Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Gdyński modernizm – poznaj architektów żydowskiego pochodzenia

Wystawa „Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni”. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Wystawa „Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni”. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Ta wystawa najpierw poruszyła Berlin. Teraz czas na Gdynię. „Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni” od jutra w Gdynia InfoBox.


Wystawa pod angielską nazwą „Urban Networks of Modernism and the Role of Jewish Architects – the Case of Gdynia (Poland)” prezentująca modernistyczny dorobek Gdyni architektów żydowskiego pochodzenia gościła w berlińskim pawilonie BHROX bauhaus reuse jesienią ubiegłego roku w ramach festiwalu Triennale der Moderne. O wydarzeniu pisaliśmy w artykule Gdyński modernizm w Berlinie, w którym jeden z kuratorów wystawy, Witold Okun z Instytutu Pileckiego w Berlinie przedstawił koncepcję ekspozycji i towarzyszących jej spotkań m.in. z dr Markiem Stępą, naczelnikiem Wydziału Ochrony Dziedzictwa w Urzędzie Miasta Gdyni i dr Robertem Hirschem, Miejskim Konserwatorem Zabytków w Gdyni.

Od jutra wystawę można będzie oglądać w Gdynia InfoBox przy ul. Świętojańskiej 30.

Wystawa „Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni” prezentuje międzywojenną architekturę Gdyni ukazywaną przez pryzmat wybranych realizacji autorstwa polskich architektów żydowskiego pochodzenia. Stanowili oni ważną grupę twórców zaangażowanych w działania modernizacyjne skupione wokół odbudowy i przebudowy Polski w okresie międzywojennym a także aktywnie przyczyniali się do rozwoju nowoczesnego języka architektonicznego. Pod koniec lat 30. XX wieku część z nich została pozbawiona prawa wykonywania zawodu a wraz z wybuchem II wojny światowej wielu z nich zostało zmuszonych do ucieczki w obawie o swoje życie oraz było prześladowanych lub zostało zamordowanych przez niemiecki reżim okupacyjny. Ze względu na wydarzenia czasu wojny i losy tych architektów w okresie powojennym, niektóre z tych postaci są dziś nieznane. O innych wciąż się pamięta, jednak ich życie i twórczość zasługują na szersze zainteresowanie i docenienie.

Prezentowane na wystawie przykłady projektów i realizacji architektonicznych to tylko część bogatego dorobku żydowskich architektów działających w Gdyni w okresie międzywojennym. Znaczna grupa tych budynków, podobnie jak te prezentowane na wystawie, przetrwała do dziś, nierzadko wraz z ich oryginalną dokumentacją projektową.

Wystawa powstała jako efekt współpracy stowarzyszenia Gesellschaft zur Erforschung des Lebens und Wirkens deutschsprachiger jüdischer Architekten (GjA) oraz Instytutu Pileckiego w Berlinie jako część programu Ćwiczenie Nowoczesności.

Dr Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa podczas prelekcji w Berlinie. Fot. Grzegorz Karkoszka
Dr Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa podczas prelekcji w Berlinie. Fot. Grzegorz Karkoszka


Zespół kuratorski:

  • dr Małgorzata Jędrzejczyk
  • Witold Okun
  • Marie-Josée Seipelt
  • dr inż. arch. Günter Schlusche


Kwerendy i konsultacja merytoryczna:

  • dr Jarosław Drozd
  • dr inż. arch. Joanna Majczyk
  • Witold Okun
  • dr hab. inż. arch. Agnieszka Tomaszewic


Gdzie? Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30

Otwarcie wystawy: 27 czerwca, godz. 17:00

Zakończenie wystawy: 24 września 2023

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek 10:00-18:00
  • sobota 11:00-18:00
  • niedziela 11:00-16:00

  • ikonaOpublikowano: 26.06.2023 15:28
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.06.2023 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze