Co nowego

„Filmy z Gdyni” na 46. FPFF

Mat. prasowe FPFF

Mat. prasowe FPFF

To już tradycja, że program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wzbogacają produkcje związane z naszym miastem. W tym roku w sekcji pozakonkursowej „Filmy z Gdyni” zaprezentowane zostaną cztery tytuły. Wśród nich znalazła się fabuła znana już z Konkursu Głównego FPFF oraz trzy filmy dokumentalne. 


W tegorocznej sekcji „Filmy z Gdyni” znalazł się film Iwony Siekierzyńskiej pt. „Amatorzy”, który uczestniczył w ubiegłorocznym Konkursie Głównym gdyńskiego festiwalu. To ukłon w stronę jego bohaterów – artystów Teatru Społecznego Biuro Rzeczy Osobistych Zbigniewa Biegajły, prowadzonego przez gdyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Z kolei „Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu” to filmowy portret polityka, inicjatora budowy portu i miasta. Dokument w reżyserii Mirosława Borka został osnuty na pochodzącym z archiwum Polskiego Radia ocalałym fragmencie wywiadu z Kwiatkowskim, który przeprowadzono pod koniec jego życia. Zapis tej rozmowy jest na tyle obszerny, że mieści w sobie najważniejsze fakty o dokonaniach przedwojennego premiera.
Dokument powstał dzięki wsparciu miasta.

Gdyński Fundusz Filmowy dofinansował również realizację kolejnego filmu „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”. Reżyserem dokumentu jest Ksawery Szczepanik.

Bohater filmu – Władysław Kozakiewicz to legendarny polski tyczkarz i zarazem mistrz olimpijski z Moskwy z 1980 roku. Sportowiec pochodzi z Gdyni, tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość.
Producentem dokumentu jest Darek Dikti z firmy „Biuro pomysłów”.

Tegoroczny program sekcji „Filmy z Gdyni” dopełni pokaz trójmiejskiej produkcji dokumentalnej pt. „Dotknąć obrazu”, w reżyserii Olgi Blumczyńskiej i Barbary Ostrowskiej.

Bohaterką filmu jest pochodząca z Kaszub etnografka, która wraca w swoje rodzinne strony, aby przyjrzeć się ludowej religijności. Obraz zrealizowano w ramach projektu naukowego Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku „Kaszubskie pokłony feretronów”.

Po seansach odbędą się spotkania z twórcami.

Przypomnijmy, że 46. FPFF odbędzie się w Gdyni i potrwa od 20 do 25 września.

  • ikonaOpublikowano: 12.08.2021 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.08.2021 11:51
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze