Co nowego

Co na morzu, to w książce. 99. rocznica śmierci Josepha Conrada

Spotkanie w 99. rocznicę śmierci Josepha Conrada pod jego pomnikiem na molo Południowym. Fot. Przemysław Kozłowski

Spotkanie w 99. rocznicę śmierci Josepha Conrada pod jego pomnikiem na molo Południowym. Fot. Przemysław Kozłowski

Od ponad wieku jego powieści nie tracą świeżości niczym morska bryza, wciągają jak wir, inspirują innych twórców i podróżników. Jak co roku, w rocznicę śmierci Józefa Konrada Korzeniowskiego gdynianie oddali hołd człowiekowi morza i literatury, składając kwiaty pod jego pomnikiem na molo Południowym.



Marynarze powiadają czasem, że co dzieje się na statku i w portach, ma tam pozostać i nie zawsze dzielą się wszystkimi opowieściami ze świata. Na szczęście mamy takich pisarzy jak Joseph Conrad, czyli Józef Konrad Korzeniowski – żeglarz i kapitan.

- Joseph Conrad bardzo inspirował się swymi ekspedycjami badawczymi i wyprawami morskimi, a jego praca zawodowa była dla niego bardzo istotną częścią życia. W jego literaturze, w książkach jak „Lord Jim” czy „Jądro ciemności”, można znaleźć prawdziwe historie oraz historie ludzi, których spotykał. Oczywiście ubrane w fikcję literacką – mówi Małgorzata Trejtowicz z Biblioteki Gdynia, która wraz z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gdyni i Polskim Towarzystwem Nautologicznym zorganizowała rocznicowe spotkanie. - Co roku spotykamy się pod jego pomnikiem, będącym symbolem związków pisarza z morzem, ponieważ oczywiście doceniamy jego dorobek i chcemy go uhonorować.


Ludzie składają kwiaty pod pomnikiem Josepha Conrada.
Gdynianie składają kwiaty pod pomnikiem Josepha Conrada, z lewej Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia i Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski


Polskie Towarzystwo Nautologiczne reprezentował jego przewodniczący, prof. dr Daniel Duda.

- Wielce sobie cenię i cieszę się bardzo, jako uczestnik podniosłej uroczystości w 1974 roku, kiedy położyliśmy kamień węgielny pod ten pomnik i jako osoba, która w 1976 roku próbowała zrobić wszystko, żeby hucznie ten pomnik był odsłonięty, że spotkaliśmy się w 99. rocznicę śmierci Konrada Korzeniowskiego – mówił na spotkaniu Daniel Duda.

Korzeniowski pływał po świecie jako prosty marynarz, oficer, wreszcie kapitan. Odniósł międzynarodowy sukces jako pisarz Joseph Conrad. Jego książki czytają kolejne pokolenia, inspirują innych twórców oraz podróżników. Jak pisze profesorka historii z Harvardu, autorka biografii Korzeniowskiego „Joseph Conrad i narodziny globalnego świata”, z jego powieści możemy dowiedzieć się sporo nie tylko o ludzkiej naturze, ale i mechanizmach rządzących światem, również tym, w którym dziś żyjemy. Zarówno w naszych jak i jego czasach przyspieszyła globalizacja, pojawiły się nowe technologie, nasiliły migracje, a Joseph Conrad był bystrym obserwatorem i kronikarzem.

Kobieta i mężczyzna stoją pod pomnikiem. Mężczyzna przemawia, kobieta trzyma mikrofon.
Małgorzata Trejtowicz z Biblioteki Gdynia i prof. Daniel Duda, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego podczas uroczystości pod pomnikiem Josepha Conrada. Fot. Przemysław Kozłowski

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.08.2023 16:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.08.2023 10:41
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze