Co nowego

Gdyńskie wydarzenia kulturalne dostępne dla każdego

Pierwsze spotkanie w celu wypracowania standardów dostępności gdyńskich wydarzeń kulturalnych (fot. Agnieszka Wawrzyniak)

Pierwsze spotkanie w celu wypracowania standardów dostępności gdyńskich wydarzeń kulturalnych (fot. Agnieszka Wawrzyniak)

Każdy ma prawo korzystać z kultury – również osoby ze szczególnymi potrzebami. Dlatego w Gdyni powstają właśnie standardy dostępności wydarzeń kulturalnych, nad którymi wspólnie pochylają się Wydział Dostępności UMG, Wydział Kultury UMG i miejskie instytucje. Pierwsze spotkanie odbyło się 19 marca w Konsulacie Kultury.

 
Gdynia od wielu lat prowadzi działania mające na celu niwelowanie barier, na jakie napotykają w codziennym życiu osoby ze szczególnymi potrzebami. Od 2000 roku realizuje program „Gdynia Bez Barier” mający na celu włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne, natomiast w 2013 roku jako pierwsze miasto w Polsce przyjęło „Standardy dostępności” – wytyczne do projektowania i zagospodarowania przestrzeni publicznych.

Ważnym elementem codzienności jest możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych i realizacji swoich zainteresowań. Pewne wymagania w tym zakresie określa ustawa z 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, jednak nie wskazuje ona sposobów realizacji tych obowiązków.

Dążenie do dostępności to wyzwanie, nad którym warto pochylić się wspólnie. W związku z tym gdyńskie instytucje kultury i organizacje zostały zaproszone udziału w procesie współtworzenia standardów dostępności kultury dla Gdyni.

Ten dokument będzie przede wszystkim wskazówką, w jaki sposób organizować wydarzenia kulturalne z uwzględnieniem potrzeb osób o różnej sprawności. Dlatego jednym z kluczowych aspektów jego tworzenia jest włączenie instytucji kultury i organizatorów wydarzeń w jego przygotowanie i konsultowanie, oraz wzięcie pod uwagę specyfiki pracy i wyzwań, z którymi mierzy się środowisko kulturalne.

Rozmowy o dostępnej kulturze


Pierwsze spotkanie, na którym przedstawiono założenia pracy nad standardami dostępności, odbyło się 19 marca w Konsulacie Kultury.

Udział instytucji kultury w tym procesie jest niezwykle istotny. Dzięki niemu przygotowany dokument będzie odpowiadał nie tylko na potrzeby osób o różnej sprawności, ale również ludzi tworzących kulturę w naszym mieście.

Uczestników spotkania powitali Agnieszka Wawrzyniak, naczelnik Wydziału Dostępności UMG i Łukasz Cichowski z Wydziału Kultury UMG. Opowiedzieli oni o założeniach projektu, pomysłach na stworzenie takich standardów, dlaczego miasto chce je opracować i jak instytucje będą mogły z nich korzystać.

Podczas spotkania Anna Dobkowska i Marta Czachor z Wydziału Dostępności UMG opowiedziały o swoich doświadczeniach i dlaczego dostępność jest dla nich tak ważna. Marcie towarzyszył jej pies asystujący – Delicja.

Głos zabrała też Marta Otrębska, która opowiedziała o praktycznych kwestiach i opowiedziała, jak będzie wyglądała praca nad standardami i jaki jest harmonogram tych działań.

Marta Otrębska, koordynatorka ds. dostępności w Muzeum Emigracji w Gdyni
Na zdj. Marta Otrębska odpowiedzialna za przygotowanie standardów (fot. Agnieszka Wawrzyniak)

Przy okazji zapraszamy wszystkich organizatorów wydarzeń kulturalnych w Gdyni do udziału w cyklicznych spotkaniach, które będą stanowiły okazję do wymiany doświadczeń, wypracowania skutecznych działań, ułożenia dobrych praktyk w zakresie organizacji wydarzeń oraz omówienia zagadnień dostępności z rożnych obszarów i perspektyw.


Opracowanie: Marta Czachor

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.03.2024 10:34
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.04.2024 13:00
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze