Co nowego

Klëka przekazana – za rok Światowy Zjazd Kaszubów w Gdyni

Symboliczne przekazanie klëki dla kolejnych gospodarzy Światowego Zjazdu Kaszubów w 2026 roku - prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek (druga z prawej) i przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot (z prawej) odebrali ją w Szemudzie od prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jana Wyrowińskiego (drugi od lewej) i wójta gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego (z lewej) (fot. Kamil Złoch)

Symboliczne przekazanie klëki dla kolejnych gospodarzy Światowego Zjazdu Kaszubów w 2026 roku - prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek (druga z prawej) i przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot (z prawej) odebrali ją w Szemudzie od prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jana Wyrowińskiego (drugi od lewej) i wójta gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego (z lewej) (fot. Kamil Złoch)

Na sobotnim Światowym Zjeździe Kaszubów prezydent Gdyni odebrała symboliczną klëkę –tradycyjną laskę sołecką, która trafia do kolejnych gospodarzy Światowego Zjazdu Kaszubów. W tym roku tysiące osób bawiło się i celebrowało kaszubską kulturę w Szemudzie, ale za rok, w lipcu przedstawiciele tej grupy etnicznej zjadą do Gdyni. 




Kaszubi zjechali do Szemuda

Namiot gastronomiczny, osoby przy stołach, na środku kilkoro muzyków w kaszubskich strojach ludowych, mają regionalne instrumenty muzyczne
Muzycy regionalni podczas Światowego Zjazdu Kaszubów w Szemudzie (fot. Kamil Złoch)

Odbywający się corocznie, od 1999 roku Światowy Zjazd Kaszubów to największe święto kaszubskiej tożsamości i kultury. Każda edycja, goszcząca w kolejnych miastach i gminach położonych na historycznym obszarze Kaszub, przyciąga tysiące osób identyfikujących się z czarno-żółtymi barwami – nie tylko z Pomorza i innych regionów Polski, ale także m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, a nawet… Nowej Zelandii (w tym roku po raz pierwszy przybyli goście z tej części świata).

Tegorocznym gospodarzem dwudziestej szóstej edycji wydarzenia była gmina Szemud. Właśnie w Szemudzie, na gminnym stadionie zainaugurowano obchody po przemarszu uczestników z kościoła, gdzie odbyła się tradycyjna msza. Światowy Zjazd Kaszubów co roku integruje niemal wszystkie samorządy leżące na obszarze Kaszub – stąd obecność włodarzy nie tylko gmin takich, jak chociażby Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna czy Puck, ale i przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Gdańska, Wejherowa, Rumi oraz Redy. Głos zabierały także obecne na miejscu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz minister edukacji Barbara Nowacka.


Gdynia przejmuje rolę organizatora



Zdjęcia i montaż: Michał Sałata

Szczególnymi gośćmi w Szemudzie byli natomiast przedstawiciele Gdyni, którzy za rok, w lipcu, przejmą rolę gospodarzy i ugoszczą Kaszubów. Na miejscu obecni byli m.in. prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, przewodniczący Rady Miejskiej Gdyni Tadeusz Szemiot i radni: Teresa Bysewska, Natalia Kłopotek-Główczewska, Agnieszka Tokarska oraz Łukasz Strzałkowski. Towarzyszył im na scenie także wiceprezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzej Busler.

Zgodnie z małą tradycją, występujący w roli gospodarza zjazdu wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski razem z prezesem ZK-P Janem Wyrowińskim przekazali na ręce prezydent Gdyni symboliczną klëkę – kaszubską laskę sołecką, która przed laty była wykorzystywana do obiegu ogłoszeń i zarządzeń w mniejszych miejscowościach.


Scena w Szemudzie, grupa osób na scenie, przy mikrofonach przemawia Aleksandra Kosiorek, obok Ryszard Kalkowski i Tadeusz Szemiot
Przemówienie prezydent Gdyni Aleksandy Kosiorek - już w roli przyszłorocznej gospodarz Światowego Zjazdu Kaszubów (fot. Kamil Złoch)

Na dzisiejszym Światowym Zjeździe Kaszubów w Szemudzie otrzymałam klëkę, czyli symbol tego, że w przyszłym roku to Gdynia zorganizuje kolejny zjazd. To będzie wielkie wydarzenie, bo Gdynia należy do Kaszub – Kaszubi budowali port, budowali nasze miasto i my tę tradycję zjazdów będziemy w przyszłym roku podtrzymywać przy okazji stulecia. Mam nadzieję, że pobijemy rekord frekwencji. Słyszałam, że w tym roku został pobity natomiast rekord długości flagi kaszubskiej – będziemy również myśleć o takich wydarzeniach. Niemniej jednak już dzisiaj zapraszamy, do zobaczenia w Gdyni – mówiła Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

To wspaniały gest ze strony Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, że właśnie na stulecie Gdyni będziemy mogli gościć dwudziesty siódmy Światowy Zjazd Kaszubów. To wspaniała okazja do tego, żeby pokazać, że wyjątkową pozycję w gdyńskiej różnorodności mają Kaszubi, historyczni gospodarze naszego miasta – podkreślił Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Radości z symbolicznego rozpoczęcia przygotowań do Światowego Zjazdu Kaszubów w Gdyni nie ukrywali też kaszubskojęzyczni przedstawiciele miasta.

Już za rok stulecie naszego miasta – ukochanej Gdyni. Już dzisiaj, z Szemuda, zapraszamy na Światowy Zjazd Kaszubów, właśnie do Gdyni. Wrócimy do kaszubskiego miasta Gdyni – powiedział Andrzej Busler, wiceprezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Już za rok mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej Kaszubów w Gdyni. Będziemy razem świętować urodziny Gdyni. Do zobaczenia w tym wyjątkowym roku! – dodała miejska radna Natalia Kłopotek-Główczewska, która na co dzień uczy języka kaszubskiego.


Rozpoczynamy przygotowania do kaszubskiego święta


Przypomnijmy, że impreza powróci tym samym do Gdyni po okrągłej, dwudziestoletniej przerwie. Miasto ostatni raz gościło Światowy Zjazd Kaszubów dokładnie w 2006 roku. Przyszłoroczne wydarzenie będzie sporym wyzwaniem organizacyjnym, co pokazał rozmiar sobotniej edycji w Szemudzie.


Stadion w Szemudzie, scena, teren zjazdu Kaszubów. Grupa osób stoi i trzyma czarno-żółtą kaszubską flagę
Rekordowa flaga kaszubską, którą przygotowali organizatorzy na tegoroczną edycję (fot. Kamil Złoch)

Przygotowano m.in. rozbudowaną strefę gastronomiczną z regionalnymi potrawami, strefę lokalnych rękodzielników, program sceniczny z koncertami orkiestr oraz gwiazd (m.in. Małgorzata Ostrowska i B.R.O.) oraz widowiskowe bicie rekordów dotyczących najdłuższej kaszubskiej flagi i jednoczesnej gry na diabelskich skrzypcach.

Jednym ze stałych elementów zjazdów jest też przyjazd specjalnego pociągu Transcassubia wypełnionego uczestnikami, który tym razem wymagał koordynacji z sąsiednią gminą Luzino, gdzie znajduje się najbliższa stacja kolejowa. W przypadku Gdyni możemy natomiast spodziewać się bezpośredniego przyjazdu koleją gości z Kaszub i świata do Śródmieścia.

Gdynia znakomicie sobie poradzi, ma rozmaite eventy, ale służymy swoją pomocą. Trzymam kciuki za was i za wasze stulecie w przyszłym roku – pięknego miasta, które z morza wyrosło. Przecież sto lat temu to była wioska, a dzisiaj piękne miasto, z którym my bezpośrednio graniczymy – mówił wójt gminy Szemud, Ryszard Kalkowski.

Więcej informacji, zdjęć i relacji z tegorocznych obchodów Światowego Zjazdu Kaszubów można znaleźć m.in. na facebookowej stronie Gminy Szemud.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.07.2025 10:42
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.07.2025 12:13
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze