Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Budki i karmniki trafiły do mieszkańców

Mieszkańcy mogli odebrać prace konkursowe wykonane przez dzieci i młodzież // fot. Paweł Kukla

Mieszkańcy mogli odebrać prace konkursowe wykonane przez dzieci i młodzież // fot. Paweł Kukla

Konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni” zbliża się do wielkiego finału. Tradycją zabawy jest przekazanie mieszkańcom prac wykonanych przez gdyńskie dzieci i młodzież. W miniony wtorek, 15 marca, gdynianie tłumnie odwiedzili budynek Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego, gdzie mogli otrzymać budkę lęgową lub karmnik dla ptaków. Teraz konstrukcje trafią do ich przydomowych ogrodów, na balkony, parapety czy też ogródki działkowe.

Konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni” w tym roku odbywa się już po raz dwudziesty czwarty. Do tej edycji napłynęły łącznie 144 prace. Informowaliśmy niedawno o obradach konkursowego jury, które spośród prac wybrało te najlepsze. Ich autorów poznamy już wkrótce. Przygotowano dla nich specjalne nagrody. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy kubek, w dowód uznania za udział w konkursie. Co jednak równie ważne – wykonane przez nich budki lęgowe i karmniki już wkrótce przysłużą się gdyńskiemu ptactwu.

Wszystko za sprawą pięknej tradycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, jaką jest przekazywanie konkursowych prac zainteresowanym mieszkańcom. Odebrane budki i karmniki trafiają później do ogrodów przy posesjach, na balkony czy parapety mieszkań, a także do ogródków działkowych w całej Gdyni. Dzięki nim ptaki odwiedzające lub mieszkające w Gdyni mogą – w zależności od pory roku – bezpiecznie przeprowadzić lęg lub zjeść pożywny posiłek.
- Jest super ta akcja. My też w domu zwykle robimy budki albo karmniki, ale w tym roku nie robiliśmy i fajnie, że jest taka akcja, bo można powiesić budkę na działce - mówi pani Ania, mieszkanka Gdyni.

- To jest bardzo dobra akcja. Dzieci z rodzicami uczą się ekologi i dla przyrody robią bardzo dużo. A starsi ludzie mają działki i cieszą się później, że ptaszki przychodzą. To jest bardzo fajna akcja – mówi pani Elżbieta z Chyloni.

fot. Paweł Kukla

  • ikonaOpublikowano: 16.03.2022 14:59
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.03.2022 11:16
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Zobacz także

Najnowsze