Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

„Konsulat Kobiet”: spotkanie z Draginją Nadaždin

„Konsulat Kobiet” - na zaproszenie Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, wiceprezydentki Gdyni ds. gospodarki, do naszego miasta przyjechała Draginja Nadaždin, dyrektorka Lekarzy Bez Granic. Fot. Mirosław Pieślak

„Konsulat Kobiet” - na zaproszenie Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, wiceprezydentki Gdyni ds. gospodarki, do naszego miasta przyjechała Draginja Nadaždin, dyrektorka Lekarzy Bez Granic. Fot. Mirosław Pieślak

„Konsulat Kobiet” - nowy pomysł spotkań i rozmów z interesującymi kobietami, rozpoczął funkcjonowanie od wysokiego C. Na zaproszenie Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, wiceprezydentki Gdyni ds. gospodarki, do naszego miasta przyjechała Draginja Nadaždin, obecnie dyrektorka Lekarzy Bez Granic, wcześniej stojąca na czele Amnesty International w Polsce; postać niezwykle ważna i zasłużona dla idei humanitaryzmu. 

Inicjatorką projektu „Konsulat Kobiet” jest wiceprezydentka Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała. Jak nam powiedziała, za ideą inspirujących spotkań z interesującymi kobietami stoi chęć rozmowy, spotkania, wymiany doświadczeń, inspiracji, wiedzy, energii i zwykłej, ludzkiej przyjemności. 


- „Konsulat Kobiet” to nowy pomysł. Mam nadzieję, że zostanie ciepło przyjęty, przede wszystkim przez gdynianki, choć oczywiście gdynianom - mężczyznom również nie odmówimy wstępu. Pomyślałam sobie, że rozmowy są bardzo dobrym sposobem spędzania czasu, bycia razem, uczenia się od siebie, treningu uważności, zdolności słuchania, również dowiadywania się nowych rzeczy, ale także trenowania empatii. Chciałabym, aby w „Konsulacie Kobiet” można było się spotkać z wybitnymi kobietami, które zajmują się bardzo różnymi sferami życia, a zatem mają możliwość podzielenia się bardzo różnorodnymi  doświadczeniami – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. 

"Konsulat Kobiet" w gdyńskim Konsulacie Kultury. Uczestnicy spotkania. Fot. Mirosław Pieślak 


Draginja Nadaždin w „Konsulacie Kobiet”  

Jako pierwsza zaproszenie przyjęła Draginja Nadaždin, dyrektorka Lekarzy bez Granic, kobieta o ogromnym doświadczeniu w zakresie praw człowieka. 

- Myślę, że szczególnie w tych czasach, kiedy z takim lękiem spoglądamy na to, jak wiele chaosu wkradło się w cały świat i obserwujemy łamanie praw człowieka, spotkanie z nią, również z okresie przedświątecznym, będzie wyjątkowo ciekawe – podkreśliła Katarzyna Gruszecka-Spychała. 

„Konsulat Kobiet” - Draginja Nadaždin, dyrektorka Lekarzy Bez Granic. Fot. Mirosław Pieślak


Draginja Nadaždin to serbsko-polska działaczka praw człowieka, wieloletnia dyrektorka Amnesty International Polska. Urodziła się w rodzinie serbskiej w Mostarze, na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. Po wybuchu wojny na Bałkanach, mając zaledwie 17 lat, musiała opuścić Mostar. Wkrótce otrzymała stypendium na studia w Polsce. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, zdobywała wiedzę również w Szkole Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Leadership Academy for Poland. W pracy naukowej pisała o obywatelstwach w państwach byłej Jugosławii. 

Kobieta zasłużona dla idei humanitarumu 

Draginja Nadaždin w 2007 roku została dyrektorką Amnesty International Polska. Była również członkinią Rady Programowej Narodowej Galerii Zachęta, członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Od 2021 roku stoi na czele polskiego biura organizacji humanitarnej Lekarze bez Granic

„Konsulat Kobiet” - na zaproszenie Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, wiceprezydentki Gdyni ds. gospodarki, do naszego miasta przyjechała Draginja Nadaždin, dyrektorka Lekarzy Bez Granic. Fot. Mirosław Pieślak

Czego dotyczyło spotkanie w gdyńskim Konsulacie Kultury w ramach cyklu „Konsulat Kobiet”? Draginja Nadaždin zapowiedziała rozmowę właśnie o pomocy humanitarnej. 

- Będę mówiła o działalności organizacji Lekarze bez granic – międzynarodowej organizacji humanitarnej, która pomaga w ponad 70 krajach świata. Będę mówiła o tym, dlaczego taka organizacja jest ważna, dlaczego nasza działalność jest ważna i jak można się zaangażować; jak można, będąc również tutaj w Polsce, zrobić coś, co ma realne przełożenie na życie i zdrowie ludzi zagrożonych - czy to konfliktem zbrojnym czy katastrofa naturalną - we wszystkich tych miejscach, gdzie może dojść lub dochodzi do kryzysów humanitarnych –powiedziała nam Draginja Nadaždin.  

Pierwsze spotkanie i ogromne zainteresowanie 

Pierwsze spotkanie z cyklu „Konsulat Kobiet” okazało się dużym sukcesem frekwencyjnym. Nie tylko wszystkie przygotowane miejsca zostały zajęte, ale również publiczność, bardzo zainteresowana tematem, żywo brała udział w dyskusji. Gości przywitała gospodyni Konsulatu Kultury, dyrektorka placówki Beata Nawrocka. Rozmowę moderowała Katarzyna Gruszecka-Spychała. Po jej zakończeniu Draginja Nadaždin odpowiadała na liczne pytania od zgromadzonych osób, które pytały m.in. o to, jak można dołączyć do organizacji, jak ją wesprzeć. 


"Konsulat Kobiet" w gdyńskim Konsulacie Kultury. Uczestnicy spotkania. Fot. Mirosław Pieślak

- Myślę, że takiej przestrzeni, gdzie można rozmawiać o rzeczach ciekawych, ale zarazem ważnych, a nie banalnych i również takich, gdzie wszystkie pytania są dozwolone, ale z góry umawiamy się na to, ze wzajemnie się szanujemy, bardzo nam brakuje. Bardzo bym chciała, żeby „Konsulat Kobiet” stał się taką właśnie przestrzenią – mówiła na rozpoczęciu spotkania wiceprezydentka Gdyni

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie spotkaniem z Draginją Nadaždin, „Konsulat Kobiet” ma szansę stać się ważnym gdyńskim wydarzeniem i przestrzenią do kolejnych, inspirujących i mądrych rozmów na tematy ważne, nurtujące, bardzo aktualne.
 
 
 
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.12.2023 12:46
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2023 13:52
  • ikonaZmodyfikował: Zygmunt Gołąb
ikona

Zobacz także

Najnowsze