuacjach kryzysowych, podejmowanych przez miasto. Ostatecznym ich celem jest stworzenie społeczeństwa obywatelskiego, stanowią narzędzie, które doskonale to umożliwia, łącząc zasoby miasta, zasoby władz z potencjałem, jakim dysponują mieszkańcy danego terenu – podkreślił. 

Gheorghe Baciu, Burmistrz Slanic-Moldova i jednocześnie Prezes Krajowego Stowarzyszenia Ośrodków Balneoklimatycznych w Rumunii

Gheorghe Baciu, Burmistrz Slanic-Moldova i jednocześnie Prezes Krajowego Stowarzyszenia Ośrodków Balneoklimatycznych w Rumunii. Fot. Mirosław Pieślak. 

Wizyta uczestników projektu w Gdyni, choć trwała zaledwie dwie godziny, była niezwykle owocna i przyniosła ogromną satysfakcję. Zarówno naszemu miastu, jako miejscu innowacyjnemu, z rozwiązaniami, które wyznaczają śmiało nowe kierunki w partycypacji społecznej, jak i gościom, którzy okazali ogromne zainteresowanie gdyńskimi pomysłami, gotowymi przenieść je do swoich miast. 

- Nasi goście z dużym zainteresowaniem popatrzyli na to, co się dzieje w Gdyni. Nie znali tej części miasta, pokazaliśmy część związaną z Chylonią, ale te zmiany, które nastąpiły, są bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców – podsumowuje spotkanie Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Istotne jest też to, że osoby, które dziś prezentowały nasze dokonania, wykazały się pełnym profesjonalizmem. Oprócz zmian społecznych, które nastąpiły tutaj, w tej dzielnicy, pokazaliśmy  również, co się dzieje, w jaki sposób wspomagamy dzieci i młodzież z Ukrainy, nie zapominając  oczywiście o gdyńskiej młodzieży. Bardzo nam zależy, żeby ta współpraca była pełna i żeby ci uczniowie, którzy chodzą do jednych klas, czuli się przyjaciółmi – podkreśliła. 

Joanna Zielinska

Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni w Przystani Opata Hackiego. Fot. Mirosław Pieślak 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.09.2023 16:28
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2023 08:15
  • ikonaZmodyfikował: Zygmunt Gołąb
ikona

Zobacz także

Najnowsze