Co nowego

Gdynia uczciła 162. rocznicę urodzin inż. Tadeusza Wendy

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości z okazji 162. rocznicy urodzin inż. Tadeusza Wendy (fot. Magdalena Czernek)

Wspólne zdjęcie uczestników uroczystości z okazji 162. rocznicy urodzin inż. Tadeusza Wendy (fot. Magdalena Czernek)

Był wielkim patriotą i wizjonerem. Ten wybitny inżynier wykonał projekt i
koordynował budowę gdyńskiego portu. 23 lipca mija 162. rocznica urodzin Tadeusza Wendy. Z tej okazji przy pomniku inżyniera na ostrodze molo Rybackiego odbyły się oficjalne uroczystości.


Inżynier Tadeusz Wenda to jedna z najważniejszych postaci, które zapisały się w historii naszego miasta. Dzięki niemu powstało okno na świat II Rzeczypospolitej – gdyński port. W środę, 23 lipca na ostrodze molo Rybackiego, gdzie znajduje się pomnik inżyniera, odbyły się oficjalne obchody 162. rocznicy jego urodzin.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
Niezmiernie istotne jest, aby pamiętać o założycielach Gdyni, jaką dzisiaj znamy. Jednym z nich był Tadeusz Wenda,  który dzisiaj obchodziłby 162.  urodziny. Spotkaliśmy się pod pomnikiem, aby oddać mu hołd, ale też powspominać. Wiemy, że był wizjonerem. Wiemy, że projektował Gdynię nie dla siebie, tylko z myślą o przyszłych pokoleniach i z myślą o dobrostanie Polski, która musiała zdobyć niezależność gospodarczą i samodzielność ekonomiczną. I to właśnie dawał Port Gdynia – dostęp do morza, do Bałtyku i do dalszych obszarów naszego świata. Bardzo się cieszę, że na dzisiejszą uroczystość przybyła wnuczka pana Tadeusza Wendy, która bardzo wspiera Gdynię w jej dalszym rozwoju i bardzo za to dziękuję – podkreśla prezydent Gdyni.
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek przemawiająca podczas uroczystości z okazji 162. rocznicy urodzin inż. Tadeusza Wendy (fot. Magdalena Czernek)
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek przemawiająca podczas uroczystości z okazji 162. rocznicy urodzin inż. Tadeusza Wendy (fot. Magdalena Czernek)

Głos zabrali także przedstawiciele wicewojewody pomorskiego oraz Portu Gdynia.
Upamiętniamy osobę, która w sposób niebywały odcisnęła swoje pięto na tym mieście. Gdyby nie inżynier Tadeusz Wenda,  być może dzisiaj spotykalibyśmy się w zupełnie innym miejscu. To właśnie on wskazał Gdynię jako miejsce do realizacji wielkiego marzenia II Rzeczypospolitej o dostępie do morza. Inżynier Tadeusz Wenda stworzył to miasto, z którego my teraz możemy być dumni, jesteśmy dumni i na pewno będziemy dumni – mówił podczas uroczystości Piotr Kajut, doradca wicewojewody pomorskiego Emila Rojka.

Składam wyrazy najwyższego szacunku dla inżyniera Tadeusza Wendy.  Postaci, bez której nie byłoby tego, co widzicie Państwo dookoła, bez której nie byłoby Gdyni. Jego wizja budowy portu była odpowiedzią na głęboką potrzebę państwa,  które odzyskawszy swoją niepodległość, poszukiwało również swojego miejsca na morskiej mapie. Towarzyszyła wówczas inżynierowi jedna myśl. Polska, jeśli chce być suwerenna, musi być również obecna na morzu. To on stworzył to, co jest dzisiaj dla nas najważniejsze.  Zbudował nie tylko infrastrukturę, ale także fundamenty pod polską nowoczesną gospodarkę morską. Dziś port, dzięki Tadeuszowi Wendzie, jest synonimem naszego bezpieczeństwa, otwartości, tożsamości,  innowacyjności i rozwoju. Kontynuujemy jego wizję, wychodzimy w morze,  patrzymy na to, przed czym stoimy, czyli widzimy horyzont pełen możliwości – zaznaczyła Kalina Gierblińska, rzecznik prasowa Zarządu Morskiego Portu Gdynia.


Zdjęcia i montaż: Łukasz Czerwiński

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem budowniczego gdyńskiego portu. Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa. Uczestniczyła w nich również wnuczka inżyniera – Hanna Wenda-Uszyńska.
O czwartej rano dzisiaj wstałam i przyjechałam do ukochanej Gdyni mojej, ukochanej Gdyni dziadka oczywiście, żeby pokłonić się jemu w jego urodziny. To jest cudowne, że jest to miejsce. To takie jego miejsce w Gdyni,  gdzie on patrzy na swój port gdzieś tam w oddali, zamyślony. Przepiękny pomnik,  przed którym możemy pokłonić się jemu, porozmawiać o nim. O człowieku wyjątkowym, o człowieku, który miał niezwykłą osobowość, a jednocześnie był bardzo skromny. Wielki patriota. Ten patriotyzm i ukochanie do Polski wyniósł z rodzinnego domu. A więc możemy tu przyjść i porozmawiać o nim. Cieszę się bardzo, że takie uroczystości właśnie są. I dziękuję za to i za ten pomnik. Pomnik, uważam, chyba jeden z najpiękniejszych – zaznaczyła Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inż. Tadeusza Wendy.
Żołnierze z wieńcami i wiązankami kwiatów podczas uroczystości z okazji 162. rocznicy urodzin inż. Tadeusza Wendy
Żołnierze z wieńcami i wiązankami kwiatów podczas uroczystości z okazji 162. rocznicy urodzin inż. Tadeusza Wendy (fot. Magdalena Czernek)

O inż. Tadeuszu Wendzie


Tadeusz Apolinary Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. W 1890 roku ukończył studia w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu i przez 10 lat pracował przy projektowaniu i budowie linii kolejowych w różnych częściach Imperium Rosyjskiego. Następne 15 lat spędził, kierując rozbudową portów morskich na Bałtyku. Do Polski powrócił w 1915 roku. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości rozpoczął pracę w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, jako kierownik Wydziału Budowy Portów.
 
Od 1920 roku pracował nad projektem budowy przez Polskę własnego portu. Wszystkie kluczowe zadania – od wyboru lokalizacji poprzez zaprojektowanie, budowę i rozwój portu w Gdyni – były dziełem Tadeusza Wendy. Przez lata zdobył on uznanie i szacunek zarówno jako wybitny inżynier, jak i zaangażowany patriota i życzliwy człowiek. Kiedy w 1937 roku odchodził w stan spoczynku, pozostawił Gdynię jako najnowocześniejszy i drugi pod względem przeładunków port na Bałtyku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze