Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Gdyńskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Posterunek honorowy przy pomniku Konstytucji 3 Maja z okazji obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja (fot. Michał Puszczewicz)

Posterunek honorowy przy pomniku Konstytucji 3 Maja z okazji obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja (fot. Michał Puszczewicz)

Gdynia uczciła 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były oficjalne przemówienia, świąteczny salut armatni z pokładu okrętu ORP „Błyskawica”, apel pamięci czy salwa honorowa. Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W obchodach uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści, lokalni samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.


Gdyńskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły od podniesienia na okrętach Marynarki Wojennej RP wielkiej gali banderowej. Kolejnym punktem była msza święta w intencji ojczyzny i naszego miasta, którą odprawiono w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26). Przewodniczył jej biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej – Wiesław Szlachetka.

Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli ulicami miasta przed pomnik Konstytucji 3 Maja (ul. Słowackiego), gdzie odbyła się główna część uroczystości. W obchodach wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu województwa, gdyńscy samorządowcy, reprezentanci Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy. Na początek odegrano hymn narodowy, któremu towarzyszyło podniesienie flagi państwowej na maszt, a także odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Następnie z pokładu okrętu ORP „Błyskawica” oddano świąteczny salut armatni, który składa się z 21 wystrzałów. To największa możliwa liczba strzałów oddawana w trakcie najważniejszych świąt wojskowych i państwowych.


Zdjęcia i montaż: Michał Sałata

Nie zabrakło również przemówień okolicznościowych. Odczytano listy od marszałka Sejmu Szymona Hołowni, wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Mieczysława Struka – marszałka województwa pomorskiego. Głos zabrali też: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Emil Rojek – wicewojewoda pomorski oraz wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska.
Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedna z tych rocznic, która opowiada piękną historię, ale historię zatrzymującą się w połowie drogi. Uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji to, bez żadnych wątpliwości, polski dziejowy sukces. Musimy o tym pamiętać. To wielkie wydarzenie, które wpisuje się w kanon przełomowych momentów na świecie. Właśnie w tym dniu pamiętajmy, jak ważne jest, byśmy zawsze dbali o nasze państwo, o polityczny ład, o pełną równość obywateli i obywatelek wobec prawa, o spójność społeczną i o społeczną sprawiedliwość – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Konstytucja 3 Maja była momentem i wyrazem opamiętania się klasy politycznej i uświadomienia sobie, że to źródło siły, które zapewnia trwanie państwowości, nie leży wyłącznie w armii albo w sile i pozycji magnatów i narodu szlacheckiego, ale tkwi w narodzie jako całości. Konstytucja ta stała się inspiracją dla innych narodów Europy, które przez kolejne 100 lat porzucały absolutyzm i prowadziły do demokratyzacji i tworzenia systemów opartych na trójpodziale władzy – dodał Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest dla nas, Polek i Polaków, bardzo ważne. To nie tylko troska o pamięć i tożsamość, która buduje każdy naród, ale również przypomnienie wielkich reformatorów, m.in.: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego,  Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja,  czyli tych osób, które odważyły się  poprowadzić tak nowatorski projekt jak na tamte czasy. Przypomnę, że to był rok 1791.  Dzisiaj dla nas to przypomnienie, ale też lekcja nieustanna tego, że powinniśmy być wspólnotą i patrzeć na to, co nas łączy, a nie na to, co nas dzieli – podkreśliła Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.

Podczas uroczystości odczytano również apel pamięci, a żołnierze Marynarki Wojennej oddali salwę honorową. Obchody zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Uroczystości uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Żołnierze Marynarki Wojennej RP oddający salwę honorową podczas uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja (fot. Michał Puszczewicz)
Żołnierze Marynarki Wojennej RP oddający salwę honorową podczas uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja (fot. Michał Puszczewicz)
 

O Konstytucji 3 Maja


Konstytucja 3 Maja to efekt długotrwałych prac. Pod koniec XVIII wieku sytuacja wewnętrzna Rzeczpospolitej była niezwykle trudna. Władza rządu i króla była słaba, a Polska w zasadzie stała się protektoratem Imperium Rosyjskiego. Zwołany w 1788 roku Sejm, zwany później czteroletnim, skupił jednak liczną grupę zdeterminowanych posłów, którzy pragnęli głębokiej reformy ustroju zgodnie z ideami oświecenia. I tak powstał pierwszy w Europie, a drugi na świecie taki dokument po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Do najważniejszych postanowień należały: wprowadzenie trójpodziału władzy i dziedziczności tronu, uznanie chłopów za część narodu, zniesienie zasady liberum veto, a także zagwarantowanie wolności religijnej. Wcieleniu w życie postanowień Konstytucji 3 Maja sprzeciwiła się Rosja, która w 1792 roku napadła zbrojnie na Polskę i doprowadziła do II rozbioru. Jednak jej idee przetrwały i stały się jedną z podstaw niepodległościowych dążeń narodu polskiego.

(Notę historyczną opracował Artur Wodzyński z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni)

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.05.2025 17:19
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.05.2025 17:34
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze