Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Gdynia uczciła Dzień Flagi RP

Podniesienie flagi państwowej (fot. Michał Puszczewicz)

Podniesienie flagi państwowej (fot. Michał Puszczewicz)

Biało-czerwone barwy ozdobiły Gdynię. 2 maja świętujemy jedno z najmłodszych świąt państwowych – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej została wzniesiona gala banderowa. Natomiast w południe na nabrzeżu Pomorskim wybrzmiał oficjalny apel. Ponadto odegrano hymn narodowy, a także podniesiono flagę państwową.


Oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły się w piątkowych poranek. Już o godz. 8:00 na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej została podniesiona wielka gala banderowa. Następnie o godz. 12:00 na nabrzeżu Pomorskim odegrano hymn narodowy, a także podniesiono flagę państwową na maszt. Nie zabrakło również oficjalnych przemówień – list od prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek odczytał wiceprezydent Gdyni Rafał Geremek.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Przypomina nam o wspólnocie, jaką tworzymy dzisiaj w Gdyni – mieście wyjątkowym na mapie Polski. Gdynia jest bowiem jednym z najpiękniejszych dowodów na siłę polskości. To miasto, które powstało z marzeń o niezależności, dostępie do morza i nowoczesnym państwie. Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, Gdynia była jeszcze wioską. Natomiast kilka lat później, dzięki determinacji i pracy tysięcy Polek i Polaków, stała się symbolem odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie tutaj, nad Bałtykiem, narodził się polski port, który miał być bramą na świat. Stąd wyruszały statki z polską banderą, rozsławiając biało-czerwoną na wszystkich morzach i oceanach. To tutaj na naszych ulicach, w stoczniach i dokach rozbrzmiewała wiara w siłę polskiej państwowości. Biało-czerwona, począwszy od pierwszej połowy XIX wieku, kiedy oficjalnie uznano i wprowadzono te kolory jako barwy narodowe, łączyła i jednoczyła Polaków w dążeniu do wspólnego celu, dla dobra kraju i jego obywateli. Dziś Gdynia nadal jest miastem nowoczesnym, otwartym i dumnym ze swojej przeszłości. Przede wszystkim jest miastem głęboko zakorzenionym w polskości. I właśnie dlatego Święto Flagi RP ma tu szczególne znaczenie. Flaga, która dziś powiewa, łączy nas nie tylko z historią kraju, ale też z historią naszego miasta – mówił wiceprezydent.


Wideo i montaż: Michał Sałata

W gdyńskich obchodach z okazji Dnia Flagi RP wzięli udział m.in. parlamentarzyści: Henryka Krzywonos-Strycharska, Wioleta Tomczak, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Rafał Siemaszko i Michał Kowalski. Pojawili się również: wicewojewoda Emil Rojek, wiceprezydent Gdyni Rafał Geremek, a także radni i lokalni samorządowcy. Uroczystość uświetniła defilada w wykonaniu Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Dzień Flagi RP jednym z najmłodszych świąt państwowych

Podniesienie flagi państwowej (fot. Michał Puszczewicz)
Żołnierze Marynarki Wojennej podnieśli flagę państwową (fot. Michał Puszczewicz)

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Święto ma przypominać o szacunku do flagi, symboli narodowych, a także propagować wiedzę o polskiej tożsamości. Biało-czerwone flagi tradycyjnie zostały wywieszone również w Gdyni – w tym roku pojawiło się ich 2 200. Znajdują się w reprezentacyjnych miejscach oraz na głównych, ulicach, placach i skwerach. 2 maja poza Dniem Flagi – obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 02.05.2025 18:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.05.2025 18:11
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze