Co nowego

Gdyński głos o zielonej transformacji

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek (na zdjęciu) był gościem debaty Kongresu Obywatelskiego - „Koniec z hegemonią człowieka w mieście?”. Nawiązywał do przygotowanego wspólnie z wiceprezydentem Michałem Guciem artykułu na temat liczenia śladu węglowego przez Gdynię, fot. Kamil Złoch

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek (na zdjęciu) był gościem debaty Kongresu Obywatelskiego - „Koniec z hegemonią człowieka w mieście?”. Nawiązywał do przygotowanego wspólnie z wiceprezydentem Michałem Guciem artykułu na temat liczenia śladu węglowego przez Gdynię, fot. Kamil Złoch

Gdynia – tu mierzymy nasz wpływ na klimat i środowisko oraz działamy, aby systematycznie go zmniejszać. Gdyński przykład, w oparciu o m.in. wykonane wcześniej pomiary miejskiego śladu węglowego posłużył jako jeden z wątków w debacie zainicjowanej przez Pomorski Thinkletter. Na łamach kwartalnika samorządowe działania dla klimatu przybliżyli wiceprezydent Michał Guć oraz prezydent Wojciech Szczurek, który zabrał także głos we wspomnianej dyskusji nad zieloną transformacją miast czekającą nas w przyszłości.


Czy miasta, w których żyjemy i do których przywykliśmy będą musiały się zmienić? Tak - i nie ulega to wątpliwości, a terminy takie jak „zrównoważony rozwój”, „zielona transformacja” czy „zmiany klimatyczne” są odmieniane przez wszystkie przypadki. W najbliższych latach czeka nas powrót do zazieleniania zurbanizowanych terenów, wzmożona troska o środowisko i zupełna zmiana podejścia do tego, jak powinno działać przyjazne mieszkańcom miasto.

Wyzwania klimatyczne i wszystko, co może pomóc w zrównoważeniu ich skutków to jeden z najbardziej aktualnych tematów w globalnej skali. Zaczyna się jednak od samych podstaw, czyli samorządów – miast, gmin i miasteczek, które są silnie odpowiedzialne za postawy swoich mieszkańców, dobry przykład czy wyznaczanie nowych trendów w codziennym życiu. Jak działać, żeby osiągać taki efekt? To trudna sztuka, która wymaga kompleksowego podejścia. Do dyskusji o tym, co będzie musiało się zmienić (i co już zaczęto zmieniać) u progu wiosny zaprosił Pomorski Thinkletter.

Zieleń, nie człowiek. Miasta na nowo


Koniec z hegemonią człowieka w mieście?” – pytają organizatorzy, którzy stoją jednocześnie za inicjatywą Kongresu Obywatelskiego. Bo, jak wskazuje wiele opracowań, pora na powrót do korzeni, i to dosłownie: na popularności zyskują miejskie farmy, ekologiczne i odpowiedzialne budownictwo, odpowiedzialne gospodarowanie wodą i wszystkimi naturalnymi zasobami. Zieleń nie jest już tylko przyjemną dekoracją skwerów, ale wartością dodaną, której oczekują mieszkańcy. Mają też świadomość jej wpływu na to, jak przebiegają zmiany klimatyczne i wiedzą, że najwyższa pora na inne podejście.

To główny nurt debaty, do której zaproszono, obok przedstawicieli Pomorskiego Thinklettera, autorów publikacji, które złożyły się na najnowsze wydanie kwartalnika. Pierwszej z tegorocznych odsłon towarzyszy tytuł „Zielona transformacja i rozwój miast”, a wewnątrz znalazło się łącznie 30 artykułów poruszających różne kwestie środowiskowe – zarówno z perspektywy administracji publicznej i instytucji, jak i obywatelskie, pozarządowe spojrzenie.

Wśród nich wątek Gdyni, a konkretniej: tego, w jaki sposób miasto liczy swój ślad węglowy i wyznacza realny, mierzalny cel do 2030 roku. Prezydent Wojciech Szczurek i wiceprezydent ds. innowacji Michał Guć we wspólnym tekście opublikowanym na łamach kwartalnika przybliżają m.in. założenia gdyńskiego „Planu Adaptacji do Zmian Klimatu”, źródła zbieranych danych o emisji i główny plan działania.

Przypomnijmy, że na początku listopada 2022 roku władze Gdyni publicznie zadeklarowały redukcję emisji gazów cieplarnianych o 43% do roku 2030, prezentując jednocześnie pierwsze wyniki pomiarów śladu węglowego wytworzonego przez miasto. Całkowity ślad węglowy z terenu Gdyni w 2020 roku wyniósł 1 200 981 tCO2e (więcej informacji na stronie www.gdynia.pl/klimat).

- Działania na rzecz redukcji śladu węglowego wymagają od władz samorządowych, przedsiębiorców i mieszkańców świadomości zmian klimatycznych i ich skutków. Redukcja śladu węglowego jest olbrzymim wyzwaniem, krytycznie uzależnionym od dostępności środków finansowych liczonych w miliardach złotych. Zapowiadane programy wsparcia zielonej transformacji dają jednak nadzieję, że działania mitygacyjne znajdą finansowanie, a miasta je wdrażające staną się liderami klimatycznej neutralności – czytamy w tekście „Ślad węglowy w miastach – jak go redukować? Przykład Gdyni” autorstwa Wojciecha Szczurka i Michała Gucia.

W tym samym numerze Pomorskiego Thinklettera znajdziemy też m.in. publikacje poświęcone tematom wspólnotowości w rozwoju miast (prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski), żródłom energii w samorządach (prezydent Szczecina, Piotr Krzystek), idei „miast regeneracyjnych (prof. Tadeusz Markowski z Uniwersytetu Łódzkiego), zielonej koncepcji urbanistycznej miast (architekt miejski Rzeszowa, Janusz Sepioł) czy małym wspólnotom energetycznym (Dyrektor ds. Europejskiej Współpracy Terytorialnej związany z Komisją Europejską, Sławomir Tokarski).

Cały numer kwartalnika jest ogólnodostępny w formie online (PDF) na stronie internetowej Kongresu Obywatelskiego.


Dyskusja prowadzi do rozwiązań


We wspomnianej debacie, którą w formie transmisji wideo zarejestrowali organizatorzy Pomorskiego Thinklettera (można zobaczyć jej zapis dzięki facebookowej stronie Kongresu Obywatelskiego) udział wzięło łącznie czterech panelistów, którzy wcześniej przygotowali artykuły poruszające konkretne problemy.


 
W tym gronie znalazł się także prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który odwoływał się właśnie do kwestii liczenia śladu węglowego generowanego przez samorząd. Głos zabierali też Janusz Sepioł (Architekt Miejski Rzeszowa), profesor Tadeusz Markowski (Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania) i Justyna Glusman (ekspertka do spraw transformacji ekologicznej miast). Przebieg debaty, w której uczestnicy podejmowali dyskusję z tezami pozostałych panelistów moderował Wojciech Kłosowski (ekspert strategiczny Związku Miast Polskich i członek rady programowej Kongresu Obywatelskiego).

O Pomorskim Thinkletterze


Pomorski Thinkletter to kwartalnik wydawany od 2020 roku w formie elektronicznej przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową – jest elementem działań w ramach Kongresu Obywatelskiego.

Do tej pory thinkletter dał głos ponad 270 autorom, którzy przygotowali blisko 1400 stron autorskich publikacji. W ramach projektu regularnie są też organizowane debaty w formie wideo, które śledziło do tej pory prawie 40 tysięcy widzów. Zasięg sięga łącznie ponad 200 tysięcy odbiorców, do których udaje się docierać regularnie przez kanały instytucjonalnych partnerów – newslettery, mailingi, strony internetowe oraz osobiste kanały autorów publikacji.

Czym z założenia jest Pomorski Thinkletter? To przede wszystkim – jak określają go jego organizatorzy - nowoczesny hub komunikacyjny, który prowokuje i zachęca do wielostronnej dyskusji. Tematyka skupia się zawsze wokół największych wyzwań rozwojowych Polski, angażując do debaty reprezentantów różnych sektorów i branż, działaczy społecznych, przedstawicieli świata nauki, biznesu czy administracji publicznej.

Wszystkie dotychczasowe wydania kwartalnika są dostępne online, w zakładce „Pomorski Thinkletter” na stronie internetowej Kongresu Obywatelskiego.

  • ikonaOpublikowano: 08.05.2023 15:42
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.05.2023 16:02
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze