Co nowego

Kolosalne odliczanie

W konferencji prasowej poświęconej 26. Ogólnopolskim Spotkaniom Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy

W konferencji prasowej poświęconej 26. Ogólnopolskim Spotkaniom Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy" wzięli udział: Agnieszka Krasińska, UM Gdyni; Aleksandra Kabelis, pływaczka długodystansowa; Michał Kochańczyk, podróżnik, alpinista, polarnik; Michał Guć, wiceprezydent gdyni ds. innowacji; Piotr Biankowski, pływak długodystansowy. Fot. Przemysław Kozłowski

26. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy” wystartują już w piątek, 22 marca o godz. 11:00 w hali Polsat Plus Arena Gdynia. Przedsmak imprezy mieliśmy w poniedziałek podczas konferencji prasowej poświęconej wydarzeniu, w której wzięła udział trójka prelegentów: Aleksandra Kabelis, Piotr Biankowski i Michał Kochańczyk oraz wiceprezydent Gdyni Michał Guć i Agnieszka Krasińska z Urzędu Miasta, zaangażowana w organizację festiwalu.



Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdyni przedstawiono szczegóły 26. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy", od których dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin.

- Dużo się w ciągu tego roku działo. Myślę, że ostatnie lata były trudne - pandemia, wojna, niepewność powodowały, że niektóre projekty podróżnicze musiały spowolnić, czy w jakiś sposób się przeformować. W tym roku jury miało ręce pełne roboty. Do tego stopnia, że będziemy mieli aż dwa finały – mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, prywatnie zapalony podróżnik i uczestnik festiwalu. - Super Kolos, to już jest informacja jawna, trafi w tym roku do Elżbiety Dzikowskiej, podróżniczki, reporterki, współpodróżniczki Tony'ego Halika. Myślę, że każdy z nas, kto w młodości oglądał program „Pieprz i wanilia" z pewnością z przyjemnością z Panią Elżbietą się spotka. Generalnie podczas Kolosów będzie blisko 50 prelekcji, 4 spotkania autorskie, warsztaty, 2 wystawy - jedna uczestników konkursu fotograficznego Foto Glob, druga na 40-lecie pierwszego przepłynięcia Kanionu Colca w Peru; 20 stoisk wystawienniczych.


Zaangażowana w organizację Kolosów Agnieszka Krasińska z Urzędu Miasta Gdyni opowiedziała o kolejnych gościach.

Agnieszka Krasińska: - Będzie z nami podróżnik z Wielkiej Brytanii Pete Casey, który opowie o swojej przeprawie przez Amerykę Południową ze wschodniej do zachodniej części tego kontynentu, pokonując jednocześnie w czasie tego trawersu całą Amazonkę. Co jest ważne - nie z nurtem, tylko pod prąd i o własnych siłach. Wracają do nas również podróżnicy, którzy już w latach wcześniejszych byli. Będzie z nami Agnieszka Dziadek, która opowie o swojej kolejnej wyprawie pieszej. Jest wybitną piechurką i dokończyła właśnie projekt „Obwód ziemi piechotą”. Będzie z nami pewnie też zapamiętany Michał Kozok, który był z żółtą kaczką, dmuchaną. On opowie tym razem o wyprawie do Australii. Wracają do nas, co jest fajne, laureaci Nagrody im. Andrzeja Zawady, fundowanej przez Miasto Gdynia. Będzie m.in. Tomek Owsiany, który opowie o rdzennej ludności Paragwaju swoim reporterskim okiem.



Na dwóch kółkach przez Kubę


Podczas konferencji mieliśmy już przedsmak „Kolosów”, gdyż wzięła w niej udział trójka tegorocznych prelegentów. Michał Kochańczyk, alpiniasta, podróżnik, polarnik i laureat fundowanej przez Miasto Gdynia Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby wspominał niesamowity rozwój imprezy. Na jego prelekcję podczas pierwszego festiwalu ćwierć wieku temu przyszło 7 osób. Na prelekcję w ubiegłym roku – 4 tys. widzów.

- No ja się bardzo cieszę. Wielkie uznanie dla miasta, że pomaga i właściwie dzięki temu miastu mamy takie wspaniałe święto podróżnicze, największy festiwal podróżniczy w Polsce. Już nazwa Kolosy sama za siebie mówi. Jest to ogólnodostępne, potrafi zarazić, potrafi porwać pasją. Znam przykłady wielu młodych ludzi, bo mam różne prezentacje w szkołach, że oni na Kolosach złapali bakcyla i zaczęli poznawać świat – mówił Kochańczyk, który podczas OSPŻiA będzie miał 2 prelekcje.


Podczas pierwszego wystąpienia zda relację z rowerowej podróży przez Kubę, na którą otrzymał grant 15 tys. zł w ramach Nagrody Wiecznie Młodzi. Przed wyprawą 73-letni podróżnik słyszał uspokajające głosy, że Kuba jest płaska; jednak jak przyznał, jazda na rowerze przez ten kraj dała mu się mocno we znaki. Drugie spotkanie z Kochańczykiem poświęcone będzie 40-leciu wejścia nową drogą na Fitz Roy, jak mówił alpinista – to największy sportowy wyczyn Polaków w Andach.

Mężczyzna trzyma w rękach swoje zdjęcie na rowerze.
O rowerowej wyprawie przez Kubę opowie na "Kolosach" Michał Kochańczyk. Fot. Przemysław Kozłowski


Pływacy o dzielnych sercach


Zupełnie innego rodzaju podróże odbywa dwójka kolejnych gości konferencji: Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski. Oboje specjalizują się w długodystansowym pływaniu na wodach otwartych zgodnie ze światowymi zasadami open water – bez wsparcia zewnętrznego i bez pianek ocieplających.

- Bardzo się cieszę, że po raz drugi będę mógł opowiedzieć o pływaniu, że te pływanie wchodzi do marki, jaką są Kolosy, że to też jest wyczyn - mówił Piotr Biankowski.


- Podczas naszego wystąpienia przybliżymy, jak to jest trenować i uprawiać taki ekstremalny sport, który wiąże się z kilkunastoma godzinami spędzonymi na wodach otwartych. Opowiemy o naszej przeprawie przez Jezioro Windermere w Anglii oraz przeprawie przez 34-kilometrowy Kanał Catalina w Los Angeles – zapowiedziała Aleksandra Kabelis i wspomniała o dystansie Gdynia - Hel, polskim klasyku pływania na wodach otwartych. - Mi udało się podczas mojej przeprawy dwa lata temu spotkać na trasie fokę. Na szczęście Piotr mi o tym nie powiedział, bo gdybym wiedziała, że ona jest zaraz obok mnie, to na pewno bym stamtąd uciekała.

Prelekcja Kabelis i Biankowskiego zatytułowana będzie „Pływacy o dzielnych sercach”.

Szczegółowy program 26. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy” znajduje się w artykule Kolosy 2024 – program festiwalu.

Piątka ludzi siedzi za stołem i opowiada w czasie konferencji prasowej o festiwalu Kolosy.
Konferencja prasowa poświęcona "Kolosom". Fot. Przemysław Kozłowski

  • ikonaOpublikowano: 18.03.2024 15:27
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.03.2024 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze