Co nowego

Lotniczy Monitoring Atmosfery z Gdyni

fot. pixabay

fot. pixabay

Gdynia na „smogowej mapie Polski” wypada lepiej niż pozostała część naszego kraju. I to właśnie tu, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, powstaje system, który może pomóc w walce o czyste powietrze.
 
Zupełnie innowacyjne spojrzenie na problem smogu mają naukowcy z firmy Pelixar S.A. Jako pierwsi w Polsce przedstawili kompleksowe rozwiązanie, pozwalające dokładnie monitorować atmosferę pod kątem występujących zanieczyszczeń.
 
Nowatorski projekt gdyńskich naukowców nosi nazwę Lotniczego Monitoringu Atmosfery, w skrócie LMA. Podczas pierwszego etapu programu, zbudowany został specjalistyczny „dron antysmogowy”. Z jego pomocą możliwe są pomiary powietrza, pozwalające na dokładne zlokalizowanie źródła zanieczyszczeń.
 
- Aktualnie na świecie za pomocą dronów dokonywane są jedynie pomiary punktowe zanieczyszczonej atmosfery. Polegają na podlatywaniu pod komin i sprawdzaniu, czy emitent spala środki niedozwolone. Niewiele to daje w kwestii zrozumienia smogu i zanieczyszczenia atmosfery – mówi Sebastian Nowicki, dyrektor operacyjny w firmie Pelixar S.A. - Naszym pomysłem jest monitorowanie większego obszaru niż jeden punkt oraz obrazowanie tego zanieczyszczenia powietrza w formie mapy numerycznej. Chodzi o to, żeby na normalną mapę terenu nanieść rozkład zanieczyszczenia atmosfery i zobaczyć gdzie się ono kumuluje, gdzie powstaje i w którą stronę się przemieszcza.
 


Obecnie przygotowywana jest metodyka pomiarowa. Powstaje we współpracy z Politechniką Gdańską oraz w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów, którego głównym celem jest wspieranie technologii wykorzystujących bezzałogowe statki powietrzne, jakimi sa drony.
 
- Problem smogu jest ogólnoświatowy. Naukowcy zawsze poszukują wyzwań, z którymi mogliby się zmierzyć. Kwestię zanieczyszczenia powietrza chcemy na razie rozwiązać lokalnie, ale jestem przekonany, że tego typu pomiary wkrótce będą obecne na całym świecie – mówi dr inż. Paweł Burdziakowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
 
Będąca w fazie przygotowań aplikacja pozwoli na wizualizacje rozkładu zanieczyszczeń. Stworzone za pomocą systemu mapy pozwolą na lepsze poznanie zjawiska smogu oraz dadzą możliwość przewidywania jego występowania w przyszłości.
 
Lotniczy Monitoring Atmosfery spotkał się z zainteresowaniem ze strony samorządów dużych miast, również spoza Polski. Do twórców systemu spływają pierwsze zaproszenia na zagraniczne konferencje z zakresu ochrony środowiska i problemu jakości powietrza w miastach. Wśród ludzi rośnie świadomość faktu, że nie wystarczy zakup maski ochronnej czy filtru powietrza. Aby skutecznie walczyć z problemem smogu najpierw trzeba go zrozumieć.

  • ikonaOpublikowano: 03.02.2019 11:10
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2019 11:45
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze