Co nowego

Historyczne korty pod ochroną

Częścią nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest teren przy ul. Ejsmonda, na którym znajdują się korty tenisowe. Zapisy planu zabezpieczyły historyczne obiekty, które wiążą się jeszcze z gdyńskim Forum Sportowym, fot. Filip Czyżewski

Częścią nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest teren przy ul. Ejsmonda, na którym znajdują się korty tenisowe. Zapisy planu zabezpieczyły historyczne obiekty, które wiążą się jeszcze z gdyńskim Forum Sportowym, fot. Filip Czyżewski

W środę, 26 października podczas sesji miejscy radni pochylą się nad nowym planem zagospodarowania terenu położonego na styku trzech dzielnic: Wzgórza św. Maksymiliana, Redłowa i Orłowa. Teraz pojawia się szansa na pobudzenie terenów w pobliżu Polanki Redłowskiej. Grunty przy ul. Ejsmonda, na których znajdują się korty tenisowe, mogą w przyszłości zyskać nowe funkcje, zachowując jednocześnie swój historyczny, sportowo-rekreacyjny charakter. 


To jeden z najbardziej atrakcyjnie położonych terenów w Gdyni z ogromnym potencjałem. Zgodnie z założeniami nowego projektu planu zagospodarowania przestrzennego, część historycznych kortów tenisowych może w przyszłości w niewielkim stopniu wzbogacić nowa, dopasowana do charakteru miejsca zabudowa, której warunki uzgodniono z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Pozostaje zatem sport i rekreacja, pozostaje też zielona polana – jedno z ulubionych miejsc wypoczynku gdynian.

Zgodnie z procedurą na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono pełen proces związany z nowymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego fragmentu Gdyni: nowe propozycje funkcji były wykładane do publicznego wglądu, przyjmowano uwagi od wszystkich zainteresowanych, prowadzono też otwartą dyskusję na temat terenu, który jest jedną z nadmorskich wizytówek Gdyni.

Ze względu na społeczne zainteresowanie tym terenem na przestrzeni lat powstawało w uzgodnieniu z mieszkańcami kilka wersji przyszłego zagospodarowania. Ostatecznie udało się wypracować założenia i projekt chroniące historyczne obiekty sportowe, które lada moment trafią pod ocenę Rady Miasta Gdyni.

Teren dla sportu. Nowe funkcje uzupełnią ofertę


Co dokładnie może zmienić się w tym obszarze na podstawie nowego planu? Na pierwszym miejscu pozostanie sport i rekreacja, a historyczny charakter tego miejsca – kojarzonego z kortami tenisowymi, a przez część mieszkańców także z gdyńską Arką – pozostanie nienaruszony.

Zapisy nowego planu bezpośrednio zabezpieczają dwa najstarsze korty, które wiążą się z historią gdyńskiego Forum Sportowego. To obiekty o wyjątkowym znaczeniu dla tożsamości tego miejsca, dlatego niezależnie od przyszłych zmian pozostaną na swoim miejscu, na działce oznaczonej numerem 2094. Zresztą utrzymanie dotychczasowego zagospodarowania jest w pełni możliwe – cały teren obecnych kortów jest przeznaczony pod usługi sportu i rekreacji.

Jedynie na niewielkim fragmencie terenu, na którym aktualnie trenują tenisiści pojawiają się możliwości dla nowych inwestycji, które powinny – zgodnie z proponowanymi zapisami - spełniać funkcję z zakresu sportu, turystyki i zdrowia. Wyłącznie w rejonie obecnych zadaszonych kortów i budynku klubowego będzie mogła w ten sposób powstać w przyszłości nowa zabudowa (zaledwie 16% powierzchni całego terenu), przy czym nie będzie ona wyższa od budynków istniejących w sąsiedztwie.

Pozostanie też legendarna „Górka”, czyli fragment historycznej, umieszczonej na naturalnym wzniesieniu trybuny byłego stadionu lekkoatletycznego, na którym swoje spotkania rozgrywała też piłkarska Arka Gdynia – ważne dla mieszkańców i kibiców żółto-niebieskich miejsce jest objęte ochroną konserwatorską.

Charakterystyczna „Górka”, czyli była trybuna kibiców Arki Gdynia jest objęta ochroną konserwatorską, fot. Filip Czyżewski

Charakterystyczna „Górka”, czyli była trybuna kibiców Arki Gdynia jest objęta ochroną konserwatorską, fot. Filip Czyżewski

Odpowiedzialny rozwój historycznej lokalizacji


Konsultacje z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków to zresztą ważny element całego procesu przygotowywania planu. Kilkunastokrotnie na etapie opracowywania map i założeń planiści prosili konserwatora o niezbędne uzgodnienia, mając na uwadze wyjątkowość terenu, którego dotyczy nowy plan. Dzięki temu udało się przygotować zapisy, które dbają o szczególną historię tej lokalizacji i zachowują kluczowe funkcje.

Propozycje zmian idą też w zgodzie z założeniami opracowanego już wcześniej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni dla tego obszaru. Respektują zatem wyjątkowy, ekologiczny charakter tej lokalizacji – z poszanowaniem terenów zielonych, rezerwatu Kępa Redłowska i lasu, wydzielając przy tym strefę o bardziej miejskim charakterze, gdzie potencjalna nowa zabudowa łącząca m.in. funkcje sportu i rekreacji, turystyki czy zdrowia może pozwolić na rozwój tej części miasta i podniesienie jej atrakcyjności.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oznacza z kolei kontrolowany rozwój - w ściśle określonych kierunkach i z zachowaniem ładu przestrzennego.

Teraz wszystko w rękach radnych – to oni zadecydują o losach projektu planu podczas sesji Rady Miasta Gdyni, która odbędzie się w środę, 26 października.

Z treścią całej uchwały, która zostanie poddana głosowaniu, mapą terenu i uzasadnieniem można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej.

  • ikonaOpublikowano: 25.10.2022 14:29
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.10.2022 16:05
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze