Co nowego

Gdynia gotowa na zimę, a LiZUD do działań na większą skalę

Nowoczesne pługo-posypywarko-solarki gotowe do tegorocznej Akcji Zima // fot. gdynia.pl

Nowoczesne pługo-posypywarko-solarki gotowe do tegorocznej Akcji Zima // fot. gdynia.pl

Dział Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg (LiZUD) gotowy do Akcji Zima 2021/2022. Co się zmieni w porównaniu do ubiegłego roku? Jaki będzie obszar i zakres prac działu? Jakie pojazdy wyjadą na gdyńskie ulice? Ile ich będzie? Spieszymy z odpowiedziami na te i wiele innych pytań.


Największa zmiana, jaka nadchodzi wraz z tegoroczną zimą, to dwie czynne bazy. Pierwsza funkcjonuje od 2020 roku. Budowa drugiej, zlokalizowanej w północnej części miasta, jest na finiszu (więcej o tym tutaj). W nowej bazie LiZUD stacjonować będą pojazdy specjalne oraz niezbędny do działań sprzęt. Poza zapleczem socjalno-biurowym przeznaczonym dla pracowników, będzie znajdował się tam magazyn soli o powierzchni 500 m2 mogący pomieścić 1 000 ton materiału.

TRASY

W celu optymalizacji działań miasto zostało podzielone na dwa rejony: północny i południowy. Każda z baz będzie obsługiwać po 118,5 km dróg (siedem tras). Łącznie w nadchodzącym sezonie zimowym LiZUD będzie realizował prace związane z utrzymaniem dróg na jezdniach i parkingach o łącznej długości 237 km. To blisko o 51 km więcej niż w ubiegłym sezonie zimowym.


– Zwiększenie obszaru działań LiZUD wynika bezpośrednio z utworzenia drugiej bazy, która funkcjonować będzie już w najbliższych dniach. Dzięki temu dojdzie do optymalnego podziału pracy i niezależności obu obiektów – tłumaczy wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk. I dodaje: – Powstanie nowej bazy technicznej zmniejszy także negatywny wpływ trwających prac na drodze S6 na działania Akcji Zima. Ograniczy to puste przejazdy pojazdów specjalnych oraz skróci czas rozpoczęcia działań w północnych dzielnicach Gdyni.
Baza techniczna LIZUD przy ul. Starochwaszczyńskiej // fot. T. Kozieł

Ponadto, do zadań działu LiZUD należeć będzie profilaktyka czy rozdysponowywanie pojazdów w terenie, aby do minimum ograniczyć wpływ trwających robót drogowych na jakość świadczonych usług.
 

MASZYNY

W porównaniu do ubiegłego roku, zwiększy się również tabor dbający o przejezdne ulice i chodniki w mieście. Na ukończeniu są przedsezonowe przeglądy 16 pojazdów specjalnych oraz dwóch ładowarek soli.
 
Do połowy grudnia zaplecze techniczne, którym obecnie dysponuje dział LiZUD zostanie powiększone o:
  • cztery węższe pługi odśnieżne dostosowane do pługo-posypywarek o dopuszczalnej masie całkowitej do 18 ton,
  • dwa metalowe pługi lemieszowe kompatybilne z ładowarkami teleskopowymi, umożliwiającymi pracę w trudnych warunkach zimowych tj. odśnieżanie zasypanych placów, miejsc postojowych i przepychanie pryzm odpłużonego śniegu,
  • dwa mniejsze pojazdy wolnobieżne wyposażone w pługi odśnieżne klasy lekkiej niezbędne do odśnieżania dróg rowerowych zlokalizowanych w jezdni oraz wąskich ulic z wyznaczonymi płatnymi miejscami postojowymi w Śródmieściu, na Działkach Leśnych i na Grabówku (to transformacja zakupionych w ubiegłym roku polewaczek wykorzystywanych m.in do dezynfekcji przestrzeni publicznych oraz do podlewania drzew).
– Na bieżąco prowadzimy też szkolenia teoretyczne i praktyczne kierowców operatorów z zakresu obsługi pojazdów – dodaje wiceprezydent Łucyk.
Nowoczesny sprzęd LiZUD wyjedzie na gdyńskie ulice również i w tym roku // fot. P. Kozłowski

W zbliżającym się sezonie w LiZUD zatrudnionych będzie 80 osób, w tym m.in.: kierowców (z czego większość w okresie od listopada do marca), konserwatorów, dyspozytorów i dwóch kierowników bazy.
 
Wszyscy pracować będą w systemie równoważnym zmianowym, a bazy funkcjonować będą przez całą dobę. Wszystko to będzie miało duży wpływ na obniżenie awaryjności sprzętu oraz podniesie efektywność oraz jakości działań podczas nadchodzącej zimy. Na nią Gdynia jest już gotowa.

ZGŁOSZENIA

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni przyjmuje zgłoszenia i interwencje mieszkańców dotyczące dodatkowych potrzeb odśnieżenia dróg gminnych, chodników czy ścieżek rowerowych oraz informacje o zagrożeniach występujących na drogach lub informacje o utrudnieniach w komunikacji pod nr. tel. 725 269 686 w godz. 7.30-15.30. Poza godzinami urzędowania ZDiZ zgłoszenia przyjmuje dyżurny straży miejskiej pod nr. tel. 986.

  • ikonaOpublikowano: 08.11.2021 14:00
  • ikona

    Autor: Dawid Kowalski (d.kowalski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.11.2021 16:49
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze