Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Inauguracja dwudniowej konferencji o infrastrukturze bibliotek

W Konsulacie Kultury zainaugurowano konferencję „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” Gości przybyłych do Gdyni przywitał Wojciech Szczurek, prezydent miasta. Fot. Instytut Książki

W Konsulacie Kultury zainaugurowano konferencję „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” Gości przybyłych do Gdyni przywitał Wojciech Szczurek, prezydent miasta. Fot. Instytut Książki

Kolejne wydarzenie o randze ogólnopolskiej rozpoczęło się w poniedziałek, 13 listopada w Gdyni. W Konsulacie Kultury zainaugurowano konferencję „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”, która jest skierowana do bibliotekarzy realizujących zadania w ramach „Infrastruktury bibliotek” bądź dopiero planujących inwestycje w swoich placówkach. Podczas otwarcia wystąpił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


„Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”
w dniach 13-14 listopada to dwa dni wypełnione panelami dyskusyjnymi z udziałem samorządowców, ludzi kultury, dyrektorów bibliotek oraz ekspertów z Instytutu Książki – organizatora wydarzenia. O ile pierwszy dzień konferencji to przede wszystkim wymiana doświadczeń i dyskusji, o tyle druga – to już wizyty terenowe, w tym w gdyńskich bibliotekach, również tych otwartych w ostatnim czasie. 

- Podzielimy się z naszymi gośćmi gdyńskimi doświadczeniami. Mamy bowiem znakomite przykłady realizacji funkcji bibliotek w naszym mieście, które wykraczają poza tradycyjną rolę miejsca wypożyczenia książek – powiedział nam Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Uczestniczka debaty z widowni

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” Przemawia prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Fot,. Zygmunt Gołąb

Jak zaznaczył, dziś biblioteka to nie tylko instytucja kultury i miejsce promocji czytelnictwa, ale również bardzo ważna przestrzeń do aktywizacji mieszkańców. 

- Świetnym tego przykładem są gdyńskie przystanie, które łącza funkcję bibliotek z funkcjami przestrzeni dedykowanej mieszkańcom. Bardzo nas to cieszy, że możemy podzielić się tym doświadczeniem. W ramach konferencji przewidziany jest także objazd tych miejsc. Będziemy pokazywać, jak mogą się nowocześnie rozwijać biblioteki w naszym kraju – podkreślił włodarz Gdyni. 

Do Gdyni przyjechali bibliotekarze z całej Polski. W wydarzeniu biorą udział również m.in. wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury Michał Rydzewski, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski oraz przedstawicielki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Dzisiaj mamy wielkie szczęście i wielkie święto bibliotekarskie w Gdyni, ponieważ gościmy uczestników konferencji „Infrastruktura Bibliotek”. Ta konferencja odbywa się w Gdyni dlatego, że w ciągu ostatnich 7 lat stworzyliśmy 11 zupełnie nowych bibliotek, więc jest to bardzo duże osiągnięcie i wszyscy, którzy tutaj przyjechali, zobaczą te nasze biblioteki, zaczerpną inspiracji – powiedziała nam Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia. - Jesteśmy chyba najbardziej rozwijającym się pod tym względem miastem w Polsce, z czego jestem szczególnie dumna, bo to oznacza, że dla naszego samorządu biblioteki są naprawdę ważne – dodała szefowa gdyńskich bibliotekarzy.   

Konferencję zainaugurowali dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski oraz Anna Zagórska kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych Instytutu Książki, odpowiadająca m.in. za realizację „Infrastruktury bibliotek”. 

dariusz Jaworski

„Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”. Na zdjęciu dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Fot. Zygmunt Gołąb

- Ta konferencja poświęcona jest jednej z części Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, czyli infrastrukturze bibliotek. To jest program, który funkcjonuje od 2011 roku. W tej chwili mamy 3 edycję tego programu, który składa się z 4 priorytetów: zakupu bibliotecznych dla nowości dla bibliotek szkolnych i publicznych, promocji tego programu i właśnie infrastruktury bibliotek. Co to znaczy? My w ramach rządowego programu rozwoju czytelnictwa prowadzimy program, który pozwala wszystkim bibliotekom z całego kraju, bibliotekom w miastach, gminach do 100 tysięcy mieszkańców, starać się o dofinansowanie na budowę, rozbudowę, przebudowę i wyposażenie bibliotek. Czyli tych miejsc, w których budowane są tak naprawdę podstawy fundamenty czytelnictwa, a co za tym idzie, tak naprawdę rozwój kulturowego i cywilizacyjnego naszego kraju – powiedział dla portalu gdynia.pl dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. 

Uczestnicy konferencji  „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”. Fot. Zygmunt Gołąb

Uczestnicy konferencji we wtorek, 14 listopada, odwiedzą najpierw placówki regionu: w Bolszewie, Wejherowie, Rumi, następnie zobaczą m.in. Bibliotekę Śródmieście, Bibliotekę Chylonia, Bibliotekę Mały Kack, Bibliotekę Witomino i placówkę na Pustkach Cisowskich.  
 
 
 

  • ikonaOpublikowano: 13.11.2023 14:24
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.11.2023 08:08
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze